Kan tahlil sonucunu görüntüleme işlemleri için Sağlık Bakanlığı irtibatlı online kanallar kullanılır. Kan numunesinin alınarak tahlilin yapıldığı sağlık kuruluşuna başvurulabildiği gibi kan tahlil sonuçları sorgulama işlemleri için e-Devlet, e-Nabız ve MHRS sistemleri kullanılabilir.

TC kimlik No ile kan tahlil sonucu öğrenme işlemleri ücretsiz olarak ilgili platformlar üzerinden yapılabilir. Bahsedilen uygulamalara ek olarak, bazı iller için İl Sağlık Müdürlükleri tarafından desteklenen ve LABİM ismi verilen sistem sorgulama için kullanılabilir.

KAN TAHLİL SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kan tahlil sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar için fiziki ve online sorgulama yapılabilecek platformlar bulunur.

Alınan kan numunenize ait tahlil sonuçlarını öğrenmek için mevcut seçenekler şu şekildedir:

  • Hastane ve sağlık ocakları
  • E-Nabız
  • MHRS
  • E-Devlet
  • LABİM (Laboratuvar Bilgi Sistemi)

Sağlık Merkezlerinden Kan Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sağlık kuruluşlarından kan tahlili sonucunu öğrenme işlemleri için numunenin alındığı merkeze başvurmanız gerekir. Hastane veya sağlık merkezine verdiğiniz kan tahlil sonucunu, aksi belirtilmedikçe numunenin alındığı günü takip eden sonraki iş gününde alabilirsiniz.

Cuma günleri alınan numuneler için Pazartesi günü sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Resmi tatile denk geldiğinde ise yine takip eden ilk iş günü sonuçlarınızı almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Nabız Kan Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Nabız uygulamasından kan tahlil sonucu öğrenmek için ilk olarak uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz gerekir. Cep telefonunuzun işletim sistemine göre “Google PlayStore” ya da “Apple Store” üzerinden e-Nabız uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz. Aşağıda paylaşılan görselde, uygulamanın Google PlayStore üzerinden nasıl indirileceği gösterilmektedir.

Uygulamayı indirmeniz ardından çalıştırın. Tahlil sonuçlarınızı öğrenmek için uygulamada kimlik doğrulama yapmanız gereklidir. Aşağıda paylaşılan görselde gösterildiği gibi uygun alanlara “T.C. kimlik numaranızı” ve “e-Nabız şifrenizi” girerek “Giriş” tuşuna basmanız kimlik doğrulama için yeterlidir.

Dilerseniz uygulamaya giriş yapmak için “e-Devlet ile Giriş Yap” ya da “Mobil İmza ile Giriş” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Uygulamaya giriş yapmak için yapılan kimlik doğrulama ardından, tahlil sonuçları için uygulama ekranında en aşağı inilmesi gereklidir. Aşağıda gösterilen e-Nabız işlemleri arasından “Tahlillerim” menüsüne dokunarak sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Yapılan tıklama ardından aralarında kan tahlil sonuçlarının da yer aldığı test ve tahlil sonuçlarınızın tamamına ulaşabilirsiniz. Sonuçlar hakkında detaylı bilgi almak için ilgili tahlil üzerine tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ait görünüm, aşağıda paylaşılmıştır.

E-Devlet Kan Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet’ten kan tahlil sonucunu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-e-nabiz-kisisel-saglik-sistemi linki üzerinden hizmet veren “e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi” hizmeti kullanılır.

Sağlık Bakanlığı sayfası içerisinde yer alan ilgili hizmet, e-Nabız sistemi üzerine otomatik yönlendirme ile sorgulama yapılmasını sağlar. Verilen link üzerinden yapılan giriş ardından açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.

Tahlil sonucu öğrenme e-Devlet üzerinden yapılmak istendiğinde, aşağıda gösterildiği şekilde kimlik doğrulama işleminin tamamlanması gerekir. Kimlik doğrulama işlemi için e-Devlet şifresi, Mobil İmza, T.C. Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı bilgilerini kullanabilirsiniz.

Aşağıda e-Devlet şifresi ile giriş tercihi gösterilmiştir. İlgili alanlara “TC Kimlik numaranızı” ve “e-Devlet şifrenizi” yazarak “Sisteme Giriş Yap” düğmesine tıklayın.

Sisteme giriş yapmanın ardından, verilen link üzerinden aşağıdaki sayfaya yönlendirme yapılır. Aşağıda gösterilen sayfada “Uygulamaya Giriş Yap” seçimini yaparak işleme devam edin.

Tarayıcınızda otomatik olarak açılan e-Nabız sayfasında, kan tahlil sonuçları sorgulama işlemleri sayfanın solunda yer alan menü üzerinden gerçekleştirilir. Aşağıda gösterildiği şekilde yandaki menüden “Tahlillerim” sekmesine giriş yaparak sorgulamayı tamamlayın.

Açılan tahlil sayfasında, aşağıda gösterildiği gibi güncel sonuçlarınız görüntülenir. Belirli tarih arasındaki tahlil sonuçlarınızı görüntülemek için kahverengi çerçeveye alınan iki kutucuğa tarihleri belirterek “Ara” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Görüntülenen kan tahlili sonucunun detaylarına ulaşmak için kırmızı çerçeve içerisine alınan ve “Rapor” sütunu altında yer alan ikona tıklamanız yeterlidir.

e-Nabız Tahlil Sonuçlarını Görünmediğinde Ne Yapılmalı?

Bazı durumlarda e-Nabız sistemine girildiğinde yapılmış olan tahlilin ya da testin sonucu görülemeyebilir. Tahlilin sonucu için geçmesi gereken süre dolduğu takdirde sonuç e-Nabız sisteminde görüntülenmiyorsa testin ya da tahlilin yapıldığı hastane ile iletişime geçilmelidir. Sonucun çıkmaması görüntülenmeme sebebi olabilir. Ancak bazı durumlarda tahlil sonuçlarının çıkması beklenenden daha uzun bir zaman alabilir. Tahlilin yapıldığı hastanedeki ya da sağlık kuruluşundaki yoğunluk da tahlil sonucunun çıkma sürecinde etkili olabilir.

MHRS Kan Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

MHRS kan tahlil sonucu görüntüleme işlemleri, numunenin alındığı randevunun detayları üzerinden yapılır. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) giriş ekranına https://mhrs.gov.tr/vatandas/#/ linki aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Link aracılığı ile açılan sayfada, işleme devam edilebilmesi için kimlik doğrulama yapılması gereklidir.

Kimlik doğrulama için aşağıda görselde anlatıldığı şekilde “TC Kimlik numarası” ve “MHRS” şifresi kullanılır. Dilerseniz mor çerçeve içinde gösterilen butonu kullanarak işleme devam etmek için “e-Devlet ile Giriş” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yukarıda gösterildiği şekilde yapılan giriş ardından, sorgulama için “Randevu Bilgileri” menüsü kullanılır. Açılır menü üzerine geldiğinizde, aşağıda gösterildiği şekilde “Randevu Geçmişi” sekmesine tıklayın.

Ulaştığınız randevunuzda, kan numunesinin alındığı randevu üzerine tıklamanız sorgulama için yeterlidir. Tıklamayı gerçekleştirmenin ardından bahsi geçen randevuda alınan kan numunesi ait MHRS tahlil sonuçları bilgilerine ulaşabilirsiniz.

LABİM (Aile Hekimi) Kan Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile hekimi sisteminden kan tahlil sonucunu öğrenme işlemleri her il için tanımlanmış URL üzerinden yapılır. Bahsedilen hizmet ile sağlık ocağı tahlil sonuçları öğrenme işlemleri dijital platformlar üzerinden yapılabilir. Türkiye’nin pek çok aile hekiminin tahlil sonuçları LABİM üzerine yüklenirken, ilinize ait İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulan sisteme ulaşmanız gereklidir.

T.C. Kimlik No kan tahlil sonucu öğrenme İstanbul ili için http://95.0.144.96/labim/HastaTetkikSonucSorgulama.aspx linki üzerinden yapılır. Linke giriş yapmanın ardından aşağıda gösterildiği şekilde “T.C. kimlik numaranızı” ve “Tahlile ait kayıt numaranızı” ilgili alanlara girin ve “Sorgula” butonuna tıklayarak sonuçlarınızı görüntüleyin.

T.C. Kimlik No ile kan tahlil sonucu öğrenme Ankara ili için http://31.223.33.10/webgiris/sonuc.php linki üzerinden yapılır. Ankara için yapılacak sorgulamada aşağıda gösterildiği şekilde “T.C. Kimlik Numarası” ve “Barkod numarası” ile birlikte, “Sonuç sahibinin soyadı” ilgili alanlara girerek “Giriş” butonuna tıklamanız sonrası sorgulama tamamlanır.

T.C. Kimlik No ile İzmir tahlil sonucu sorgulama işlemleri https://lab.ism.gov.tr/alissonuckarsiyaka/hastasonuc_hasta.aspx linki üzerinden yapılır. Girilen sayfada aşağıdaki gibi T.C. kimlik No ve Numune No bilgisi girilerek “Tamam” butonuna basıldığında, numuneye ait kan tahlil sonuçları görüntülenir.

COVİD-19 TEST SONUCU ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

Koronavirüs test sonucu sorgulama işlemleri yukarıda anlatılan kan tahlil sonuçlarını öğrenmeye yönelik işlem basamakları tamamlanarak yapılır. E-Devlet ve e-Nabız uygulaması üzerinden Covid-19 test sonucu sorgulama işlemleri, tahlil sonuçları ile birebir benzer devam eder.

Benzer şekilde MHRS üzerinden korona test sonucunu ilgili randevu üzerinden öğrenebilirsiniz. Ek olarak Covid-19 test sonucunuzun pozitif çıkması halinde, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen bilgilendirme mesajı ile durumu öğrenebilirsiniz.

Testinizin pozitif çıkması halinde filyasyon ekibinin size ulaşması ve hastalığın yayılmasının engellenmesi için evinizde kalınız.

T.C. KİMLİK NO İLE HASTANE TAHLİL SONUÇLARI ÖĞRENME NASIL YAPILIR?

T.C. kimlik numarası ile tahlil sonucunu öğrenme işlemleri, yukarıda anlatılan kan tahlil sonucu öğrenme işlemleri ile birebir benzer ilerler. MHRS, LABİM, E-Devlet ve e-Nabız üzerinden hastanede yapılan tahlillerin sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

Benzer bilgi girişi ve işlem adımları ile yapılan tahlil sonucu sorgulama işlemleri için yukarıda paylaşılan yöntemleri takip edebilirsiniz. Hastane tahlil sonuçlarının çıkması da yapılan tahlili takip eden iş gününü bulur.

Yaptırdığınız tahlili takip eden ilk iş gününde ilgili hastaneye giderek ya da yukarıda anlatılan kan tahlil sonucu sorgulama işlemlerini takip ederek yaptırdığınız tahlillerin ne şekilde sonuçlandığını öğrenebilirsiniz.

Editör: TE Bilisim