Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşmak için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Bu yöntemler cumhurbaşkanı telefon numarası başta olmak üzere CİMER ve klasik posta yöntemi olmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek cumhurbaşkanı ile iletişim kurmanız mümkündür.

Cumhurbaşkanına Telefon ile Nasıl Ulaşılır?

Cumhurbaşkanına telefon ile ulaşmak için farklı numaralar kullanabilirsiniz. 0312 525 55 55 numaralı telefonu kullanmanız halinde Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı santral numarasına bağlanabilirsiniz. Burada istek, dilek ve şikayetler değerlendirilmektedir. Aynı zamanda cumhurbaşkanına faks ile ulaşmak için de 0312 525 58 31 numarası kullanılabilir. Bu durumda istek ya da görüşlerinizi yazarak faks olarak gönderebilirsiniz. Bunun dışında cumhurbaşkanına ulaşmak için devlet denetleme kurulu numarası olan 0312 470 25 00 numaralı hattı ya da cumhurbaşkanlığı basın danışmanlığı numarası olan 0312 470 20 68 numaralı telefonu kullanabilirsiniz. Bu noktada unutulmaması gereken konu, cumhurbaşkanın kişisel cep telefonu numarasının bilinmiyor oluşudur. Her ne kadar geçmişte kendisine ait olduğu iddia edilen numaralar paylaşılmış olsa da günümüzde şahsi telefon numarası bilinmemektedir. Bu bakımdan şahsi numaraları deneyerek cumhurbaşkanına ulaşmak konusunda herhangi bir dolandırıcılığa maruz kalmamak açısından dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir.

Cumhurbaşkanına Posta Yolu ile Ulaşmak

Posta göndererek cumhurbaşkanına ulaşmak için gerekli olan adres Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe Ankara adresidir. Posta olarak göndereceğiniz mektuplarınızı bu adres üzerinden iletebilirsiniz. Bunun için ilk olarak cumhurbaşkanına iletmek istediklerinizi bir kağıda yazarak kağıdı zarfın içine koyunuz. Daha sonra sağ alt köşeye cumhurbaşkanlığı adresini, sol alt köşeye de kendi adresinizi ve isim soyadınızı yazarak PTT’den ya da kargo şubesi aracılığıyla zarfı gönderebilirsiniz. Mektup gönderiminde unutulmaması gereken nokta, mektupların cumhurbaşkanından önce gerekli kontrollerden ve okumalardan geçirilmesidir. Cumhurbaşkanına mektubun ulaşması için ise danışmanları tarafından verilecek ölçütlere uygunluk taşıması gerekmektedir. Bu ölçütlere ise danışmanlar karar vermektedir.

CİMER ile Cumhurbaşkanına Ulaşmak

Cumhurbaşkanı ile iletişim kurmak için en hızlı ve etkili yollardan birisi CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir. İstek, dilek ve şikayetleri bildirmek için kurulmuş olan platform, sıklıkla kullanılmaktadır. CİMER’e başvuru yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın yanında, Türkiye’de ikamet eden yabancılar ve mavi kart sahipleri de başvuru yapabilmektedirler. Başvurular telefon, internet ya da şahsen yapılabilmektedir. CİMER online başvuru yapmak için iki farklı yöntem izlenebilmektedir. İlk olanı CİMER internet sitesi üzerinden yapılan başvuruları kapsamaktadır. İkinci yöntem ise e – devlet üzerinden gerekli başvuruyu sağlamaktır. CİMER internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;
  • CİMER resmi internet sitesine girin, bu noktada akılda tutmanız gereken konu CİMER sadece resmi internet sitesi üzerinden başvuru almaktadır, başka sitelerde CİMER’e yönelteceğiniz şikayet ya da isteklerinizi yayınlamayınız,
  • CİMER resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfada gözüken Başvuru Yap sekmesine tıklayarak burada yer alan formu doldurun.
  • Formu doldurduktan sonra belirtmiş olduğunuz telefon numarasına onay kodu gelecektir. Onay kodunu sisteme girdikten sonra üç adımlı bir form karşınıza çıkacaktır.
  • İlk adım için kimlik bilgileri, eğitim durumu, geri dönüş ve iletişim sağlanması için e-posta adresi, başvuru türünüz bu kapsamda; istek, öneri, görüş, ihbar, şikayet ve benzeri kısımlarını doldurmanız gerekmektedir.
  • İkinci adımda en fazla 1500 karakter kullanarak iletmek istediğiniz mesajını net, açık ve kısa bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Bu noktada “ben falanca bölgeden buyum” gibi ifadeler kullanmamanız tavsiye edilir çünkü doldurmuş olduğunuz alanda kimlik bilgileriniz sistemde gözükmektedir. Mesajınızı yazarken eklemek istediğiniz görüntü ya da dosya varsa onları eklemeniz gerekecektir.
  • En son adımda ise başvuru tamamla seçeneğini seçerek başvurunuzu iletebilirsiniz.
Tüm bilgilerin doldurulmasından sonra CİMER’e mesajınız ulaşacaktır. CİMER’e mesaj yazarken unutulmaması gereken bir diğer nokta da adli olayların bu platform üzerinden paylaşılmaması gerektiğidir. Adli bir olaydan ötürü istek, şikayet, öneri vb. yapılıyorsa bu durumda öncelikle polis ya da mahkeme kanalları denenmelidir. CİMER E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER e – devlet başvurusu da yapılabilmektedir. Edevlet şifresine sahip olanlar diğer yönteme göre daha kolay ve hızlı bir şekilde başvuru yapabilirler. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E – devlet’e giriş yapmak için ise şifreye ihtiyacınız bulunmaktadır. Daha önceden şifre almadıysanız en yakın PTT şubesine giderek kendiniz için e – devlet şifresi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi yazın ve açılan sekmeye tıklayın. Bunun sonrasında CİMER sayfasına yönlendirme yapılacaktır. Burada uygulamaya git diyerek mesaj iletme ekranına ulaşabileceksiniz. Buradaki adımları takip ederek mesaj kutusu içerisine istek, öneri ve şikayetlerinizi yazarak cumhurbaşkanına mesaj gönderebilirsiniz. E – devlet üzerinden başvuru yapmanın en büyük avantajlarından birisi kimlik bilgilerinizin sistem tarafından otomatik olarak doldurulmasıdır. Bu bakımdan kimlik bilgilerinizi doldurmak ile uğraşmanıza gerek kalmamaktadır.

CİMER Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

CİMER Başvuru Takibi Nasıl Yapılır? CİMER başvuru takibi sayesinde yaptığınız başvuruların değerlendirme süreçlerini takip edebilirsiniz. Bunun için başvuru sonrasında sistem tarafından verilmiş olan CİMER sayısının not edilmesi gerekmektedir. Daha sonra bu kod ile birlikte CİMER internet sayfası üzerinden başvuru sorgula seçeneğini seçip kodu girerek başvurunuzun güncel durumunu öğrenmeniz mümkündür. Aynı zamanda belirttiğiniz e-posta adresine de başvurunuz hakkında detaylı bilgilendirme yapılacaktır.
Editör: TE Bilisim