Sosyal devlet anlayışını benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde maddi ve manevi açıdan yardıma muhtaç olan vatandaşlar için çok sayıda sosyal politikalar uygulanmaya devam ediliyor. Muhtaç durumda olan vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla çok sayıda sosyal maddi ve manevi yardımlar yapılıyor. Konuyla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz veya SSPE hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine aylık düzenli nakdi yardımda bulunuyoruz. Ayrıca kronik rahatsızlıkları sebebiyle cihaza bağımlı olan ihtiyaç sahibi 2 bin 135 vatandaşımızın da elektrik fatura bedellerine destek sağladık” ifadelerini kullandı. Bakanlığın gerçekleştirdiği maddi yardımlar ve bu yardımlardan yararlanma koşullarına dair tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Resmi sosyal medya hesabı üzerinden muhtaç durumda olan vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardımlarla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ağır kronik hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine düzenli nakdi yardım sağlandığını, kronik hastalığı sebebiyle cihaza bağımlı 2 bin 135 kişinin elektrik fatura bedellerinin karşılandığını söyledi. Bakan Selçuk açıklamasında, ağır kronik hastalara yönelik yaklaşık 2.5 yıldır uygulamada olan sosyal yardım programı kapsamında tüberküloz ve kızamık mikrobunun yol açtığı beyin hastalığı olan "subakut sklerozan panensefalit (SSPE)" nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan ihtiyaç sahiplerine aylık düzenli nakdi yardımda bulunduklarını ifade etti.

Tüberküloz ve SSPE Hastalarına 6 Aydan 2 Yıla Kadar Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2.5 yıldır uygulamada bulunan program kapsamında tüberküloz hastalarına tedavi görme süreçleri ve hastalıklarının durumu dikkate alınarak 6 aydan 2 yıla kadar destek sağlanıyor. Bunun yanı sıra SSPE hastalarına da bakanlık tarafından tedavi süreçleri boyunca maddi ve sosyal destek veriliyor. Bakan Selçuk, Şubat 2019'da yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile düzenli sosyal yardım alan haneler için başlatılan "elektrik tüketim desteği" kapsamında da kronik rahatsızlıkları sebebiyle cihaza bağımlı ihtiyaç sahiplerinin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Elektrik tüketim desteği programı kapsamında cihaza bağımlı hastaların bulunduğu konutların elektrik faturalarının kullanılan cihazın enerji tüketim düzeyi dikkate alınarak aylık 200 liraya kadar desteklendiği bilgisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı. Bakan Selçuk yaptığı açıklamasında ayrıca, hanelere kesintisiz güç kaynağı sağlandığını ve yardımın başladığı ilk ay tek seferlik olmak şartıyla hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçlarının da ödendiğini de ekledi.

6 Bin 564 Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Düzenli Nakdi Yardım

Ağır kronik hastalıkları bulunanlara yönelik düzenli nakdi yardım programı ile elektrik faturalarının desteklenmesiyle ilgili uygulamanın mevcut durumu hakkında en güncel verileri paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz veya SSPE hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza aylık düzenli nakdi yardımda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra kronik rahatsızlıkları nedeniyle cihaza bağlı olan ihtiyaç sahibi 2 bin 135 vatandaşın da elektrik fatura bedellerine destek sağlandığı kaydedildi. Bakan Selçuk son olarak “Düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ailelerimizin aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimleri de Bakanlığımızca karşılanıyor. Hanede bulunan kişi sayısına göre 53 ile 106 lira arasında destek veriyoruz. Elektrik tüketim desteğinden de bugüne kadar 1 milyon 528 bin 807 hanemiz yararlandı.” açıklamasında bulundu.

Nakdi Para Yardımı Yapan Kuruluşların Listesi

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Kimlere Veriliyor?

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Editör: TE Bilisim