Ev Yapan Dar Gelirli Aileye Devletten 40 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal devlet anlayışı gereği vatandaşlara çeşitli şekillerde maddi ve manevi desteklerde bulunmaya devam ediyor. Son olarak bu tür desteklerle ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin, bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık.” ifadelerini kullandı. Bakanlığın birbirinden farklı sosyal yardım programları ile ilgili olarak ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Selçuk, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında barınma yardımlarının normalleşme sürecinde ve sonrasında devam edeceğini kaydetti. Ev yapan dar gelirli aileye 40 bin TL’ye kadar yardım programı hakkında bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, düzenlediği kamuoyu açıklamasında, ihtiyaç sahibi ailelerin ev yapım ve onarımına yönelik barınma yardımlarında üst sınırı bir süre önce 40 bin liraya yükselttiklerini belirterek “Barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek.” şeklinde konuştu. Bakanlık olarak oturulmayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere evlerinin yapımı, bakım onarımı ve ev eşyası anlamına yönelik barınma yardımında bulunduklarını anımsattı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları ile gerçekleştirilen barınma yardımlarında bir süre önce artışa gidildiğini kaydeden Bakan Selçuk müjdeli haberi paylaştı.

İhtiyaç Sahiplerine 40 Bin TL Destek

AA muhabirine yaptığı açıklamalarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şu ifadeleri kullandı: “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik.”

Bakan Selçuk, söz konusu maddi desteklerle birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeyi ve bu kişilerin sağlıklı evlere kavuşmalarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinin henüz başındayken miktar artışı kararı alındığını bildiren Bakan Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerine yapılan barınma yardımlarının, normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edeceğini kaydetti. Bakan Selçuk, kamuoyu açıklamasında son olarak “Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Barınma Yardımı Nedir, Kimler Yararlanabilir?

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlara barınma yardımı adı verilmektedir. Barınma yardımı almak isteyen vatandaşların sahip olmaları gereken şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olmak
 • Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlarından herhangi birine haiz olmak
 • Onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna sahip olmak

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 1200 TL Yardım Dağıtacak!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Merhaba bakın ben ihtiyaç sahibiyim. Arsası yada evi olan fazla ihtiyaç sahibi sayılamaz, çünkü ben onlardan daha fazla ihtiyaç sahibiyim. Peki arsam yok param yok imkanım yok.ama bu desteğe ihtiyacım var. Ve yararlanamıyorum. Lütfen bu konuda bı fikir verin. Saygılarımla.

  1. Merhaba
   Yardım başvurularınızı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapabilirsiniz.

   1. Aile ve çalışma Bakanlığı na başvuru yapabilmemiz için. Aranan özellikler in hepsi mevcut. Fakat istenilen arsa ,tapu gibi mal varlığı yok. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Arsa olmadan ev olmaz. Arsa fiyatları neredeyse ev fiyatları kadar. Yani bu iş imkansız. Teşekkürler.

 2. Ben 3 cocuk babasıyım evimin tadilatı ıcın 20 bin liraya ihtiyacım var ama bankalar kıredi vermiyor eski kıredi maduru oldugum icin cocuklarım kışın evde üşüyor evimin dış cepekaplı deyil ısınamıyoruz sigortalı calısıyorum gıda sektöründe şarküteri olarak ama para yetmiyor rica etsem bu kırediden faydalanmak istiyorum

  1. Merhaba
   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor.

 3. Ev onarım yardımları için nereye baş vurmak gerekiyor..hangi kurum ilgileniyor..teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunmanız gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu