Aile hekimliği (Sağlık Ocakları) 2023 yılında kaçta açılıp kaçta kapanıyor ? 2023 yılında sağlık ocaklarının çalışma saatleri ile alakalı tüm güncel bilgileri ve çalışma saatlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Aile Hekimliği Hangi Günlerde Açıktır?

Aile hekimlikleri, mahalle ya da ilçelerde yer alan sağlık ocaklarında hizmet vermektedir. Belirli adreslerde oturan tüm haneler, aynı aile hekimi üzerinden muayene almakta ve hızlı şekilde uzmanlarla görüşme sağlamaktadır. Aile hekimlerinin çalışma saatleri, kamu çalışma saati ve günleriyle birebir uyumludur. Kamu kuruluşlarının tamamında olduğu gibi, aile hekimlikleri de sadece hafta içi sağlık hizmeti vermektedir. Hafta sonlarında kapalı olan aile hekimliklerinde, nöbet sistemi bulunmamaktadır. Aile hekimliği pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri mesai saatlerinde hizmet vermektedir.

Aile Hekimi Randevusu Nasıl Alınır?

Aile hekimliği üzerinden randevu almak için MHRS Portal Randevu Sisteminin kullanılması gerekir. E-Randevu sistemine erişim sağlamak ve aile hekimliğinden randevu oluşturmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:
  • https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ bağlantı adresi kullanılarak, Sağlık Bakanlığı MHRS Portal sistemine erişim sağlanabilir.
  • Sağlık Bakanlığı e-randevu sisteminin ana sayfası açıldıktan sonra, sağ köşede yer alan “Randevu Al” butonuna tıklanmalıdır.
  • Randevu sisteminin tercih edilmesinin ardından, randevu alma işlemleri için form doldurulması gerekecektir.
  • Randevu sayfasında talep edilen T.C. kimlik numarası ve MHRS şifresinin doğrulanmasının ardından, aile hekimliği randevusu için “Giriş” butonuna tıklanmalıdır.
  • İsteğe göre, e-devlet ile giriş seçeneği de tercih edilebilir ve MHRS girişi otomatik olarak tamamlanabilir.
  • MHRS randevu sistemine giriş yapıldıktan sonra, ana sayfada yer alan “Aile Hekiminden Randevu Al” seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Aile hekimi randevu başvurusunun ardından, istenen tarihlerde aile hekiminden randevu alınmaktadır.

AİLE HEKİMİ RANDEVU AL

Sadece online olarak gerçekleştirilmeyen aile hekimi randevusu, ALO 182 randevu hattı üzerinden de oluşturulmaktadır. Herhangi bir randevu alınmadığında, doğrudan sağlık ocağına gidilmesi ve T.C. kimlik numarasıyla randevu kaydının oluşturulması yeterlidir. Sağlık ocağında yeni kayıt açan hastalar, randevulu hastalardan sonra muayene edilmektedir. Önceden alınan aile hekimi randevularına, en az 30 dakika önce gidilmesi ve gerekli kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekir. Randevunun gecikmesi durumunda, ilk 30 dakika içerisinde gecikmeli olarak muayeneye girme hakkı bulunmaktadır. Kan ve idrar tahlilleri için öğleden önce aile hekimliğine gidilmesi gerekmektedir.

Sağlık Ocakları (Aile Hekimi) Kaçta Açılıyor ?

Korona virüs nedeni ile sağlık ocakları (aile hekimleri) çalışma saatlerinde de güncelleme olmuştur. 2023 yılı sağlık ocağı çalışma saatleri;
  • Sağlık ocakları sabah 08.30'da açılıyor ve akşam 17.30'da kapanıyor.
  • Sağlık ocakla 12.30 ile 13.30 saatleri arasında öğlen molasına çıkıyorlar.

Aile Hekimliği Muayeneleri Ücretli Midir?

Aile hekimleri üzerinden gerçekleştirilen tüm randevu ve muayeneler ücretsiz sayılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ücretlendirilen muayeneler, devlet hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve eğitim araştırma hastanelerini kapsamaktadır. Sağlık ocaklarının aile hekimliği bölümü üzerinden gerçekleştirilen tüm muayeneler tamamen ücretsizdir. Muayene ücreti olduğunda, eczaneler tarafından sigorta prim ödemeleri alındıktan sonra ilaçlar verilmektedir. Aile hekimlerinin randevu zorunluluğu olmadığından, mesai saatlerine ve hekimlerin yoğunluğuna göre, istenen saatte sağlık ocaklarından muayene talep edilebilmektedir. Aile hekimliği muayeneleri sonunda, gerekli ilaçlar yazdırılabilir ve reçeteler eczanelerden temin edilebilir. Aile hekimlerinin yetkisi altında olan tüm ilaçlar, bölüm doktorlarına gitmeye gerek kalmadan reçetelendirilmektedir.

Bekçilerin Çalışma Saatleri, Mesai Zamanları

ING Bank Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Meram Tıp Fakültesi Randevu Nasıl Alınır?

Editör: TE Bilisim