Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ALO 183 Sosyal Destek Hattı, Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. ALO 183 Sosyal Destek Hattı sayesinde aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik sosyal hizmetleri kapsayan çağrıların bakanlık yetkilileri tarafından dinlenerek, bu kişilerin karşılaştıkları sorunlara çözüm üretilebilmesi adında rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunuluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ALO 183 Sosyal Destek Hattı’na artık Whatsapp mobil uygulaması üzerinden de kolaylıkla ulaşılabileceğini duyurdu. Bakanlık tarafından başlatılan yeni uygulama ve kimlerin bu uygulamadan ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi ve kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklama metni yayınlayan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, akanlığı bünyesinde hizmet sunan Çağrı Merkezlerinden ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nın artık Whatsapp akıllı telefon uygulaması üzerinden de hizmet sunacağını duyurdu. Bakan Selçuk tarafından yayınlanan kamuoyu açıklamasında ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nın, aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik gelen çağrılara rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunan bir hat olduğu ifade edildi.

Bakan Selçuk’tan ALO 183 Sosyal Destek Hattı Açıklaması

Sosyal devlet uygulamaları kapsamında hayata geçirilen önemli iletişim hatlarından biri olarak dikkat çeken ALO 183 Sosyal Destek Hattı ile ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İnternet tabanlı mesajlaşma uygulaması Whatsapp ihbar hattımız vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Vatandaşlarımız 0 501 183 0 183 iletişim numarasından 7/24 ALO 183 Sosyal Destek Hattına ulaşabilir. ALO 183 üzerinden İhmal, istismar, şiddet vakaları, evde bakım aylığı, sosyal hizmetler gibi hattımızın hizmet modelleriyle ilgili başvuruları değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı. Bakanlığa gelen acil durumlar hakkındaki ihbarları ALO 183 Sosyal Destek Hattı üzerinden hemen değerlendirmeye aldıklarını kaydeden Bakan Selçuk, gelen ihbarlardaki durumun aciliyetine göre vakanın bulunduğu ilde görevli olan Acil Müdahale Ekip Sorumluları’nın kolluk kuvvetleri ile irtibata geçerek gerekli müdahalelerin yapılmasını sağladığını hatırlattı.

ALO 183 Sosyal Destek Hattına Hangi Durumlarda İhbar Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Özellikle kadına şiddet vakalarının ve kadın cinayetlerinin önlenmesinde çok büyük bir fayda sağladığı bilinen ALO 183 Sosyal Destek Hattından yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunlarda da etkili bir şekilde çözümler üretilmesi sağlanmaktadır. ALO 183 Sosyal Destek Hattı üzerinden yapılan ihbar ve bildirimlerde, ihmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilmektedir. Bakıma muhtaç kişilerin ihmal edilmesi veya şiddet vakaları ile ilgili olarak gelen ihbarlar doğrultusunda Bakanlığa bağlı Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekte, gerekli durumlarda emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, en kısa zamanda müdahale edilmesine vesile olmaktadır.

HES Kodu Nedir? Hayat Eve Sığar (HES) Kodunu Kimler Alabilir?

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

Editör: TE Bilisim