Koronavirüs salgını yüzünden ekonomik olarak zorluk yaşayanlara yönelik verilen nakdi ücret desteği ödemelerinin Ekim ayında hangi tarihlerde yapılacağı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından açıklandı. Ödeme ekranı ve tarihleri haberin devamında.

Eylül Ayı Nakdi Ücret Ödemeleri Başladı

Nakdi ücret desteği yani ücretsiz izin maaş desteği alanlara sevindirici haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verildi. Salgın kapsamında işverenler tarafından ücretsiz olarak izne ayrılan çalışanlara yönelik sağlanan bu ödeneğin Eylül ayı ödemelerinin başladığı duyuruldu. Bu kapsamda ödenekten yararlananlar T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre ücret desteğinden yararlanmaya başlayacaklar. Bakan Selçuk tarafından yapılan yazılı açıklamada, Eylül ayına ilişkin olan Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin bugün itibariyle başladığını ifade etti. Yarın da devam edecek ödemeler, çalışanların doğrudan banka hesaplarına yatırılıyor. Aynı zamanda Bakan, sisteme yanlış IBAN numarası vermiş olanların da ödemelerinin PTT aracılığı ile sağlanacağını belirtti.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Sorgulama Ekranı

Ücretsiz izin maaş desteği sorgulamaları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bunun için e-devlet şifresi gerekiyor. Şifresi olmayanlar tüm PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabiliyorlar. Şifreleri ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra ödemelerinin hangi tarihlerde yapıldığı ve hangi hesaplarına yatırılmış olduğunu da görebiliyorlar. Aynı zamanda sistem üzerinden IBAN bilgilerini de güncelleyebiliyorlar. Merak edilen sorulardan birisi de ücretsiz izin maaş desteği başvurularının nasıl yapılacağı oluyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamış ya da bu süre kapsamında ücretsiz izne çıkarılmış olan çalışanlara nakdi ücret desteği verilmektedir. Nakdi ücret desteği başvuruları işverenler tarafından SGK’nın uygulaması üzerinden yapılıyor. Ancak 15 Mart sonrasında işten çıkarılmış ve işsizlik ödeneğine başvuru yapmamış olanlar ise İŞKUR üzerinden şahsen başvuru yapmaları gerekiyor. Nakdi ücret desteği kapsamında çalışanlara günlük 39 lira 24 kuruş ödeniyor. Buna göre aylık toplamda 1170 TL ücret veriliyor. Desteği almak için çalışanın, herhangi bir işte çalışmıyor olması ve tekrar işe döneceği tarihin bulunması gerekiyor. İşsiz olanlara ise nakdi ücret desteği verilmiyor, sadece izne çıkarılmış olanlara destek sağlanıyor.
Editör: TE Bilisim