Emekli olmak pek çok kişinin hayali olsa da emeklilikte yüksek maaş almak oldukça önemlidir. Çünkü emeklilik maaşı hizmet koluna göre de değişebilmektedir. Emekli maaşının yüksek alınması için belirli noktalara dikkat edilmesi halinde daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale geliyor.

Yüksek Emekli Maaşı Alma Yöntemleri

Her çalışan emekli olduğunda ne kadar emekli maaşı alabileceğini merak ediyor çünkü yaşlılıkta yaşam kalitesinin düşük olmaması son derece önemli bir istek olarak öne çıkıyor. Ancak emeklilik maaşının hesaplanmasında birden fazla kriter bulunuyor. Bunun için kriterlerin yerine getirilmesi emeklilik maaşının da o denli artış göstermesine etki edebiliyor. Yüksek emekli maaşı için ilk kriteri işe giriş tarihi ve yaş tayin ediyor. Temelde emeklilik sistemi bir tasarruf sistemi olup belirli süreler boyunca yatırılan prim ödemelerinin değerlendirilerek daha sonradan hak kazanmış kimselere aylık olarak verilmesidir. Bu yüzden işe giriş ve yaş tarihi ne kadar erken olursa, yatırılacak prim tutarları da emeklilik yaşı sağlanıncaya kadar o denli yüksek olacağı için bu durum emeklilik maaşının da artmasına neden olacaktır. Bir diğer önemli nokta da emeklilik için son yılları öne çıkarmamaktadır. Genelde emekli olmak isteyenler son birkaç yılda daha yüksek prim ödemesi yaparak emekli aylıklarının artacağını düşünmektedirler. Ancak bu şekilde emekli aylığı artmaz çünkü SGK son yedi yıl üzerindeki prim tutarlarına ağırlık verir. Haliyle daha dengeli ve uzun zamana yayılmış bir emeklilik programı yapmak emekli aylığının artmasına etki edecektir.

Çok Çalışmak Gerekmiyor

Çok çalışma gününün olması da emeklilik için çok fazla bir değere sahip olmuyor, çünkü emeklilik aylığını belirleyen en önemli nokta çalışma gününden öte yatırılan prim tutarlarıdır. Buna göre prim tutarları ne kadar yüksek olursa emekli aylığı da o denli yüksek olabilmektedir. Bunu sağlamak için aynı anda iki işte çalışma ve sigortalılık gibi imkânları değerlendirebilirsiniz. Bağkur yerine imkân dahilinde SSK’dan emekli olmak çok daha avantajlı olmaktadır. Bu yüzden olanak varsa Bağkur emekliliği tercih edilmemeli ve bunun yerine 4A SSK sigortalılığı seçilmelidir.
Editör: TE Bilisim