Tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde yayılım gösterdikten sonra sosyal ve ekonomik hayatı felç eden, pek çok sektörde üretim ve hizmet faaliyetlerini adeta durma noktasına getiren yeni tip koronavirüs salgını ile mücadelede hükümetin aldığı ekonomik tedbirler ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın başvuruda bulunduğu kısa çalışma ödeneği ve 1000 TL’lik nakdi destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı kesinleşti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılan başvuruların değerlendirme aşamalarının tamamlanmasının ardından kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek ödemelerinden faydalanacaklara yapılacak ödemelerin tarihleri belli oldu. Konuyla ilgili bilinmesi gereken tüm detayları ve ödemelerden kim ne kadar pay alacağını haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. Kısa çalışma ödeneği ve koronavirüs salgını sebebiyle mücbir nedenden dolayı ücretsiz izne çıkarılan işçilere verilecek nakdi destek ödemelerinde sona gelindi. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işverenlerin çalışanları adına başvuruda bulunduğu kısa çalışma çalışma ödeneğine milyonlarca vatandaşın başvuruda bulunduğunu açıklamıştı. Yapılan incelemelerin ardından başvuruları onaylanan işverenlerin çalışanlarına 5 Mayıs 2020 tarihinden (bugün) itibaren ödemeler yapılmaya başlanacak. Mart ayı için ödenek alma hakkı bulunan fakat bu ödemelerini henüz almayanlarında da ücretlerinin bu tarihten itibaren hak sahibi kişilerin hesaplarına yatırılması planlanıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Hesaplara Yatırılmaya Başlandı

Koronavirüs salgını sebebiyle mücbir sebepten dolayı iş yerlerinde üretim ve hizmet faaliyetlerinin kısmen ya da tamamen durdurulmasının ardından vatandaşların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” devreye sokulmuştu. Bu düzenlemeler kapsamında işverenlerin başvurusu ile faaliyetleri durdurulan iş yerlerinde çalışanlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuruları almaya başlamıştı. Alınan başvuruların ardından 5 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla kısa çalışma ödeneği başvurusu onaylanan çalışanların hesaplarına yatırılmaya başlandı. Kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında iş verinin çalışanlarla ilgili beyanı esas olacak. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıkladığı son rakama göre kısa çalışma ödeneğine bugüne kadar 300 bin firma toplamda 3,2 milyon çalışanı için başvuruda bulundu. Mayıs ayında çalışılmayan günler için kısa çalışma ödeneği 5 Haziran tarihinde ödenecek.

Kim Ne Kadar Kısa Çalışma Ödeneği Alacak?

  • 2.622 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 1.561 TL
  • 3.000 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 1.786 TL
  • 3.500 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 2.084 TL
  • 4.000 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 2.382 TL
  • 4.500 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 2.680 TL
  • 5.000 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 2.977 TL
  • 5.500 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 3.275 TL
  • 6.000 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 3.573 TL
  • 6.500 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 3.870 TL
  • 7.000 TL brüt ücret alan çalışanın alacağı kısa çalışma ödeneği: 4.168 TL

1.000 TL Nakdi Destek Ödemesi Tarihleri

Ücretsiz izne çıkartılanların nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için başvurular SGK'nın işveren sistemi üzerinden yapılıyor. Günlük 39,24 TL'lik destek ayda 1,177 TL yapıyor. Vatandaşlara nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Mayıs Cuma günü yapılacak.

1000 TL Nakdi Yardım Desteğine Başvuramayacak 5. Grup Belli Oldu!

İhtiyaç Kredilerinde 5 Farklı Bankadan Bayram Kredisi Kampanyası

TOKİ’den Dev İndirim Müjdesi! Başvurular 6 Mayıs’ta Başlıyor!