SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Verme Süresi ve Geç Verme Cezası 2018

28.02.2018
1.159
A+
A-
SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Verme Süresi ve Geç Verme Cezası 2018

İşe giriş bildirgesi ve işten çıkışı geç vermeniz halinde SGK idari para cezası uygulanır. 2018 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2018 sgk idari para cezası tutarları da belli oldu. SGK işe giriş bildirgesi ile işten ayrılış bildirgesini kanuni süresinden sonra vermeniz ya da hiç vermemeniz halinde 2018 yılında SGK tarafından uygulanacak idari para cezası tutarları şu şekildedir. 

SGK İşe Giriş bilgirgesi ne zaman verilir 2018

Çalışanlar için işe giriş bildirgesinin en geç sigortalı çalışmaya başladığı tarihten 1 gün öncesine kadar vermeniz gerekiyor. Ancak bu durumun bazı istisnaları vardır.

 • Tarım, inşaat ve ya balıkçılık işlerinde 4a işe giriş bildirgesini en geç sigortalının işe başladığı gün sonuna kadar verebilirsiniz.
 • Pazartesi günü işe başlayan bir çalışan için işe giriş bildirgesini aynı gün verebilirsiniz.
 • Resmi tatil günlerinden birinde işe başlayan bir çalışan için işe giriş bildirgesini takip eden ilk iş günü verebilirsiniz.
 • İlk defa tescil edilen işyerinde işyeri tescil tarihinden itibaren işe giriş bildirgesini vermek için 1 aylık süreniz vardır.

SGK işe giriş bildirgesi geç verme cezası ne kadar 2018?

SGK 4a sigortalı işe giriş bildirgesini;

 • Kanuni süresi dışında kendiniz vermeniz halinde her bir çalışan için brüt asgari ücret tutarında yani 2029,50 TL tutarında idari para cezası uygulanır.
 • Sigortalı işe giriş bildirgesini vermediğiniz SGK denetmenleri, müfettişleri, resmi yazı ya da diğer kamu kurumlarının denetimleri sonucu tespit edilirse bu durumda her bir çalışan için  brüt asgari ücretin 2 katı tutarında yani 2029,50×2=4059,00 TL idari para cezası uygulanır.

2018 işe giriş bildirgesi geç verme cezası indirimi ne kadar?

 • Eğer işe giriş bildirgesini vermeniz gereken tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde verirseniz ve tebliğ edilen idari para cezasını 15 gün içerisinde öderseniz bu durumda uygulanan toplam idari para cezası tutarının 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Bu da 2018 yılı için 380 TL dir.
 • Eğer işe giriş bildirgesini vermeniz gereken tarihten itibaren 1 aylık süreyi geçirdikten sonra verirseniz ve tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz 1/4 oranında indirim alırsınız. Bu durumda ödeyeceğiniz tutar ise 1522 TL olacaktır.
 • SGK denetmenleri, müfettişleri, resmi yazı ya da diğer kamu kurumlarının denetimleri sonucu verilmediği tespit edilen ssk işe giriş bildirgesi için de tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde 1/4 oranında indirim alırsınız. (1522,00 TL)

SGK işten ayrılış bildirgesi ne zaman verilir son veriliş tarihi ne zamandır 2018?

İşten ayrılan çalışan için sigortalı işten ayrılış bildirgesini en geç işten ayrılış tarihini takip eden 10’uncu güne kadar elektronik ortamda vermeniz gerekiyor.

SGK işten ayrılış bildirgesi geç verme cezası ne kadar 2018?

İşten ayrılış bildirgesinin geç verilmesi ya da hiç verilmemesi halinde her durumda sigortalı başına brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır. Bu tutar da 2018 yılı için 203,00 TL dir

SGK işten çıkış bildirgesi geç verme cezası indirimi ne kadar 2018?

Tebliğ edilen idari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde uygulanan toplam idari para cezası üzerinden 1/4 oranında indirim alırsınız.

2018 SGK işten ayrılış düzeltmesi nasıl yapılır, SGK işten ayrılış kodu nasıl düzeltilir ?

İşten ayrılış tarihinden itibaren 10 günlük süre geçmeyen işten ayrılış bildirgesini iptal edebilir ve doğrusunu girebilirsiniz. Eğer 10 günlük süre geçtiyse ve işten çıkış bildirgesini düzeltmeniz gerekiyorsa bunun için dilekçe ile işverenin SGK’ya başvuru yapması gerekiyor.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. cemile dedi ki:

  iyi günler,
  basit usül dükkanımda bir işçi çalıştırıyordum.yaşlılık emekliliğine hak kazandığı için işten ayrıldı.ayın 19 unda işten ayrılış bildirgesini verdim.Aylık Prim ve Hizmet Belgesini bu ay verebilir miyim?