İşsizlik Maaşı Başvurusu Reddedilenlere Verilecek 1.170 TL Desteğin Detayları Açıklandı!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını ile ekonomik ve sağlık alanında mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Bu süre zarfında alınan tedbirler dolayısıyla işsiz kalan vatandaşlara verilen ekonomik desteklerin, her geçen gün kapsamı genişletiliyor. Mücbir sebeplerden dolayı ücretsiz izne çıkarılan ya da 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılanlara verilmesi planlanan aylık 1.170 TL’lik desteğin ödenme şartları ve detayları açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılan ve işsizlik maaşına başvuruda bulunduğu halde başvurusu reddedilenlerin yeni bir müracaatta bulunmasına gerek kalmayacak. Bakanlık tarafından işten ayrılmak durumunda bırakılan ya da ücretsiz izne ayrılan vatandaşlara verilen 1.170 TL’lik destek hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla vatandaşlara verilecek olan 1.170 TL’lik destek hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar kamuoyu ile paylaşıldı. Bu kapsamda ücretsiz izne çıkaran işveren, işçileri adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunacak. Ayda 10 günden fazla sigortalılığı olan ev hizmetlerinde çalışanlar da kapsama girecek. Bu kişilerin de 1.170 TL’lik destekten yararlanması için SGK’ya bildirilmesi gerekecek. İşverenler SGK üzerinden başvuruda bulunurken, iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar bildirim yapma hakkını elinde bulunduracak. Öte yandan işverenler başvuru sürecinde, işçinin ücretsiz izne ayrıldığı gün sayısını, TC numarasını, IBAN numarasını ve cep telefonu bilgilerini de eksiksiz olarak SGK’ya iletme sorumluluğuna sahip olacak.

1.170 TL Destek Almak İçin Yeni Başvuru Yapmaya Gerek Yok

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu düzenlemeyle birlikte IBAN numalarının toplanmasıyla, kişilerin hesaplarına ödemelerin yapılması, böylece PTT önlerinde kalabalıkların önlenmesi amaçlandığı bildirildi. Ayrıca 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkartılan ve işsizlik maaşına başvuruda bulunduğu halde bu haktan yararlanamayanların ise yeni bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak. Bu durumda 15 Mart tarihinden sonra işten çıkartılan ve İŞKUR’a başvurusu reddedilen herkesin desteği otomatik olarak başlatılmış olacak. Fakat kişi işten çıkarılmasına karşın 15 Mart’tan sonra işsizlik maaşına başvurmadıysa, internet üzerinden başvuru yapması gerekecek. Bu durumda olan vatandaşlar iskur.gov.tr adresinden bilgilerini doldurarak başvurularını tamamlayabilecek.

Destek 17 Temmuz’a Kadar Düzenli Olarak Devam Edecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koronavirüs salgını ile ekonomik mücadele kapsamında başlattığı 1.170 TL’lik destek, 17 Temmuz tarihine kadar geçerliliğini sürdürecek. Fakat mücbir sebeplerin devam etmesi ve vatandaşların çalışma hayatlarına geri dönememesi durumunda bu süre Cumhurbaşkanlığı kararı ile 3 ay daha uzatabilecek. Söz konusu 1.170 TL’lik destekten yapılabilecek tek kesinti damga vergisi olacak. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin ayrıca herhangi bir sosyal sigorta kurumundan emeklilik aylığı almaması da gerekecek.

İşveren tarafından ücretsiz izne ayrılıp, 1.170 TL nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin, iş yerinde veya evde fiilen çalıştırıldığının tespit edilmesi durumunda işverene bu yöntemle çalıştırdığı her işçi ve her ay için ayrı ayrı olmak üzere aylık brüt asgari ücret kadar ceza kesilecek. Bakanlığın 1.170 TL’lik nakdi ücret desteğinden yararlanan bir kişi, destek döneminde bir işyerinde işe başlarsa da ödemeler kesilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemelerin yapılması için her ayın 5’ine kadar, kendisine iletilen bilgileri toplayıp İŞKUR’a bildirecek. Bunun akabinde İŞKUR’da her ayın 8’inde ödemeleri hak sahibi kişilerin hesaplarına yatıracak.

Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunabilir, Şartları Neler ?

Şekerbank Emeklilere Özel 100 Bin TL Limitli İhtiyaç Kredisi Kampanyası Başlattı

ING Bankasından Borç Yapılandırma Kredisi Kampanyası

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu