Tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi Türkiye’de de ekonomik ve sosyal hayatı adeta felç eden, pek çok sektörde üretim ve hizmet faaliyetlerinin tamamen durmasına, bazı sektörlerde de kısmen devam etmesine neden olan yeni tip koronavirüs salgınını yaratmış olduğu ekonomik sorunlarla mücadele devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan pandemi sosyal destek yardımları, 3. faz olarak muhtaç durumda olan vatandaşların banka hesaplarına yatırılıyor. Koronavirüs salgını ile mücadelede vatandaşların en yakından takip ettiği 1000 TL nakdi sosyal yardım ödemelerinde 3. faz sürecine başlandığı bildirildi. İlk iki faz ödemlerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve vakıfların belirlediği ailelere ödenmesinin ardından 3. faz ödemeleri için e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden başvurular alınmıştı. 1000 TL sosyal yardım 3. faz ödemeleri hakkında en son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz. Koronavirüs salgını dolayısıyla işten veya ücretsiz izne çıkarılan işçilere Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden kısa çalışma ödeneği, asgari ücret yardımı ve işsizlik ödeneği veren devlet, yine koronavirüs sebebiyle ekonomik olarak geçimini sağlamakta zorlanan ihtiyaç sahibi ailelere de yardım eli uzatıyor. Daha önce ilk 2 fazzı, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) halihazırda sosyal yardım alan hak sahibi ailelere yapılan 1000 TL nakdi pandemi sosyal yardım desteğinde 3. faz ödemelerine başlandığı duyuruldu. Pandemi nakdi yardım ödemelerinde 3. faz başvuruları e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden alınmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3. faz ödemelerine başlandığını ve başvurusu kabul edilen yaklaşık üç milyon kişiden 620 bin haneye ödeme yapıldığını bildirdi. Pandemi sosyal yardımlarından kimlerin nasıl yararlanabileceği halen araştırılan konular arasında yer alıyor.

Pandemi Sosyal Destek Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını döneminde hak sahibi vatandaşların yararlanması için uygulamaya geçirilen Pandemi Sosyal Destek Programı kapsamında 1000 TL’lik nakdi yardım ödemesinden yararlanabilecekler de belirlendi. Pandemi Sosyal Destek Programı başvuru açıklaması hakkında detaylı bilgiler paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1000 TL sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden “T.C. kimlik numarasının” son hanesine göre alınmaya başlandığını duyurdu. Pandemi sosyal yardım 3. faz ödemeleri ile ilgili olarak Bakanlıktan detaylı bilgiler paylaşıldı. Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir. Değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir. Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:
  • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL'lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

E-Devlet Üzerinden Pademi Yardım Başvurusu İçin TIKLAYINIZ

Başvurular e-Devlet Üzerinden Devam Ediyor

1000 TL'lik sosyal yardım parası başvuruları değerlendirmelerin ardından ödemeler devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 3. faz ödemelerine başlandığını ve başvurusu kabul edilen yaklaşık üç milyon kişiden 620 bin haneye ödeme yapıldığını bildirdi. e-Devlet üzerinden, pandemi sosyal destek yardım başvurusu yapmak isteyenlerin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre belirlenen günlerde başvuru yapabilecekleri açıklandı.

Ev Yapan Dar Gelirli Aileye Devletten 40 Bin TL’ye Kadar Maddi Destek

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 1200 TL Yardım Dağıtacak!

QNB Finansbank’tan Düşük Faizli Borç Transfer Kredisi Kampanyası

Editör: TE Bilisim