2022 Güncel ATT Maaşları Ne Kadar? (Özel, Devlet)

2022 ATT maaşları devlet ve özel sektör olmak üzere farklılık göstermektedir. Acil tıp teknisyeni (ATT), acil durum durumlarda yapılan çağrılara yanıt vermek, ilk tıbbi hizmetleri sunmak ve hataların ilgili sağlık kuruluşlarına nakletmek gibi hayati öneme sahip birçok farklı sağlık hizmetini gerçekleştiren kişilerdir. Sağlık sektöründe görev alan bu kişilerin maaşları görev yaptıkları kuruma, nöbet vb. çalışma saatlerine ve şartlarına göre değişmektedir.

2022 güncel ATT maaşları bu yönüyle birçok etkene göre farklılık gösterebilir. Ortalama 6 bin liranın üzerinde bir maaş görülmektedir. Görev yapılan yere ve diğer değişkenlere göre acil tıp teknisyeni kadrosunda hizmet veren kişilerin maaşları değişmektedir.

Devlette 2022 ATT Maaşları Ne Kadar?

ATT maaşları 2022 devlet kurumlarında mesleğe ilk başladıkları yıl 7 bin 450 TL gibi bir ücret ile görev yapmaktadır. Hizmette geçen süreler ve nöbet ve diğer değişkenler ise devlette görev alan ATT personelinin aldığı maaşları etkilemektedir. Ortalama olarak 2022 yılında 20 yıl görev yapan bir acil tıp teknisyeni maaşı 8 bin 750 TL seviyelerinde yer almaktadır.

2022 Özel Sektör Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar?

Paramedik maş hesaplama işlemi yapılırken yine görev yapılan yere göre farklılık görülecektir. Ortalama 54 bin 820 TL ile 6 bin 870 lira arasında maaş almaktadırlar. Profesyonel kariyer platformları üzerinde ilgili sektörde çalışanlar tarafından paylaşılan rakamlara göre özel sağlık sektöründe görev yapan ATT personellerinin söz konusu rakamların çok daha üzerinde veya altında maaş almaları da mümkündür.  

Acil Tıp Teknisyeni Çalışma Saatleri Nedir?

ATT çalışma saatleri değişmektedir. Genelde 24 saat çalışıp 48 saat istirahat şeklinde uygulanmaktadır. Haftalık mesai saati ise toplamda ortalama 40 saat olmak üzere ayda 160 saat olarak belirlenmiştir. Çalışma saatleri birçok farklı etkene göre de değişebilir.

Acil sağlık hizmetleri sunması nedeniyle çalışma saatleri ve koşulları zorludur. 2022 güncel ATT maaşları ise tüm bu zorluklara göre beklentinin altında sayılabilir. Yoğun çalışma saatleri nedeniyle bu mesleği tercih edecek kişilerin belirli özelliklere de sahip olmaları gerekmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni Olma Şartları Nelerdir?

Acil tıp teknisyeni şartları bazı farklara göre değişmektedir. 2 yıllık (ön lisans) veya sağlık meslek lisesi mezunu ATT mezunlarına göre de bu şartlar farklılık gösterebilir. İlgili bölümlerden mezun olan kişilerde aranacak şartlardan bazıları şunlardır:

  • Etkin iletişim becerilerine sahip olmak,
  • Ekip çalışmasına ve zorlu çalışma şartlarına yatkın olmak,
  • Hataları nakil için uygun hale getirmek,
  • Hastaları ilgili sağlık kuruluşuna nakletmek,
  • İlk müdahalenin gerçekleştirilmesini sağlamak vb.

ATT kadrosunda görev almak isteyen kişilerin belirlenen bu tür şartlardan bazılarını karşılamaları gerekmektedir. Söz konusu şartları taşıyan kişilerin başvuru yapacakları ilana göre daha farklı özel şartları da taşımaları istenebilir.

ATT Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

ATT taban puanları 2022 yılında da çok sık araştırılmaktadır. Bu bölümü tercih etmek isteyenler ise sağlık meslek lisesi mezunları ile karıştırılsa da son dönemde yapılan düzenleme ile bu liselerden mezun olan kişiler ‘’sağlık bakım teknisyeni’’ olarak anılıyor Üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren ön lisans programları arasında ise ‘’İlk ve Acil Yardım’’ bölümü başarılı şekilde tamamlanması ile göreve başlayabilmektedirler.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler veya ortaöğretim mezunu olarak da ilgili kadroda bu kişilerin görev yapması mümkündür. 2022 ATT güncel maaşları ve çalışma şartları da bu gibi temel faktörlerde göre değişiklik gösterebilmektedir.

Zamlı Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar Oldu?

Stajyer Öğrenci Maaşları Ne Kadar Oldu?

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar Oldu?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu