Geçen ay İçişleri Bakanlığı 400 adet bekçi alımı yapmış ve başvurular tamamlanmıştı. Başvuru yapanlar ise şimdi bekçilik sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. 19 Eylül ve 2 Ekim tarihleri arasında yapılan başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bekçi Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Geçen ay yapılan 400 bekçi alımı için başvuru sahipleri ilan sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak resmi internet sitesinden yapılan açıklamada başkanlık tarafından sonuçların kısa sürede açıklanacağı bildirilmişti. Ancak henüz bekçi alımı ile herhangi bir resmi duyuru yapılmadı. Fakat başvuru yapanlar arasında bekçilik sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyor. Tahminlere göre bekçi alımı sonuçlarının Ekim ayının sonunda duyurulması bekleniyor. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan duyuru kılavuzuna göre ön başvuru yapmış olan adaylar, şahsen başvuruların alınması ve sağlık kontrollerinin de yapılması sebebiyle açıklanacak olan başvuru tarihleri ve merkezlerine, başvuruları olumlu sonuçlanması halinde Müracaat Kabul Komisyonu’na şahsen başvuru yapmaları gerekecek. Belirlenecek tarihlerin dışında ya da şahsen yapılmayacak başvurular ise değerlendirmeye alınmayacak. Ön başvuruların ardından başvuru yerleri ile sınav tarihleri gerekli olan tüm bilgiler ile Devlet Personel Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasından duyurulacak. Şahsen başvurunun yanında sınav merkezlerine aday alımları sırasında ise adayların yanında cep telefonu, ses görüntülü kayıt cihazı ya da benzeri elektronik cihazlar ise bulunamayacak.

Bekçilik Maaşı Ne Kadar?

Bekçi adayları, sonuçların açıklanması ile birlikte sınava girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından sağlık kontrolüne alınacaklar. Burada bekçilik mevzuatında gerekli olan sağlık şartlarının yerine getirilmesi gerekecek. Çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavı ise yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınav olarak yapılacak. Başvuru ve sınav merkezleri ilan edildikten sonra ise adaylar tarafından daha sonra değiştirilmeyecek. Diğer yandan bekçi maaşlarının ne kadar olduğu da merak ediliyor. EGM tarafından yapılan açıklama kapsamında lise mezunu bekçiler göreve başladıklarında 4 bin 527 TL alırken, lisans mezunları da 4 bin 534 TL ile görevlerine başlıyorlar.

Bekçilerin Çalışma Saatleri, Mesai Zamanları

Editör: TE Bilisim