2020 Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar? (Özel’de, Devlette)

17.01.2020
2.891
A+
A-
2020 Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar? (Özel’de, Devlette)

Tıbbi sekreter maaşları, kamu hastaneleri ve özel hastanelere göre değişiklik gösterir. Kamu hastanelerinde görev yapan tıbbi sekreterler, özel sektörde görev yapan tıbbi sekreterlerden daha fazla maaş almaktadır. Kamu kurumlarında görev yapan tıbbi sekreterler, KPSS üzerinden atandıkları için devlet memuru olarak değerlendirilmektedir.

Bu sebeple devlet hastanelerinde çalışan tıbbi sekreterler, kamu personellerine dair tüm haklardan faydalanmakta ve kamu personelleri için belirlenen maaş aralığında ücret almaktadır. Kamu personeli olan tıbbi sekreterlerin maaşları, evlilik, çocuk ve yüksek eğitim gibi sebeplerle artmaktadır.

Devlet Hastanesinde Çalışan Tıbbi Sekreterlerin Maaşı Ne Kadardır?

Kamu kurum ve kuruluşlarında, kadrolu olarak görev yapan tıbbi sekreterlerin maaşları, işe başlanan süreye göre değişmektedir. Devlet hastanesinde çalışan kadrolu tıbbi sekreter maaşları aşağıda belirtilmiştir:

 • Henüz işe girmiş tıbbi sekreterler 4100 TL ila 4300 TL arasında maaş almaktadır.
 • 5 yıl boyunca görev yapan tıbbi sekreter, 5.150 TL ila 4.350 TL arasında aylık alacaktır.
 • 10 yılık görevi bulunan tıbbi sekretere, 4200 TL ila 4400 TL arasında aylık verilecektir.
 • 15 yıllık görev geçmişi bulunan tıbbi sekreter, 4500 TL ila 4700 TL arasında aylık almaktadır.
 • 20 yıl boyunca görev yapan tıbbi sekreterler, 4700 TL ila 4900 TL arasında maaş alacaktır.
 • 25 yıl boyunca çalışan tıbbi sekreter, 4750 TL ila 4950 TL arasında maaş alacaktır.
 • 30 yıl boyunca görev yapan kadrolu tıbbi sekreterler, 4800 TL ila 5000 bin TL arasında maaş almaktadır.

Yukarıda belirtilen tıbbi sekreter maaşları, kişilerin çalışma süresine göre sıralanan ham maaşlardır. Genel sağlık kapsamında çalışan personelin maaşına %5.49 oranında zam yapıldıktan sonra, tıbbi sekreter maaşları bu tutara yükselmiştir. Çalışanların evli olmaları, çocuklarının bulunması, fazla mesaiye kalınması ve kurum tarafından yapılan mesailerin de eklenmesi sonucunda, total maaşa 100 ila 200 TL aralığında ekleme yapılacaktır.

Özel Sektör Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadardır?

Özel sektör hastanelerinde görev yapan tıbbi sekreterler, asgari üstü düzeyde maaş almaktadır. Özel hastanede ilk defa işe başlayan bir tıbbi sekreter, en az asgari tutarda aylık alacakken, maaşların tutarı 2600 TL ila 2900 TL aralığında da değişmektedir. Özel sektördeki maaş dengeleri birbirinden farklı olduğundan, hastanelerin kesin olarak vereceği bir rakamdan söz edilmemektedir. Tıbbi sekreterin donanımına ve tecrübesine göre, özel hastaneler tarafından verilecek maaşın tutarı, 3000 bin TL’ye kadar yükselebilir.

Tıbbi Sekreter Maaşlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tıbbi sekreter maaşlarına etki eden faktörler aşağıda açıklanmıştır:

 • Kişilerin lisans ya da ön lisans mezunu olması, kamu kurumlarındaki tıbbi sekreter maaşlarını etkilemektedir.
 • Özel sektörde görev yapan tıbbi sekreterler de eğitim düzeyine göre ek ödeme alacaklardır.
 • Tıbbi sekreterlerin ikinci ve üçüncü dillere hâkim olması durumunda, alınan ortalama aylığa, ek ödemeler yansıtılacaktır.
 • Tıbbi sekreterlerin fazladan mesaiye kalmaları, aylıklara doğrudan ek ücret olarak yansıyacaktır.
 • Evli ve çocuk sahibi olan tıbbi sekreterler, bu kriterler için ek ödeme almaktadır.

Tıbbi sekreterlerin meslekte geçirdiği süreler, verilen maaşları doğrudan etkilemektedir.

Tıbbi Sekreterlik Nedir, Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreterler, hastanelerin dosya işlemlerini ve hasta kabul işlemlerini yürüten görevlilerdir. Masa başı olarak çalışan tıbbi sekreterler, doktorların şahsi sekreteri olabilir ya da hasta kabul bölümünde yer alan veznelerde bulunabilirler. Tıbbi sekreterlerin görevleri, çalıştıkları bölüme ve alana göre değişmektedir. Hastaların kaydının oluşturulması, finansal veri kayıtlarının takip edilmesi, hastaları test sonuçlarının doktora yönlendirilmesi ya da ofis ekipmanlarında meydana gelen problemlerin üst kola aktarılması gibi birçok çalışma, tıbbi sekreterler tarafından elektronik ortamdan yürütülmektedir. Kısacası hastanenin evrak işleri ve elektronik ortam arşivlemeleri, tıbbi sekreterler tarafından takip edilmek zorundadır.

Tıbbi Sekreter Görev Tanımı Nedir?

Tıbbi sekreterler, özel hastane ve devlet hastanelerinde ya da özel sağlık kuruluşlarında görev yapmaktadır. Hastaların kabul edilmesi ya da yönlendirilmesi gibi masa başı işleri üstlenen tıbbi sekreterlerin görev tanımı, aşağıda detaylı şekilde yer almaktadır:

 • Hastane ve sağlık kurumlarında, hastalara sunulan sağlık hizmetlerinin devamlılığı için gerekli evrak takibini yürütmektedir.
 • Hastane ve sağlık kuruluşlarına gelen hastalar, tıbbi sekreter tarafından kabul edilir ve kişilerin kimlik bilgileri sisteme kaydedilir.
 • Hastaların idari ve tıbbi kayıtlarını tutmaktadır. Elektronik ortamdan gönderilen ya da bizzat hastalar tarafından belirtilen verileri, tek bir kaynak altında depolamaktadır.
 • Hastalara ait tüm evrak ve dosyaları, tek bir dosya altında toplaması gerekir. Arşivleme çalışmaları yapmanın yanında, ihtiyaç halinde bu dosyalar sunulmalıdır.
 • Klinik kodlama tekniklerini kullanarak, hastalara ait tüm bilgileri sınıflandırmalıdır.
 • Hastanenin ya da sağlık kuruluşunun tıbbi istatistik verilerini tek bir dosya haline getirerek, bir üst kademeye verilerin aktarılması gerekir.
 • Hastaların dosyalarında bulunan eksikliklerin giderilmesi için gerekli evrak ve kaynakları temin etmelidir.

Tıbbi Sekreterde Hangi Nitelikler Aranır?

Tıbbi sekreter olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken nitelikler, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Tıbbi terminoloji ve tıbbi yönetmelik hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.
 • Ofis ekipmanlarının ve bilgisayarların, etkin bir şekilde kullanılması zorunludur.
 • Klavye kullanımının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.
 • Hastaların talepleri ve ihtiyaçlarına göre yönlendirme yapmak için etkin dinleme becerisine sahip olunmalıdır.
 • Beden dili, iletişim becerisi ve hastaları ikna etme kabiliyeti, tıbbi sekreterde olması gereken beceriler arasındadır.
 • Kurumlar ve kişiler arası tıbbi yazışmaların takibini yapacak düzeyde, bilgisayar kullanımına hakim olmak gerekir.

Tıbbi Sekreter Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Tıbbi sekreter olarak çalışmak isteyen kişilerin, hasta kabul sekreteri sertifikasına sahip olması gerekir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen tıbbi sekreterlerin, KPSS’ye girmesi ve en az 70 puan almayı başarması gerekecektir. Özel sektörde görev yapacak tıbbi sekreterlerin, herhangi bir lisans bölümünü tamamlamasının ardından, üniversiteler tarafından verilen sertifika eğitimlerine katılması yeterli olacaktır. Uzaktan eğitim sistemiyle verilen NBA eğitimleri sonrasında, katılımcılara diplomaya yakın bir sertifika verilmektedir. Üniversitelerden sertifika alındıktan sonra, tıbbi sekreter olarak çalışılabilir.

Tıbbi Sekreter Çalışma Saatleri ve Çalışma Koşulları Nasıldır?

Tıbbi sekreterlerin çalışma saatleri ve çalışma koşulları, kamu hastaneleri ya da özel hastanelere göre farklılık gösterecektir. Hasta kabul bölümünde ya da hastanelerin kendi içindeki bölümlerde görev yapan tıbbi sekreterler, masa başı olacak şekilde çalışmaktadır. Tekniker ve teknisyenliğe göre daha rahat ve hafif bir meslek olan tıbbi sekreterlik, hastanelerin belirlediği çalışma saatlerinde görev yapacaktır. Çalışılan bölümlere göre, gece nöbetinde kalma zorunluluğu bulunabilir. Kamu hastanelerinde görev yapan tıbbi sekreterler, haftada 40 saat olmak şartıyla, ayda 160 saat çalışmaktadır. Aylık 160 saatin üzerine çıkan çalışmalar, fazla mesai olarak değerlendirilir ve bu mesailer için ek ödeme alınır. Ancak özel hastanelerde çalışan tıbbi sekreterlerin çalışma saatleri, hastanenin yönetmeliğine göre değişiklik göstermektedir.

Tıbbi Sekreterlikle Benzer Bölümler Hangileridir?

Tıbbi sekreterlikle ilişkili olan ve benzer görevlere sahip olan meslek grupları aşağıda listelenmiştir:

 • Hasta kabul sorumlusu
 • Büro müdürlüğü
 • Daktilografik
 • Bilgisayar operatörü
 • Hukuk sekreterliği
 • Yönetici asistanlığı
 • Ön büro elemanlığı

Tıbbi sekreterlikle benzer bölümlerden mezun olan kişiler, yöneldikleri alanlarda benzer işleri yapacaklardır.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Otomatik BES Avantajlı mı ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hatice dedi ki:

  İyi geceler benim sorum şu benin eşim memur şu anda ben iki yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ama eşimin tayini başka yere çıktı bu durumundan işi bırakmam gerekiyor tazminat alabilir miyim. . Böyle bir hakkım var mi

 2. AYGÜL dedi ki:

  ŞAKA MI BU? KİM ALIYOR BU MAAŞLARI? NEREDE ALIYORLAR? BİZ DE ORAYA GEÇELİM.ALDIĞIMIZ MAAŞ 2,300 TL VE DEVLET HASTANESİ HABERİNİZ OLSUN.HABERİNİZ GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR.

  1. Ayşegül dedi ki:

   Siz işçi olarak calisiyorsunuz galiba memur olarak atananlar fazla aliyo

 3. Hamit Uluçay dedi ki:

  Diyarbakir Gazi Yasargil egitim ve araştırma hastanesinde sağlık teknikeriyim yani tıbbi sekreter şuan ki güncel verilen maaş 3 400 tl bilginize Teşekürler…