Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle hükümet tarafından açıklanan ekonomik destekler arasında yer alan nakdi ücret desteğiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayı için geçerli olan nakdi ücret desteği ödemelerinin bugün itibarıyla resmen başladığını duyurdu. Bakanlıktan nakdi ücret desteği alan vatandaşların ödemeleri T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacak. Koronavirüs salgını ile mücadelede alınan ekonomik tedbirler kapsamındaki nakdi ücret desteği ödemeleriyle ilgili son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mayıs ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin bugün başladığını duyurdu. Ödemelerin bugünden itibaren hesaplara yatırılmaya başladığını açıklayan Bakan Selçuk, koronavirüsle mücadele sürecinde ödemelerin banka hesapları üzerinden yapıldığını hatırlattı. Konuyla ilgili olarak resmi sosyal medya hesabı üzerinden kamuoyu açıklamasında bulunan Bakan Selçuk, nakdi ücret desteği ödemesinden yararlanacak vatandaşları yakından ilgilendiren detayları paylaştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen nakdi ücret desteği; sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla yapılıyor.

Kimlik Numarasına Göre Düzenleme Yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk resmi sosyal medya hesabı üzerinden nakdi ücret desteği ödemelerine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, “5 Mart 2020 tarihinden sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçiler için nakdi ücret desteği ödemeleri bugün yapılmaya başlanıyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki yüz binlerce vatandaşın yararlandığı bu ödemenin süreciyle ilgili olarak da detayları paylaşan Bakan Selçuk, “Yoğunluğu önlemek amacıyla aldığımız tedbirler doğrultusunda; işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilerimizin nakdi ücret desteği ödemelerinin ise T.C. kimlik numaralarının son hanesi; 0, 2 ve 4 olanlara 9 Haziran’da, 6 ve 8 olanlara ise 10 Haziran’da ödemelerini gerçekleştireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Nakdi Ücret Desteği Nasıl Sorgulanır?

Koronavirüs salgını sürecinde Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) işsizlik maaşı alamayan işsizler ve kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayan ücretsiz izne çıkartılmış olanlara verilen nakdi ücret desteği ödemeleri internet üzerinden sorgulanabiliyor. e-Devlet Kapısı sistemi üzerinde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın elektronik hizmetleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantı adresinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” bağlantısıyla giriş yapılarak nakdi ücret desteği ödemelerinin son durumu hakkında bilgi sahibi almak mümkün oluyor. Bu destekten yararlanan vatandaşlar, e-Devlet Kapısı üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ödemelerinin hesaplara yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirler.

Nakdi Ücret Desteği Ne Kadar?

Koronavirüs sürecinden etkilenen vatandaşlara sunulan destekler arasında yer alan nakdi ücret desteği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasıyla birlikte bugünden itibaren hak sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılmaya başlandı. Bu süreçte ücretsiz izne çıkartılan çalışanlara günlük 39.24 TL, aylık 1.168 TL ücretsiz izin ödeneği ödemesi yapılıyor. Bunun yanı sıra mevcut pandemi sürecinde işsiz olup da işsizlik maaşı alamayanlar da aylık 1.168 TL'lik nakdi ücret desteğinden faydalanıyor. T.C. kimlik numaralarının son hanesi; 0, 2 ve 4 olanlara 9 Haziran’da, 6 ve 8 olanlara ise 10 Haziran’da ödemeler yapılacak. İşsizlik maaşı hakkından yararlanamayan işsizler ve kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayan ücretsiz izne çıkartılmış olanlar ise günlük 39.24 TL (aylık 1.168 TL) tutarındaki nakdi ücret desteğinden yararlanacaklar.

Bakan Albayrak’tan İstihdam Müjdesi! İstihdam Kalkanı Paketi

3. Faz 1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı! Pandemi Yardım Sorgulama

Ev Yapan Dar Gelirli Aileye Devletten 40 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek

Editör: TE Bilisim