İşgöremezlik Ödemesi, İşgöremezlik İş Kazası Rapor Parası

05.03.2018
179
A+
A-
İşgöremezlik Ödemesi, İşgöremezlik İş Kazası Rapor Parası

Geçici işgöremezlik ödemesi rapor aldığınız süre boyunca SGK tarafından yapılan ödemedir. Yazımızda iş göremezlik ödemesi şartları, ne kadar olduğu konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hastalık ve Analık  İçin Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Şartları

 • Hastalıktan dolayı alınan geçici iş göremezlik raporu için SGK’nın rapor parası ödeyebilmesi için rapor alınan tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta yatmış olması gerekir. Hastalık raporlarında 1 ve 2 günlük raporlara ödeme yapılmaz.  için son 3 aylık brüt kazanç toplamının 3 aylık gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın günlük olarak 2/3’ü ayakta tedavi için, günlük 1/2 si ise yatarak tedaviler için ödenir.
 • Analıktan dolayı geçici iş göremezlik ödeneği alınabilmesi için ise doğum tarihinden önceki son 1 yıllık sürede en az 90 günlük sigorta primi yatmış olması gerekir. 112 gün için son 3 ayın brüt kazanç ortalamasının 2/3 ü oranında ödeme yapılır.

İş Kazası Raporları İçin Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Şartları

 • İş kazası geçici iş göremezlik ödemesi için 90 gün şartı aranmaz. Bir günlük sigorta yatmış olması bile iş kazası sonucu geçici iş göremezlik raporu ödenmesi için yeterlidir.
 • İş kazası raporlarında raporlu olunan sürenin tamamı için ödeme yapılır. Hastalıktaki gibi 2 günlük kesinti yapılmaz.
 • Son 3 aylık kazanç varsa yine ayakta tedavi için günlük 2/3 oranında yatarak tedavilerde ise günlük 1/2 oranında ödeme yapılır.

Rapor Bitiş Tarihinde mi İşe Başlamak Gerekir?

Rapor bitiş tarihinden sonraki gün iş başı yapmak gerekir. Rapor bitiş tarihinden sonraki gün çalışma olmayan bir güne denk geliyorsa takip eden ilk çalışma gününde işbaşı yapmanız lazım. Yani diyelim ki;

01 Ocak 2017 ile 10 Ocak 2017 tarihleri arasında 10 günlük bir rapor aldınız. Bu durumda 11 Ocak 2017 tarihinde iş başı yapmanız gerekir. Raporda işbaşı/çalışır tarihi kısmında da zaten çalışmaya başlamanız gereken tarih yazmaktadır.

Bir Sigortalı En Fazla Kaç Gün Rapor Alabilir?

Tek hekimden bir takvim yılı içinde en fazla 40 günlük sağlık kurulundan ise en fazla 6 aylık geçici iş göremezlik raporu alınabilir. 6 aydan sonra eğer tedavi gerekiyorsa bunun heyet kararı ile uzatılması gerekir. Tedavi halinde iyileşebilir ibaresi raporda olmalıdır.

4b Bağkurlulara Geçici İş Göremezlik Ödemesi Rapor Parası Ödenir mi?

4b kapsamındakilere yani bağkurlulara yatarak tedaviler ve analık halinde rapor parası ödenir. Ayrıca iş kazası sonucu da ödeme yapılır. Ayakta hastalık raporları için geçici iş göremezlik ödemesi yapılmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Yılmaz Yılmaz dedi ki:

  Merhaba 8.ayın14 ünde işkazası geçirdim 9.ayın 6sında taburcu oldum 10.ayın 20 sine kadar 45 gün raporluyum nekadar rapor parası alırım şimdiden teşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı hesaplamak için lütfen TIKLAYINIZ.

 2. Erol dedi ki:

  Selam 2014 de insatta iskeleden dustum ve beyin kanamasi gecirdim amaliyat oldum is sayibi sikortami yapmamisti ve sikortam hic baslangici yoktu ve sskayada bilgi verilmemisti bende 2017 bilgi verdim sskaya bazi arkadaslar diyorki ssk baya bir para verir sana diyorlar 3 senelik odenek yapar sana sska diyorlar dorumu acaba bir bilginiz varmi avkat tuttumudu avkatim ilgilenmedi cunku is sayibinin maddi durumu cok iyi avkatim beni satisa getirmis bunuda sskada orendim lutven bu konuyla ilgili bana yardimci olun lutven

 3. YAĞMUR dedi ki:

  Merhaba,
  yaklaşık bir ay önce kardeşim çok kötü bir iş kazası geçirdi. elektrik üretim fabrikasının içinde bulunan asansör firmasında çalışıyordu. bir gün işten çıkma saatine yakın asansör arızası ile ilgili bir telefon alıyor ve arızayı yapmak için asansörlerin yanına gidiyor(tabi iki kişi çalışması gerekirken iş vereni yanında olmadığı için tek başına gidiyor.). asansör arızasını yapmak için çatıya çıkıyor 60 metre yükseklikte çatı.
  çürük bir sac a basıp 8 metre aşağıda bulunan demir boruların üzerine düşüyor. bu olay akşam 17.30 civarında gerçekleşiyor. yalnız olduğu için ve o saatlerde görevde olan vardiya amiri ve usta başı işini yapmayıp oraları kontrol etmediği için 21.00 civarı bizim aramamız sonucu kardeşim bulunup hastaneye getiriliyor. hastanede durumu çok kötü olduğu için ve yogun bakımlarda boş yer olmadığı için (doktorlarda yaşayacağını ihtimal vermiyor ve elimizde kalmasın diye herhangi bir müdahale de bulunmuyor) 112 acil in uygun bir yoğun bakım bulmasına kadar yani gece 03.30 a kadar hiç bir müdahale yapılmadan başka bir şehirdeki hastaneye sevk ediliyor.
  beyninde bir kaç yerde kanama var. yüzünde burnu ve elmacık kemikleri kırık. omzunda parçalı kırık var. kaburgaları kırılmış ve cigerine batmış hastanede müdahale yapılıp balon takılmadığı için içindeki kan boşalmış. neyse bu hastanede ilk müdahaleleri yapılıyor. yaşama ihtimali çok düşük olduğu söylenerek beyninde en riskli yer olan şakak kemiğindeki kanamadan ameliyat oluyor ve şükür ameliyat iyi geçiyor. diğer ameliyatları henüz tekrar narkoz alması riskli olduğu için şuan yapılmıyor bekletiliyor. 15 gün yogun bakımda kaldı şimdi serviste hafıza kaybı var. zamanla geçmesini bekliyoruz. bu günümüze binlerce kez şükür diyoruz. diğer ameliyatları için hala bekliyoruz tedavi uzun bir süreç alacak
  kısacası sorum şu bu süreçte nasıl bir yol izleyebiliriz.
  henüz bilinci yerinde olmadığı için avukata vekalet veremiyor.
  davayı ailesi olarak biz açabilirmiyiz?
  ve henüz tedavisi bitmeden raporu tam olarak verilmeden bu davayı açabilirmiyiz?
  bu süreçte maaşını işveren mi yoksa sgk mı ödüyor?
  yardımcı olursanız çok sevinirim