Son dakika gelişmesi olarak ajanslara düşen haberlere göre İstanbul Vakisi Ali Yerlikaya, daha önce açıklanan ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında hak sahibi ailelere verilen 1000 TL tutarındaki sosyal yardımın, ailelere evlerinde teslim edilemeye başlandığını duyurdu. Vatandaşlar uzun bir süredir 1000 TL sosyal yardımın ne zaman yapılacağını merak ediyordu. Bir yandan bu yardımdan kimlerin yararlanabileceğini araştıran vatandaşlar diğer bir yandan da yardımların ne zaman yapılacağını araştırmaya devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında nakit 1000 TL’lik sosyal yardımın ailelere teslim edilmeye başlandığını duyurdu. “Sosyal yardım desteği nedir, bu haktan kimler yararlanabilir, sosyal yardım parası almak için neler yapılmalıdır?” gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bugün itibarıyla hak sahibi ailelere yapılacak olan 1000 TL tutarında nakit sosyal yardım parasının verilmeye başlandığını belirtti. Sabah saatlerinden itibaren yardım alacak olan ailelerin evlerine giden ekipler, kendilerine teslim edilen zarflar eşliğinde ihtiyaç sahiplerine 1000 TL nakdi teslim etti. Ekipler hak sahibi vatandaşlara, PTT’den geldiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanlığımızın talimatı ile bundan sonra ödemeleri konutlarınızda gerçekleştireceğiz. İlgili emniyet müdürlerimiz ce tüm teşkilatımız ile sizlerin hizmetindeyiz.” açıklamasında bulundu.

2 Milyon Aileye Verilecek 1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı

Türkiye genelindeki 2 milyon aileye verilmesi planlanan 1000 TL sosyal yardım parası hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı alınan ekonomik tedbirler kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin olumsuz etkilenmemesi adına hazırlanıp uygulamaya geçirilen sosyal yardım kapsamında belirli şartları taşıyan vatandaşların bu destekten yararlanabilmesi mümkün oluyor. İlk ödemeler bugün itibarıyla başladı. Kimlere sosyal yardım parası verileceği merak ediliyor. Sosyal yardım parası şartlarını haberimizde bulabilirsiniz.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kimlere Veriliyor?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyurulan mevzuata göre 294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında;
  • Halihazırda SGK’dan düzenli yardım alanlar ile
  • Yaşlı aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı, sikikozis aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardım, öksüz yetim yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, çoklu doğum yardımı, mali kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastalarına düzenki nakdi yardım
alan hak sahibi vatandaş ve hanelere, herhangi bir başvuru işlemine gerek kalmadan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı” kapsamında 1000 TL nakit ödemesi yapılacağı açıklandı. Bu yardımlardan mevcut durumda yararlanmayan, ancak gelir durumu düşük olan ve ekonomik açıdan sıkıntıda bulunan vatandaşlar 1000 TL sosyal yardım alma hakkına sahip değildir. Bu uygulama koronavirüs salgınından da önce muhtaç durumda olan ve düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan nakdi yardım alan vatandaşlara ve ailelere yapılan yardımdır.

1000 TL Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Teslim Edilecek?

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlara 1 Nisan tarihinde teslim edilmeye başlanan 1000 TL sosyal yardım paralarında, doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlara 2 Nisan, 2 ve 7 olanlara 3 Nisan, 3 ve 8 olanlara 4 Nisan ve 4 ve 9 olanlara da 5 Nisan tarihlerinde ödemeler elden teslim edilerek 2 milyon haneye 1000 TL nakit yardımı tamamlanacak.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

İBB’den Nakdi Yardım, Para Yardımı ve Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?