İşe Giriş Var Ama Hizmet Yok Ne Yapmalı?

Sayın okurlarımız hizmet dökümünüzde işe giriş tarihiniz var ise fakat gün ve kazanç gözükmüyorsa buna ‘günsüz işe giriş’ denilmektedir. Günsüz işe giriş Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dikkate alınmamakla beraber emeklilik hesaplamalarında da geçersiz sayılmaktadır. Birçok vatandaşımız hizmet dökümlerinden ssk işe girişini görmekte ve SGK’ya emeklilik dilekçesini verdiğinde bu işe girişin dikkate alınmadığını öğrenmekte ve büyük bir hüsran yaşamaktadırlar.

Günsüz işe girişi olanlar ne yapmalı?

Bu durumda olan sigortalılar öncelikle bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine giderek günsüz işe girişinin sigorta başlangıcı sayılması için dilekçe vermesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu dilekçenize red cevabı vermekte ve sizin de bu red cevabına istinaden İş Mahkemesine SGK aleyhine dava açmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi geren en önemli konulardan biri işe giriş bildirgenizin varlığı tek başına ispat teşkil etmemesi ve o dönemde çalışmış olduğunuzu şahitler aracılığı ile ispat etmeniz gerektiğidir. Şahitler için ise öncelik o dönemde o işyerinde çalışan bordrolu çalışanlardır eğer bordrolu çalışan yok ise komşu işyerlerinde sigortalı çalışan veya vergi mükellefiyeti bulunan kişileri mahkeme huzuruna sunmanız gerekmektedir.Unutulmaması gereken diğer bir konu ise işverenin şahitliği kabul edilmemesidir.

Dava açma Süresi Ne kadardır?

            Genel olarak, 506 Sayılı Kanun’un 79’uncu maddesine göre açılacak olan “Bir Günlük Hizmet Tespit Davası” işinizden ayrıldığınız yılı takip eden yılbaşından itibaren beş yıl içinde açılmalıdır. Beş yıl geçtikten sonra açılacak davalar, hak düşürücü süre geçtiği için hemen reddedilmelidir. Ancak, yine Yargıtay bu konuda siz sigortalılardan yana tavır koymuş ve işe giriş bildirgesi verilmiş, ama dönem bordrosu verilmemiş olaylarda bu beş yıllık zamanaşımı süresinin geçerli olmayacağı kararını vermiştir.

Bu şekilde SGK aleyhine şahit göstererek açılacak davalar ortalama temyiz süreciyle beraber mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak İstanbul’da ortalama 2 yıl kadar sürmekte ve bu davayı kazanmamak işten bile değildir, lakin şu anda iş mahkemelerine açılan davaların büyük bir kısmı günsüz işe giriş tespiti davaları olmakla beraber Yargıtayın bu konuda emsal kararları bulunmaktır.

Davayı kazanırsam maaşımı alır mıyım?

Eğer günsüz işe girişiniz mevcut ise hiç zaman kaybetmeden davayı açmanız yararınıza olacaktır. Günsüz işe girişinizi hesaba katarak emeklilik şartlarını sağlıyor iseniz emeklilik başvurusu yapmanız ve red cevabınızı muhafaza etmek suretiyle günsüz işe giriş davasını kazandıktan sonra bu seferde mahkeme yolu ile tekrar SGK aleyhine dava açarak red cevabı aldığınız emeklilik başvuru tarihinden itibaren hak kazandığınız emeklilik maaşınızı faiziyle birlikte tahsil edebilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Merhaba, 2010 işe giriş tarihi gösteriyor ama uzun vadede hizmet yoktur diyor.Eğerki bir sigortalı işe girersem bu (2010 işe giriş ) tarihini mi baz alırlar yoksa yeni tarih mi belirlenir.Bu tarihi kullanmak için ne yapmalıyım, sigortamı kendim ödersem 2010 tarini mi baz alırlar, teşekkür ederim.

 2. Merhaba 01 02 1989 yılında 14 yaşında SSK açılışım gözüküyor ama prim ödemesi gözmükmüyor 31 yıl geçmiş aradan o dönemden kimseyi bulamıyorum nasıl bir yol izlemek lazım

 3. Merhaba, ilk işe giriş tarihim 16.01.2002 görünüyor. 11/2002de askere gittim. Arada geçen 11 aylık dönemin primi görünmüyor. Sigorta başlangıç tarihim ise 07/2004 görünüyor. 2002 senesinde çalıştığım iş yeri kapanalı 10 seneyi geçti. O dönem ile ilgili ne yapabilirim?

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğuz sosyal güvenlik merkezine giderek günsüz işe girişinin sigorta başlangıcı sayılması için dilekçe vermeniz gerekmektedir

 4. bende magdurum 03,11,1988 girişim görüküyor ama pirim yatmamış bu konuya devletin el atması lazım bence ben mahkemeye verdim bekliyorum bu konu ile ilgili çok magdur insan var yazık şu anda 1 gün olsa emekliyim

 5. Merhaba, benim babam 1986 yılında işe girişi yapılmış. İşe başladığı yerde bir süre çalışmış ve oradan ayrılmış. Sigorta günü belirtilmemiş veya gösterilmemiş. Babam 9 yıldır 4b ödemesi yapıyor. Şuan da yaşı 52. Ne yapması gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba
   Babanız ile ilgili bilgiler eksik doğum tarihi ve hangi kurumdan ne kadar günü bulunuyor bunları da belirtmeniz gerekmektedir.

 6. 01.01.1992 tarihinde bildirgem verilmiş ama dönem bordrom verilmemiş burada 1ay çalıştım bildirgemin örneğini aldım 15 ocakta ssk ya verilmiş ayrıca veren şirket şuanda hala aktif ve böyle birşeyin imkansız olduğunu söylemektedir. Ssk sicil no su daha sonrasında 2005 yılından başlamak üzere aynı numaradan devam ettirilmiş ama aradaki 30 günüm gözükmemektedir sgk bordro verilmediğini söylememektedir nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız sevinirim bu iş yerine 18 yaşını doldurduğum gün babam aracılığı ile girdim ve özellikle babamın patronuma ssk girişinin mutlaka yapılması konusunda konuştuğunu maaşın çokta önemli olmadığını söylediğini hatırlıyorum ayrıca bu günleri daha önce göre biliyorken birden gmrememiş olmam kuruma olan güvenimi sarsmıştır yardımlarınızı beklerim teşekkürler

 7. gunsuz ışe gırış davası acılacak ama sahıt bulamazsak 1984 de 13 yaşında cocuktum aradan 34 yıl geçmis şahıt bulmak imkansız kimseyi hatırlamıyorum bu durumda ne yapmalıyım

 8. merhaba şimdiden teşekkür ederim. benim ilk işe giriş tarihim 01 09 1998 yazıyor ama 2000 2 ilk giriş gözüküyor. Dilekçeyle ssk baş vurduğumda bana söz konusu işyeri tarafından adıma işe giriş bildirgesi verildiği ancak 4 aylık sigorta prim bordrosu aracılığıyla hizmet bildiriminde bulunamadıgı diye cevap döndüler. Ama benim 01 09 1998 e ait ssk giriş belgem kartı var. çalıştığım iş yerini muhasebecisini sordum yatmamış olabilirmi diye oradakinler yatmamasının imkanı yok dediler. yatmamış olsa ceza gelirdi diyorlar. Muhasebeciye sordum o zamana ait borduroyu ama bulamadılar 10 yıl saklama süreleri var mış galiba. Ama ssk da çıkmıyor 4 aylık bordurada acaba nasıl bi yol izlemem gerekiyor. Pirim yatmamış olsa bana ssk kartı verirlermi. E devlet hizmet sorgulamada ilk giriş tarihi kısmında 01 09 1998 yazıyor detaylı baktıgımda 2000 2 başlıyor.

  1. Merhaba;işe giriş bildirgesi farklı aylık prim hizmet belgesi farklı kavramlar.Dönem bordrolarında isminiz atlanmış olabilir.Kurumun kayıtlarında yok ise yapılacak bir şey yok dava açmanız gerekecek.

 9. merhaba ben E devletten hizmet dökümünü baktığımda işe ilk giriş tarihim 01 09 1998 yazıyor ama pirim yatırma günüm 2000/2 yazıyor. bunu düzeltmek için ne yapabilirim

  1. Merhaba ben 1988 yılında isteğe bağlı 4b bağkur yatırmaya başladım 1998 yılına kadar yatırdım maddi yetersizlik yüzünden dondurmak zorunda kaldım bağkuru şu an halen dondurulmuş durumda pirimlerimi yatıramıyorum 2003 doğumlu bir çocuğum var ben 1966 doğumluyum bu durumda emekli olma imkanım varmı bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu