Halk sigorta hasar dosya sorgulama işlemleri online yapılabildiği için kullanıcılar tarafından mevcut poliçe ve hasar durumu hemen öğrenilebilmektedir. Hızlı bir şekilde yapılacak dosya sorgulama sayesinde halihazırdaki sigorta durumunun görüntülenmesi mümkün olmaktadır.

Halk Sigorta Hasar Sorgulama Yöntemi Nedir?

Halk Sigorta hasar dosya sorgulama işlemleri haftanın yedi günü ve yirmi dört saati online olarak gerçekleştirebilmektedir. Sorgulama yapmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir;
 • Öncelikle https://online.halksigorta.com.tr/HasarLogin.aspx adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme giriş yapmak için dosya no, kimlik numarası ya da vergi no girilmesi gerekmektedir.
 • Güvenlik sorusunun da yanıtlanmasından sonra sisteme giriş yapılarak hasar sorgulama işlemi kolay bir şekilde yapılmaktadır.
Sorgulama yapmak için en çok dikkat edilmesi gereken nokta dosya numarasının bilinmesidir. Dosya numarası bilinmeyen işlemler yapılmamaktadır.

HALK SİGORTA HASAR SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Halk Sigorta Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Halk sigorta hasar ihbarı yapmak için sigorta kapsamında tutulan tüm taşınmaz ya da taşınır mal varlığının hasar meydana gelmesi durumunda 444 1 545 numaralı hattın aranması gerekmektedir.

Bağlantı kurulduktan sonra müşteri temsilcisi tarafından şu bilgiler istenecektir;

 • Poliçe numara bilgisi,
 • Sigortalı kişinin isim ya da unvanı,
 • Sigortalı kişinin kimlik numarası ya da vergi numarası,
 • Hasar tarih bilgisi,
 • Hasar yeri,
 • Hasarın durumu ve nasıl gerçekleştiği,
 • Tahmini hasar miktarı,
 • Sigortalı kişinin irtibat numarası,
 • Ekspertiz yapılması için açık adres ve iletişim numaralarının verilmesi halinde hasar ihbarı gerçekleşmektedir.
Bu işlem hasar dosyasının oluşturulması için oldukça önemlidir, hasar dosyasının oluşumu ile birlikte dosya işleme alınmaktadır. Eksper görevlendirilmesi halinde hasar tespiti yapılacaktır.

Halk Sigorta Hasar Anında Yapılacaklar Nedir?

Hasar dosyası oluşturmak için hasar anında yapılacaklar oldukça önemlidir. Sigorta kapsamında olan ve poliçe kapsamında belirlenmiş olan risklerden birisinin gerçekleşmesi halinde sigortalı kişinin, hasar tespitinin yapılmasından 5 gün içinde bildirim yapması gerekmektedir. Bu süre içinde yapılmayan bildirimler için hasar dosyası oluşturulmamaktadır. Ayrıca bildirim yapılıncaya kadar hasarın artmaması için de sigortalı olan eşyayı ya da aracı önlem dahilinde kullanması önemli olup hasarın nasıl meydana geldiğine dair bildirim ve delillerin de toplanması gerekmektedir. Bu şartlar altında hasar dosyası oluşturmak mümkündür. Tüm adımlar takip edildikten sonra Halk Sigorta hasar dosyası sorgulama yapılabilmektedir. Hasar kaydının oluşturulmadığı durumlar için hasar raporu da oluşmamaktadır. Hasar anında ayrıca hasara ve sigorta kapsamındaki taşınmaz ya da taşınır mala göre değişmekle birlikte şu belgeler talep edilmektedir; trafik kazası söz konusu ise kaza tespit tutanağı, ifade ve görgü tanıkları, ruhsat fotokopisi, ehliyet fotokopisi, alkol raporu, hasarı gösteren fotoğraflar gerekmektedir.

Halk Sigorta Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Halk sigorta kaza tespit tutanağı trafik kazalarında araçların aldığı hasarın nasıl meydana geldiğini göstermek ve daha sonra sigortadan hak talep etmek için önemlidir. Ancak şu durumlar söz konusu olduğunda kişiler hak talebinden yararlanma haklarını kaybetmektedirler;
 • Ehliyetsiz bir şekilde araç sürme,
 • Alkol ya da uyuşturucu etkisi ile araç sürme,
 • Sürücünün yaşının küçük olması,
 • Kamu aracı ile kazaya karışılmışsa,
 • Trafik kurallarının dışına çıkıldıysa; kırmızı ışıkta geçmek, hız sınırını aşmak, diğer kuralları ihlal etmek,
Durumlarında kaza tespit tutanağı yazılmış olsa dahi sigorta tarafından herhangi bir ödeme gerçekleştirilmeyecektir. Bu durumların dışında kalan hallerde ise Halk Sigorta internet sitesi üzerinden ulaşılacak Kaza Tespit Tutanağı’nın ilgili bölümlerinin, eksiksiz ve yanlış olmayacak bir şekilde doldurulması, kazaya karışan karşı tarafa da bunun kabul ettirilmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında Halk Sigorta hasarın sorgulanması işlemi de faaliyete geçecektir.

Anadolu Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ak Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Allianz Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim