Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, çiftçilere ücretsiz hazine arazisi tahsisinde gerçekleştirilen çalışmalarda sona gelindi. Kamu ve bakanlık yetkilileri tarafından tespit işlemleri tamamlanan 14 bin dekar hazine arazisi arasında tarımsal üretime elverişli olanlar, işletilmesi için bölgedeki çiftçilere ücretsiz olarak tahsis edilecek. Devletin 7 ilde vereceği ücretsiz tarım arazilerinin genişliği 1904 futbol sahası büyüklüğüne eşit olacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tarımsal üretime destek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 7 farklı ilde tespit edilen tarıma elverişli araziler, bölgede başvuruda bulunan çiftçilere ücretsiz olarak verilecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çiftçilere ücretsiz tarım arazisi verilmesiyle ilgili açıklamaları ve detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çiftçilere ücretsiz hazine arazisi tahsisindeki çalışmalarda sona gelindi. Tespiti yapılan 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanlar çiftçilere ücretsiz olarak tahsis edilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından tespiti gerçekleştirilen atıl durumdaki arazilerin kimlere verileceği merak konusu oldu. Ücretsiz tarım arazisi sahibi olmak isteyen çiftçiler, hangi illerde arazi tahsisi olacağı hakkında araştırma yapmaya devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada; “Amacımız ekilmeyen, atıl durumdaki boş arazileri üretime kazandırmak. Ülkemizde 23,1 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Çiftçilere 7 İlde Ücretsiz Arazi Tahsis Edilecek

Türkiye’de 23,1 milyon hektar işlenen tarım arazisinin mevcut olduğunu dile getiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu üretim alanından toplamda 83 milyon vatandaşın gıda ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılandığını, bunun üstüne de 18 milyar dolara ulaşan ihracat gerçekleştirildiğini dile getirdi. Bakan Pakdemirli açıklamasının devamında, “Türkiye 48 milyar dolarlık tarımsal hasıla ile Avrupa'nın lider ülke konumunda bulunuyor. Özellikle atıl olan mülk, hazine ve vakıf arazilerinin parsel bazında tespiti için mayıs ayında bir çalışma başlattık. Öncelikle bir envanter çıkaracağız. İlk aşamada Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta hazine arazilerinin il müdürlüklerimize tahsisini sağladık. Bu çerçevede, 14 bin dekar hazine arazisinde, tarımsal üretime elverişli olanların tespiti yapıldı. Bu arazileri bedelsiz olarak çiftçilerimize tahsis edeceğiz.” dedi.

Hangi İllerde Ücretsiz Çiftçilere Arazi Verilecek?

Çiftçilerin başvurularının 1 Haziran tarihine kadar alındığını kaydeden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mevcut durumda taleplerin değerlendirilmesinin ardından hak kazanan çiftçilere, bakanlık tarafından hazineden ücretsiz tarım arazisi tahsislerinin yapılacağını dile getirdi. Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas'ta hazine arazilerinin il müdürlüklerine tahsisini sağlanarak çiftçiye hazineden ücretsiz arazi verilecek. Böylelikle bu illerde bulunan ve atıl durumda olan arazilerin tarım işlerinde değerlendirilmek üzere çiftçilere ücretsiz olarak devredileceği açıklandı.

Ücretsiz Tarım Arazisi Nasıl Kiralanır?

Devlet arazilerinin 20 yıl süreyle çiftçilere ücretsiz olarak kiralanması yeniden gündeme geldi. Hazine arazisi kiralamak için ilgili kurumlara bir dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Başvuruların değerlendirilmesi şu koşullara göre gerçekleşmektedir:
  • Puanlama sistemi ile proje süreci takip edilir.
  • Başvuru yapacak çiftçinin, kiralanan arazinin bulunduğu bölgede ikamet etmesi gerekir.
  • Puanlama sisteminde ekilen ürüne göre puan verilir.
  • Ziraat Mühendisi, genç çiftçi veya kadın çiftçi başvuru yapıyor ise bu durumlara göre sistemde artı puan verilir.
Böylelikle Orman arazisi dışında kalan ve bazı tarımsal faaliyetler için elverişli olan araziler, işletilmesi şartıyla çiftçilere ücretsiz olarak tahsis edilmektedir.

Ev Yapan Dar Gelirli Aileye Devletten 40 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek

Hükümetin 2023 Yılı Kayıt Dışı İstihdam Hedefine 1.5 Puan Kaldı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 1200 TL Yardım Dağıtacak!

Editör: TE Bilisim