2022 MEB Ücretsiz Tablet müracaatı yapabilecek kişiler Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim görmekte olan maddi açıdan zor durumda olan öğrencilerdir. Ülkede bünyesinde kalabalık insan topluluğu bulunduran ve sosyal mesafeyi sağlama açısından zor yerlerden biri olan okullarda uzun süreli yaşanan kapanmalar sonucunda uzaktan eğitim yöntemine geçilmiştir. Uzaktan eğitim sisteminde internet, elektronik cihaz gibi unsurlar büyük önem taşımaktadır. Bunlardan biri olmadığı sürece öğrenciler derslerini takip etmekte zorluk çekerler.

Bu sebeple Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitimde gerekli olan materyaller konusunda eksik olan ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet verilecektir. Öğrencilerin derslerden geri kalmaması amacı ile ihtiyacı olan öğrencilerin tespit edilmesi sonucunda MEB Ücretsiz Tablet dağıtımları için çalışmalar başlayacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığının öğrencilere sağladığı bu destekten gerçekten muhtaç durumda olan öğrenciler faydalanmalıdırlar. Bu desteğe ihtiyacı olmayan öğrencilerin başvurmaları halinde başvuru esnasında verilen bilgilerin takibi ve tespiti sonucunda başvuru geçersiz sayılabilir.

MEB Ücretsiz Tablet Desteği Nedir?

MEB’in Ücretsiz Tablet yardımı maddi olarak imkânı olmayan öğrencilerin eğitimde, internete ve cihaza erişimlerini sağlayabilmek amacı ile düzenlenen destek projesidir. Dünya çapındaki Covid-19 salgını sebebi ile kapanan okullarda uzaktan eğitim yöntemi başlamıştır.

Uzaktan eğitim sisteminde öğrenciler evlerinden internete bağlanan elektronik cihazlarıyla belirli uygulamalar üzerinden ya da Millî Eğitim Bakanlığının kendi eğitim ağı üzerinde verilen derslere katılmaktadırlar. Öğrenciler derslerini, internet ağı üzerinden ulaşabildiği öğretmenleri ile birlikte işlemeye başlamışlardır.

Bu yöntem öğrencilerin bir kısmı için çok kolay ulaşılabilir bir yöntem olup diğer kısmı için neredeyse imkansızdır. Bu sebeple bu ayrımı ortadan kaldırmak ve her öğrencinin eşit şekilde eğitim alabilmesi için çalışmalar yürütmeye başlayan Millî Eğitim Bakanlığı bu soruna bir çözüm bulmuştur.

Bu çözüm interneti ve herhangi bir cihazı olmayan yoksul öğrenciler için ücretsiz bir şekilde tablet ile internet paketleri dağıtımıdır. Millî Eğitim Bakanlığının bu desteği ile yoksul öğrenciler, uzaktan eğitime elverişsiz imkânları sebebiyle derslerinden ve öğretmenlerinden bihaber kalmayacaktır.

MEB Ücretsiz Tablet Desteği Kimlere Verilir?

MEB Ücretsiz Tablet Yardımlarından faydalanabilenler, pandemi sebebiyle değişen eğitim yöntemi olan uzaktan eğitimde materyal eksikliği nedeniyle derslere katılamayan, internetle uyumlu herhangi bir cihazı olmayan ve ailesinin alım gücü düşük olan öğrencilerdir.

Ailesinin imkânları internet ve cihaz satın alımlarına yetmeyen öğrenciler için Millî Eğitim Bakanlığı, talep eden tüm yoksul öğrencilerine tablet; derslere katılıp çalışabilmek için ise de belirli kotada internet paketi desteği verir.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu destekte gelir durumu düşük, zor geçinen ailelerin ilköğretim veya ortaöğretim seviyesinde okuyan çocuklarına, uzaktan eğitim sisteminin gerektirdiği materyallere maddi imkânsızlıklar sonucu erişememesi nedeniyle dağıtımda öncelik verilmiştir. Ailesinin gelir durumu yüksek, alım gücü rahat öğrencilerin başvuru yapmamaları, diğer öğrencilerin başvuru süreçlerin uzamaması bu desteğe çabuk ulaşabilmeleri için önemlidir.

Gelir durumu çok yüksek yardımsever vatandaşlar tarafından da bu yardım desteklenebilmektedir. Ülkedeki tanınan kişiler tarafından da bu yardıma destek verilmiştir. Böylece daha çok muhtaç öğrenciye ulaşılmış ve eğitimleri yolunda adımlar atabilmesi için destek olunmuştur.

MEB Ücretsiz Tablet Desteği Şartları Nelerdir?

MEB’in Tablet Desteğinin koşulu yalnızca bir tanedir. Bu şart ise tablet dağıtımları için ailesinin maddi gücü düşük olan öğrenciler ya da velilerinin talepte bulunması gerektiğidir.

Asılsız taleplerde bulunulması nedeni ile taleplerin tespiti yapılırken vakit kaybı yaşanması, gerçekten tablet ve internet ihtiyacı karşılanması gereken öğrencilere desteklerin daha geç ulaşmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı eğitim için gerekli materyallere gerçekten ihtiyaç duymayan öğrencilerin talepte bulunmaması ihtiyaç sahibi öğrencilere desteğin hızlı sağlanması açısından çok önemlidir. Ülkemizde yüksek kesimlerde yaşayan, internet ağlarına ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan ya da ailesinin geçimini zor sağladığı öğrencilere, dağıtımlar öncelikli olmalıdır.

Kendisinde cihaz veya ağ bağlantısı sıkıntısı olmadığı sürece ya da cihaz veya ağ bağlantısı sıkıntısı yaşamakta olup ailesinin alım gücü yüksek olan öğrenciler ise Millî Eğitim Bakanlığına Tablet Desteği talebinde bulunmamalıdır. Kişiler kendinden daha kötü durumda olanlara da bu şekilde yardım etmiş olurlar.

MEB Ücretsiz Tablet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

MEB’in Ücretsiz Tablet müracaatı için resmî belgeleri ile müracaat etme ya da internet üzerinden başvuru şeklinde yapılacak bir yöntem bulunmamaktadır. Hatta kişiler internette bu şekilde başvuru vaadi vererek bilgi isteyen internet sitelerine itibar etmemelidirler.

Bu destekten yararlanmak için ilgili yerlere yapılabilecek sözlü başvuru şeklinde 4 yöntem vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Öğrenci veya velisi 444 06 32 numarasını arayarak bilgi alabilir ve Tablet Desteği talebinde bulunmak istediğini belirtebilir.
 • Öğrenciler veya öğrenciler adına velileri İl Millî Eğitim Müdürlüklerine giderek Tablet Desteği talebinde bulunduğunu söylemelidir. Ardından görevli tarafından istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtladıktan sonra talebi tespit süreci için Millî Eğitim Bakanlığına iletildikten sonra başvuru gerçekleşmiş olmaktadır.
 • Öğrenci veya velisi öğrencinin bulunduğu okulun idaresine giderek Tablet Desteği talebinde bulunmak istediğini belirtmektedir. Okul idaresinin talep için gerekli bilgileri kişiden almasıyla birlikte talebin teslim edilmesi için İl Millî Eğitim Müdürlüğüne oradan da Millî Eğitim Bakanlığına bilgilerin ulaştırılması şeklinde müracaat edilmiş olur.
 • Öğrenci veya velisi müracaat için müdürlüklere, bakanlıklara ve okullara gidemeyecek durumda olmasında ise öğrencinin herhangi bir öğretmenini cep telefonu ile arayarak durumunu izah ederek müracaat için yardım isteyebilir. Bu gibi durumlarda öğretmenler de gereken bilgileri aldıktan sonra okul idaresine, İl Millî Eğitim Müdürlüklerine başvuru talebini iletebilmektedirler.

MEB Ücretsiz Tablet Desteği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

MEB Ücretsiz Tablet Desteği için istenen belge başvuruda istenen bilgiler doğrultusunda ihtiyaç sahibi öğrencilerin durumlarının değerlendirmeye alınması için gerekmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı başvuru için ayrıca bir seçeneğin gerekmediğini sözlü olarak okul idarelerine ya da bir kişinin kendisinin dilekçe şeklinde beyanı ile başvurunun yapılabildiğini belirttiği için gerekli olan tek belge öğrencinin bilgilerinin bulunduğu ve muhtaçlık sebebinin belirtildiği belgedir. Başvuru formları öğrencinin veya velilerinin verdiği bilgiler çerçevesinde doldurulmasıyla tespit ve takip işlemleri yapılmaya başlanmalıdır. Form için istenen bilgiler:

 • Öğrencinin ailesinin gelir durumu bilgisi,
 • Öğrencinin kendisi dışında ailesindeki okul çağındaki öğrenci sayısı,
 • Öğrencinin kardeş sayısı,
 • Öğrencinin özel eğitim ihtiyaçları şeklindedir,
 • Öğrencinin adres bilgisi ve öğrenciye veya ebeveynine ulaşılabilecek bir cep telefonu numarası.

Öğrenciler veya velileri başvuru talebinde bulunduklarında başvuruyu alan kişinin bu bilgileri not etmesi ve Millî Eğitim Bakanlığına iletmesi gerekmektedir. Sonrasında bu taleplerin denetlenmesi sonucunda öğrencinin MEB Ücretsiz Tablet destek projesinden yararlanıp yararlanmayacağı bildirilir.

MEB Ücretsiz Tablet Sorgulama Nasıl Yapılır?

MEB Tablet Desteği sorgusu için yapılabilecek bir seçenek bulunmamakla birlikte başvuru süreçlerinden de haberdar olmak pek mümkün değildir. Başvurular internet üzerinden değil de sözlü olarak ve form doldurma şeklinde yapıldığından dolayı başvuru sorgusu gibi bir durum da pek mümkün olmamaktadır. Yalnızca başvuru sonrasında beklemek gerekmektedir.

Başvuru sahiplerine başvurularının kabul edilmesi durumda başvurularını alan kişiye ya da kendilerinin doldurdukları formda belirttikleri bilgiler içerisinde iletişim için verdikleri cep telefonu numarasından ulaşılabilir.

Yani başvuru süreci esnasında müracaatın kabul edilip edilmediğini öğrenmek mümkün değildir ancak başvuru sonrası başvurunun onaylanması sonucunda kişiler aranıp başvurusunun onaylandığı ve MEB Tablet Desteğinden yararlanabilecekleri haberleri verilir.

MEB Ücretsiz Tablet Nereden Alınır?

MEB Ücretsiz Tabletlerin alımları için öncelikle kişinin başvurusunun onaylaması gerekir. Başvurunun onaylanması halinde kişilerin başvuru talebinde bulunurken belirttikleri ya da başvurularını alan görevli kişiye verdikleri bilgilerde bulunan cep telefonu numarası ile kişilerle iletişim kurulur. MEB ücretsiz tablet için herhangi bir form doldurmak gerekli değildir. İnternet üzerinde ücretsiz tablet için form linki olarak görülebilecek linklere itibar edilmemelidir.

Başvurusu onaylanan öğrenciye iletişim bilgilerinde verdiği numaradan ulaşarak başvurusunun onaylandığı, isterse okul idaresinden alabileceğini eğer alamayacak durumda ise İl Millî Eğitim Müdürlüğündeki görevliler tarafından verdiği bilgilerdeki adrese teslim edileceği bildirilir.

MEB Ücretsiz Tabletin Özellikler Nelerdir?

MEB Tabletinin nitelikleri ve kullanımı öğrencilerin çoğu eğitim faaliyetlerini sorunsuz yerine getirebilecek biçimde ve özelliktedir. Tanınan bir marka olması ve kullanımının kolay olması nedeniyle de öğrenciler tableti kullanırken zorlanmayacaklardır.

Dağıtılan tabletlerin, önemli olan ve birçok öğrenci için sorun haline gelen internet ağları ve bağlantıları konusunda ise öğrencilere büyük yarar sağlayacaktır. Tabletin diğer teknik özellikleri de şu şekildedir:

 • 1.5 GHz hızında 8 çekirdekli işlemci,
 • 3 GB RAM
 • Dokunmatik özellikli 1920 x 1200 piksel ekran
 • Çizilme veya kırılmaya dayanıklı 10 inç ekran
 • 32 GB dahili hafızayla birlikte SD Kartlar ile arttırılabilir depolama seçeneği
 • Güncel bir işletim sistemi
 • SIM kart desteği
 • 2 MP ön ve 5 MP arka kamera olacak şekilde üretilmiş olan bu tabletler öğrencilerin eğitimleri için uygun ve yeterli seviyededir.

Bu özeliklerle donanmış tabletler ve internet paketi fırsatıyla Millî Eğitim Bakanlığı öğrencilere uzaktan eğitimleri konusunda yarar sağlamayı amaçlamıştır. Özellikle de bu gereçlere sahip olmayan öğrencilerin dersleri takip edilmesi için sağlanan bu fayda ile öğrencilerin eğitimine katkıda bulunulmuştur.

MEB Ücretsiz Tablette Bedava İnternet Var Mı?

MEB Ücretsiz Tabletinde internet seçeneği bulunmaktadır ve cihazla birlikte internet fırsatı da olması ile öğrencilerin uzaktan eğitim ihtiyaçları tam olarak karşılanabilmektedir.

Bu fırsat da 25 GB kotalı ve hızlı internet paketi ile öğrencilerin çevrim içi olup uzaktan eğitimlerini ilgili sitelerde gerçekleştirebilmesini sağlamıştır. Millî Eğitim Bakanlığının kendi oluşturduğu eğitim sitesine de ancak internet ile erişim sağlanabilmektedir ve sitede bulunan eğitim videolarına internet bağlantısı gerekmektedir.

Bu konuda Millî Eğitim Bakanlığının internet paketi fırsatını sunması da öğrencilerin sadece cihaz ihtiyacı olduğunun değil cihazı uzaktan eğitim için kullanabilme açısından, internet ihtiyacının da olduğunun göstergesidir. Tabletlerin içerisinde bulunan SIM kartı ve bu kartlara tanımlanan internet paketleri sayesinde öğrenciler internetteki eğitim sitelerine, Millî Eğitim Bakanlığının kendi eğitim sitesine erişim sağabileceklerdir.

MEB Kaç Kişiye Ücretsiz Tablet Verecek?

MEB Ücretsiz Tablet desteğinden yararlanan kişi sayısı ihtiyaç oldukça ve günden güne artmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 500.000 tablet dağıtılacağı yönündeki açıklama ile birlikte dağıtımda öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerin tablet desteğinden yararlanması amacıyla dağıtımlar başlatılmıştır. Dağıtımlar düzenli ve aşamalı şekilde gerçekleşmiştir. Dağıtımları İl Millî Eğitim Müdürlükleri üstlenmiştir. Cihazların ihtiyaç sahiplerine ulaşması 2 şekilde gerçekleşmiştir.

Bunlar:

 • Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara gönderilerek okuldaki ihtiyaç sahipleri öğrencilere okul idareleri tarafından dağıtılmıştır.
 • Okul idaresine gidemeyecek öğrenciler için de başvuruda belirttikleri adreslere teslim edilmiştir.

MEB Ücretsiz Tabletleri dağıtımları aşamalı bir şekilde ayrı ayrı şehirlere ve şehirlerdeki İl Millî Eğitim Müdürlüklerine ulaştırılarak hızlı bir şekilde devam etmektir. Dağıtımlara başlandıktan itibaren dağıtımda 500.000 olan hedef aşılmış ve yaklaşık olarak 700.000 tablet dağıtılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı ve her şehre gönderilen cihazların il içerisindeki dağıtımlarını koordine eden İl Millî Eğitim Müdürlükleri sayesinde dağıtımlar sistemli bir şekilde gerçekleşmiştir.

Editör: TE Bilisim