2023 yılında İGDAŞ çalışma saatleri; 08.00 ile 17.00 saatleri arasındadır. Mesai saatleri, hafta sonu açılıp açılmaması gibi durumlar ise; şubeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bütün şubeler, pazar günlerinde ve resmi tatillerde kapalı olmaktadırlar.

İGDAŞ ile yapılabilecek işlemler, online platformlardan veya bankalardan yapılabilmektedir. Ancak bu işlemler dışında başka işlemler yapmak isteyen veya direkt şubeden işlem yapmak isteyenlerin İGDAŞ şubelerini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Her işlem mobil uygulamadan veya online olarak gerçekleştirilememektedir.

Bu sebeple İstanbul’da doğalgaz dağıtımı ile ilgilenen İGDAŞ’ın şubelerine gidilmesi gerekebilmektedir. Doğalgaz ile ilgili acil ihbarda bulunacak olanlar ise; ihbar numaralarından veya çağrı merkezinden İGDAŞ’a ulaşabilmektedirler.

İGDAŞ Çalışma Saatleri

İGDAŞ, sabahları 08.00’de açılmaktadır. 12.30 ile 13.30 arası öğle arasıdır. Mesai bitimi ise; 17.00’dır. İGDAŞ veznelerinin çalışma saatleri ise; 15 dakika daha geç başlamaktadır. 08.30 ile 16.45 arasındadır. 12.30 ile 13.30 arası yine öğle arası olarak kabul edilmektedir.

Sabah 08.00'dan öğle arasına kadar ve öğle arasından mesai bitimine kadar İGDAŞ'ta işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

İGDAŞ Hafta Sonları Açık Olur Mu?

İGDAŞ şubeleri Pazar günü kapalı olmaktadır. Cumartesi günleri ise; sadece belirli şubeleri açık olmaktadır. Her İGDAŞ şubesi, cumartesi günü hizmet vermemektedir. Cumartesi günü hizmet veren İGDAŞ şubeleri ise; Avcılar, Bağcılar, Sultangazi, Şişli, Üsküdar, Sancaktepe, Maltepe ve Pendik’tir.

Resmi tatillerde de İGDAŞ şubelerinden hizmet alabilmek mümkün değildir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi resmi tatillerde İGDAŞ hizmet vermemektedir. Bu tatiller sonrasında İGDAŞ şubelerinden yapılacak olan işlemler yapılabilmektedir.

İGDAŞ İletişim Bilgileri Nelerdir?

İGDAŞ genel merkezinin açık adresi; Kazım Karabekir Caddesi No:4 34060 Alibeyköy/İSTANBUL olmaktadır. Telefon numarası ise; 0 212 499 11 11’dir. Faks aracılığı ile ulaşmak isteyenler için 0 212 499 11 66’dır. Doğalgaz acil numarası olarak 187 hattı kullanılmaktadır. Acil servis numarasına 7/24 ulaşabilmek mümkündür. İGDAŞ’ın çağrı merkezi numarası ise; 0212 153 00 00’dır. Ayrıca 153 hattı aranarak da çağrı merkezine ulaşılabilmektedir.

İGDAŞ Üzerinden Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

İGDAŞ ile yapılabilecek işlemlerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Doğalgaz bağlantı sözleşmesi yapılabilmektedir.
 • Abonelik sözleşmesi için gerekli işlemler yapılabilmektedir.
 • Sözleşmenin feshi için başvuruda bulunulabilmektedir.
 • Proje onay durumunun görüntülemesi yapılabilmektedir.
 • Gaz açma randevusu alanlar, randevu sorgulama işlemi yapabilmektedirler.
 • Yeni randevu oluşturma veya mevcut randevunun tarihi değiştirmek için talimat verme işlemi yapılabilmektedir.
 • Fatura bilgisi edinilebilmektedir.
 • Fatura hesaplama işlemi yapılabilmektedir.
 • Fatura tahakkuku yapılabilmektedir.
 • Fatura ödeme işlemi yapılabilmektedir.
 • Sabit ödeme sözleşmesi hazırlanabilmektedir.
 • Fatura itirazı ve sayaç kontrol talepleri İGDAŞ üzerinden iletilebilmektedir.

İGDAŞ Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İGDAŞ’ın %94.46 hissesi İBB’ye ait olmaktadır. %5.46 hissesi İETT’ye aittir. Hamidiye A.Ş.’ye ait olan hissesi ise; %0.03’tür. İstanbul İmar A.Ş.’ye %0.03 ve İSBAK’a da %0.02 hissesi aittir. İBB Genel Sekreteri ise; İGDAŞ’ın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Kuruluş tarihi ise; 25 Aralık 1986’dır. İBB, İETT ve bazı diğer iştiraklerin katılması ile beraber kurulmuştur. İstanbul’un kirli havadan arınması, şehrin yakıt ihtiyacının karşılanması, hem çevre hem de insan sağlığına uygun bir enerji kaynağının kullanılması için İGDAŞ kurulmuştur. İGDAŞ’ın ilk gaz hizmetini vermesi 1992 yılına dayanmaktadır ve ilk gazını Kadıköy’e vermiştir.

Ardından doğalgazın ilk etapta hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde kullanılması kararlaştırılmıştır. Bunun için 1995 yılında YTÜ tarafından İstanbul’da Hava Kirliliği Haritasının Çıkarılması ve Doğalgaz Kullanımına Öncelik Verilecek Bölgelerin Belirlenmesi Araştırma Projesi yapılmıştır.

İGDAŞ, 08:00 - 12:30 / 13:30 - 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

İGDAŞ, 12:30-13:30 saatleri arasında öğle molası vermektedir.

Hafta sonu sadece Cumartesi günü bazı şubeleri açıktır. Pazar günleri bütün şubeleri kapalıdır.

İGDAŞ vezneleri 08:15 - 12:30 / 13:30 - 16:45 saatleri arasında çalışmaktadır.

Kaymakamlık Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?
Vergi Dairesi Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?
Metrobüs Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı ve Ücretleri
Editör: TE Bilisim