Kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak çalışmak isteyen vatandaşların büyük bir çoğunluğu, kurumlar tarafından belirlenen yaş şartlarına takıldıkları için iş başvurularında bulunamamaktan şikayet ediyor. Ancak güncel gelişmelere göre memuriyet için yaş şartına takılan vatandaşları sevindiren bir gelişme yaşandı. Daha önceden Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yapılacağı açıklanan 2 bin memur alımı ilanında, bu ilana başvuruda bulunmak isteyen adaylardan talep edilen yaş şartında değişikliğe gidildiği açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kendi bünyesinde birbirinden farklı kadrolarda yapacağı 2 bin memur alımı ilanında, sınav tarihleri ile yapılan yaş şartı değişikliği hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyip de yaş şartına takılan on binlerce vatandaş için çok büyük önem taşıyan bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde istihdam edileceği açıklanan “Gelir Uzman Yardımcısı” kadrosuna kamu personeli alımı ilanında başvuru şartlarının değiştiği bildirildi. Başvuru şartlarında değişiklik yapılmasının ardından yaş şartının güncellendiği Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile kamuoyuna duyurulmuş oldu.

Bakanlığa 2 Bin Kamu Personeli Alımı Yapılacak

Geçtiğimiz hafta yapılan kamu personeli alımı açıklaması kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; bakanlık bünyesinde pek çok farklı kadroda toplamda 2 bin memur alımı yapılacağını açıklamıştı. 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartına göre gerçekleştirileceği bildirilen personel alımında kamuda memur olmak isteyen adayların başvuru koşullarına göre istihdam edileceği kadrolar şu şekilde açıklanmıştı:
  • Vergi müfettiş yardımcısı
  • Hazine ve maliyet uzman yardımcısı
  • Defterdarlık uzman yardımcısı
  • GİB - Gelir uzman yardımcısı
  • Avukat
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimi günlerde kamuoyuna yaptığı personel alımı açıklamasında, “Ekonomimiz için verdiğimiz mücadeleye katılmak isteyen arkadaşlarımıza yeni kadrolar açıyoruz. Böylece Hazine ve Maliye, Defterdarlık, Gelir Uzman Yardımcılıkları ile Vergi Müfettiş Yardımcılığı ve Avukat kadrolarını içine alan 2000 kadronun müjdesini veriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Hazine ve maliyet uzman yardımcısı kadrosu için sözlü sınavın 26 Ekim 2020 tarihinde, diğer kadrolar için yazılı sınavın 24 Ekim 2020 tarihinde yapılacağı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından vatandaşların bilgisine sunuldu.

Kamu Personel Alımı İlanında Yaş Şartı Değişikliği

5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’nin güncel sayısında Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yapılacak 2 bin memur alımı ilanı hakkında önemli bir karar değişikliği yayımlandı. Bakanlık bünyesinde istihdam edilecek “Gelir Uzman Yardımcısı” kadrosu için başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan yaş şartında değişikliğe gidildiği bildirildi. Yapılan güncel düzenleme ile birlikte daha önce 30 olarak belirlenen memur alımı yaş şartı 35’e yükseltildi. Karar metninde şu ifadeler yer aldı: “Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine “Maliye” ibaresinden önce gelmek üzere “Hazine ve” ibaresi eklenmiş, (f) bendinde yer alan “İnsan Kaynakları” ibaresi “Personel” şeklinde değiştirilmiş ve (ı) bendi yürürlükten kaldırılmıştır. Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (ç) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
  • Giriş sınavının yazılı bölümünün yapılacağı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak
Adayların, tercih ettikleri illerden hangi ilin yazılı sınavına gireceği, KPSS (A) puanı esas alınarak yapılan başarı sıralamasına göre tespit edilir ve o il için belirlenen kadro sayısının en fazla yirmi katına kadar aday giriş sınavı yazılı bölümüne çağrılır.”

Kısa Çalışma ve Nakdi Destek Ödemelerinin Tarihleri Belli Oldu! Kim Ne Kadar Alacak?

İhtiyaç Kredilerinde 5 Farklı Bankadan Bayram Kredisi Kampanyası

1000 TL Nakdi Yardım Desteğine Başvuramayacak 5. Grup Belli Oldu!