2021 SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu?

2021 yılında SGK günlük borçlanma tutarı; alt limit olarak 119.25 TL ve üst limit olarak da 894.38 TL’dir. Hizmet borçlanması; emeklilik için gerekli olan yaş ve sigortalılık süresini tamamlayan kişilerin, gerekli prim gününü tamamlamak için yaptıkları borçlanmadır. Eksik prim günleri üzerinden borçlanma tutarı hesaplanmaktadır ve bu tutarın ödenmesi ile beraber erken emekli olunabilmektedir. Günlük borçlanma tutarının maksimum miktarı hesaplanırken; minimum tutarın 7.5 katı baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Borçlanma tutarları hesaplanırken; borçlanmaya konu olan faaliyetin olduğu tarihlerdeki borçlanma tutarı üzerinden değil, başvuru yapılan tarihteki borçlanma tutarı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Borçlanma Yapılabilecek Durumlar Nelerdir?

Borçlanılabilecek olan süreler 5510 sayılı kanunun 41. maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre borçlanmaya dahil olabilecek olan durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğum yapan anneler hizmet borçlanması yapabilmektedir.
 • Askerlik süresini erkeklerin borçlanabilme imkanı vardır.
 • Doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri borçlanılabilmektedir.
 • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajı yapılan süre borçlanılabilmektedir.
 • Sigortalı olduğu sürede tutuklu olan veya gözaltında olan kişiler, bu süreleri borçlanabilmektedir.
 • Yurt dışında geçirilen süre için hizmet borçlanması yapılabilmektedir.

Sigorta Primine Esas Kazancın Alt ve Üst Sınırı Ne Kadardır?

2021 yılında belirlenen yeni asgari ücret baz alındığında; sigorta primine esas kazancın alt ve üst sınırı şöyledir:

 • Prime esas günlük kazancın alt sınırı 119.25 TL’dir. Aylık ise 3.577,50 TL olmaktadır.
 • Prime esas kazancın üst sınırına bakıldığında; günlük 894.38 TL ve aylık 26.831,40 TL olmaktadır.

Doğum Borçlanması Yapabilmenin Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması için uyulması gereken koşullar şunlardır:

 • 4A, 4B veya 4C sigorta koluna ait olan sigorta başlangıcının; doğum yapılan tarihten önceye denk geliyor olması gerekmektedir. Doğumdan sonra sigorta başlangıcı olması durumunda, borçlanma yapılamamaktadır.
 • Borçlanmanın yapılacağı süreçte, üzerinden doğum borçlanma parası ödenecek olan çocuğun yaşaması gerekmektedir.
 • Maksimum 3 çocuk için doğum borçlanması ödenebilmektedir.
 • Doğum yapılan tarihten sonraki 2 yıl için herhangi bir sigorta priminin ödenmemesi durumunda, borçlanma yapılabilmektedir. Ayrıca kısmi prim ödemesi yapılanlar da başvuru yapabilmektedirler. Sadece ödenmeyen kısmın ödemesini yapabilmektedirler.
 • Borçlanma tutarları dönemin asgari ücretine göre değişiklik göstermektedir.

2021 Doğum Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

2021 yılında yükselen asgari ücret ile beraber doğum borçlanması için belirlenen tutar da artış göstermiştir. Asgari ücret üzerinden hesaplandığında; 1 aylık doğum borçlanma tutarı 1.144,80 TL, 1 yıllık borçlanma tutarı 13.737,60 TL ve 2 yıllık borçlanma tutarı da 27.475,20 TL olmaktadır. Doğum borçlanmasının tutarının, tebliğ tarihinden sonraki 1 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Borçların zamanında ödenmemesi durumunda borçlanma başvurusu iptal edilmektedir ve yeniden başvuru yaparak işlem başlatılması gerekmektedir.

Çocuk Sayısına Göre Ne Kadar Doğum Borçlanması Yapılır?

Her çocuk için 2 yıllık doğum borçlanması yapılabilmektedir ve maksimum 3 çocuk için doğum borçlanması yapılabilmektedir. Çocuk sayısına göre doğum borçlanma tutarları ise şu şekildedir:

 • İlk çocuk için 2 yıllık borçlanma yapacak olan kişiler toplamda 720 gün borçlanmaktadırlar. Toplamda 2 yıllık borçlanma tutarı 27.475,20 TL olmaktadır.
 • 2 çocuk üzerinden doğum borçlanması yapacak olan kişiler; 1.440 prim günü borçlanmaktadır ve 54.950 TL ödemeleri gerekmektedir.
 • 3 çocuk sahibi olanların borçlanabilecekleri prim günü sayısı 2.160’dır. Ödemeleri gereken borçlanma tutarı ise, 82.425 TL’dir.

2021 Askerlik Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

Tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödenmesi gereken askerlik borçlanması için SGK günlük borçlanma tutarları aşağıdaki gibidir:

 • 1 aylık, yani 30 günlük borçlanma tutarı 1.144.80 TL’dir.
 • 6 aylık askerlik borçlanması 180 prim günü üzerinden hesaplanmaktadır. 6.868,80 TL ödeme yapılmalıdır.
 • 360 prim günü, yani 1 yıllık borçlanma tutarı 13.737,60 TL’dir.
 • 18 aylık askerlik borçlanması, 540 prim gününe tekabül etmektedir. 20.606,40 TL’dir.

Yurtdışı Borçlanmasının Koşulları Nelerdir?

Yurtdışı borçlanması yapacak olanların sağlamaları gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Yurtdışında yaşanan ve çalışılan süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • Türk vatandaşı olunması, yurt dışı borçlanması yaptırabilmek için zorunlu bir durumdur. Ancak herhangi bir sebep dolayısı ile vatandaşlıktan çıkartılan kişilerin bu durumu yazılı istekle bildirmeleri gerekmektedir. Yurt dışında yaşıyor olmasına rağmen, sonradan Türk vatandaşı olanların başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.
 • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı olmak üzere istenilen sigorta kolu üzerinden prim ödemesi yapılabilmesi mümkün olmaktadır.
 • En az 3.600 prim günü ile 5.000 prim günü arasında bir sürede borçlanma yapılmalıdır.

Yurtdışı Borçlanması Yapabilmek İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Yurtdışı hizmet borçlandırması yapacak olanların başvuru esnasında sunması gereken evraklar aşağıda verilmiştir:

 • Yurt dışında çalıştığı süreye ait olan hizmet cetvelini veya sigorta kartlarını sunması gereklidir.
 • Çalışılan iş yerine ait belgelerin kamu kurumları tarafından düzenlenmesi istenmektedir.
 • Hizmet belgeleri talep edilmektedir. Bu belgeleri, çalışılan iş yerinin bağlı olduğu belediyeler düzenlemektedir.
 • Çalışılan süreyi belgelemek için vergi dairelerinden evrak alınmalıdır.

Yurtdışı SGK Günlük Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

Yurtdışı borçlanması yapacak olan bir kişinin SGK’ya günlük borçlanması gereken tutar 38.16 TL olmaktadır. Bu alt limit üzerinden ödenen borçlanma tutarıdır. Ancak üst limit üzerinden borçlanma yapacak olanlar ise; günlük borçlanma tutarı olarak 248.04 TL ödemelidir.

Bağ-Kurluların SGK Borçlanma Tutarları Ne Kadardır?

Bağımsız çalışan Bağ-Kurluların aylık prim oranları 1.235 TL’dir. Ayrıca primlerin düzenli olarak ödenmesi durumunda; teşvik amacı ile 5 puan indirim yapılmaktadır ve ödenmesi gereken tutar 1.005.19 olmaktadır. Tarım faaliyetleri sürdüren Bağ-Kurlular için ise; ödenmesi gereken prim tutarı 30 gün üzerinden hesaplanmamaktadır. Prime esas günlük kazancın 27 katı üzerinden borçlanma tutarı hesaplanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalıların SGK Borçlanma Tutarları Ne Kadardır?

İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapacak olanlar Bağ-Kur sigorta koluna bağlıdır. Prime esas aylık kazançlarının %32’sini prim olarak ödemeleri gerekmektedir. 2021 yılı için bir aylık borçlanma tutarı 1.144 TL olmaktadır. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sigortalı olarak gösterilmektedir. Ödemeleri gereken prim tutarı ise; prime esas günlük kazancın alt sınırının %2’si olarak hesaplanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası SGK Günlük Borçlanma Tutarı Ne Kadardır?

Genel sağlık sigortası primini ödemekle yükümlü olanlar ve olmayanlar bulunmaktadır. Hane içerisinde kişi başına düşen gelir hesaplandığında; bu tutarın dönemin asgari ücretinin 1/3’ünden daha az olması durumunda, devlet ödenmesi gereken primleri karşılamaktadır. 2021 yılında gelir testi yaptıran bir kişi için, hanede kişi başına düşen gelirin 1.192 TL’den az olması durumunda; devlet genel sağlık sigortası primini karşılamaktadır. Geri kalanlar ise borçlanma ile ödeme yapmalıdır. Genel sağlık sigortası için SGK günlük borçlanma tutarı, aylık borçlanma tutarı ise 108 TL’dir.

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) Ve Başvuru Şartları Nelerdir ?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

164 Yorum

 1. Merhaba, edevlet üzerinden 4B doğum borçlanması yapmak istediğimde asgari tutar 119,25 ve azami tutar 894,38 tl gosteriyor. Yazınızda ‘1 aylık doğum borçlanma tutarı 1.144,80 TL ‘belirtmişsiniz. asgari tutar 119,25 secersem aylık 1,144,80 tl mi ödüyorum. Teşekkürler

 2. 07.06.1962 dogum 2011 tarihli 2 ay SGK baslangacim VAR yurd disinda oldugum icin TC de calisamadim sorum
  Ne kadar odemem gerekecek emekli olmam icin yasim59??

 3. Merhaba Hocam, benim sigorta girişim 1998 doğum tarihim 26.02.1982 şuan 3163 günüm var. Şuan esnaf olarak bağkurum var ama hiç ödemedim.iki çocuğum var bağkurum ödemedim ödemeyide düşünmüyorum. Sizce ne yapmalıyım ve kaç yaşında emekli olabilirim.

  1. Merhaba
   Ödeme yapmadığınız müddetçe borcunuz katlanır. İmkan var ise SGK’lı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sorunuzun cevabını bir önceki sorunuzda yanıtlamış bulunmaktayım.

 4. Merhaba Annemin 1998 de SSK başlangıcı var gün olarak 501 günü var annemin emekli olma şansı varmı. acaba

 5. merhaba 2195 sgklı günüm var ocak 2000 ilk sgk başlangıcı 315 eksik gün var 2 yıl yurt dışında yaşadım borçlanmayla ne zaman emekli olabilirim

  1. Merhaba
   Emekli olmak için sigorta başlangıcınıza göre 7200 iş günü tamamlamanız ve 60 yaşını doldurmuş olmanız gerekemktedir.

  2. 01/09/1984 ise giris tarihim 2939 gun pirimim var 02/08/1968 dogumluyum ne zaman emekli olurum saygilar

   1. Merhaba
    Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 5225 günü doldurduğunuz Temmuz 2027 yılında emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

 6. Merhaba. 4 senelik doktora süremi borçlanmak istiyorum. 2 senesini minimum borçlanma tutarının x3.5 katı olarak ve diğer 2 senesini x5 katı olarak ödemek istiyorum. Bunu iki farklı tarihlerde 2 ay ara ile yapabilir miyim? Tek seferde mi borçlanma başvurusu yapmalıyım? Teşekürler

  1. Merhaba
   Borçlanma işlemi talebi tarafınıza gereken süre kadar yapılabilmektedir. Borçlanma prim ödeme meblağı tarafınızdan ödemek istediğiniz tutar şeklinde gerçekleştirilebilir.

 7. 1971 dogumluyum 1987 sgk girisim var 1995- 2008 yurt dışında çalıştım 550 gun askerlik ve 1500 gun yurtdışı borçlanmam ödedikten sonra ne kadar emekli maaşı alabilirim son 10 yıldır 2010-2020 arası yüksek maaş aldım şu an maaşım brüt 5200tl

  1. Merhaba
   Emekli maaş hesaplaması yılların kat sayısı ve ödenen SGK primine göre ayrı ayrı belirlenerek yapılmaktadır. Bu şekilde bir hesaplama yapılması söz konusu olmamaktadır.

 8. 1985 12. ay girişli sigortam var şuan 3333 pirim günü mevcut 1972 doğumluyum 5300 gün ve 49 yaşında emekli olabilirim ama bu aradaki boşluğu borçlanabilir miyim sgk ya ve ne kadardır saygılarımla ahmet bey

  1. Merhaba
   2020 yılında SGK günlük borçlanma tutarı; alt limit olarak 98.10 TL ve üst limit olarak da 735.75 TL olmaktadır.

  1. Merhaba
   Emekli aylığı ödenen sigorta prim tutarlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 9. merhaba 08,04,1976 dogumluyum.

  almanyada ise baslandic tarihim 11,05,1998

  ne zaman emekli olurum.ne kadar para ödemem gerekir kac günden.

  tesekürler

 10. merhabalar, 1995 yilindan beri Almanyada bulunmaktayim.Türkiyede sigortalilik baslama yilim 1990. 15.05.1968 dogumluyum.Yurt disi borclanma yapmak istiyorum,kac gün borclanmam gerekiyor.Türkiyede 1992 yilinda dogan cocugum icin dogum borclanmasi yapabilirmiyim.SAYGILARIMLA:

  1. Merhaba;50 yaşında 5375 gün ile emekli olabilirsiniz,geriye kalan günlerinizi yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz,doğum borçlanması yapma hakkınız da var.

 11. Merhaba ben 1965 dogumluyum, 73’den beri Danimarkda yasiyorum. 1983-1990 kadar sigortali calismisligim var. 1900’da uzurluluk nedeniyle emekli oldum. Tyrkiyede emekli olmam icin ne yapmam lazim. 60% ustunde uzurluyum. Bir aydinlatma yapabilirseniz memnun olurum cok sag olun.

 12. 28,03,1953 dogumluyum,1974 senesinde almanyaya gittim,ev hanimi olarak hic calismadim,üc cocugum oldu,simdi türkiyeden nasil emekli olurum,ne kadar para yatirmam lazim beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum, tesekkür ederim.

 13. MERHABA 1996 yıl sigorta girişim var ayrıca 2 ayrı şirket ortklıgım mevcuttu aktif durumdayken ödenmeyen günleri borçlanabilirmiyim 3120 günüm net mevcut emekliligimle ilgili ne yapabilirim. teşekkürler

  1. Merhaba;2008 tarihinden önce tesciliniz yapılmadıysa geriye dönük tescil şu an için mümkün değil,isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olma imkanınız var.

 14. MERHABALAR 2001 DE STAJ GİRİŞİM 2006 2008 OLMAK ÜZERE 2 DOĞUMUM.2013 DEN BUYANA HALEN DEVAM EDEN SİGORTA GİRİŞİM VAR.NE KADAR BORÇLANIRIM VE KAÇ YIL DAHA ÇALIŞMAM GEREKİR.VE BORÇLANMA ÜCRETİM NE KADAR OLUR TAKSİTLE ÖDEYEBİLİRMİYİM.TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

 15. 16.02.1955 Bulgaristan doğumlu
  2002 ssk giriş şimdi 5000 den fazla gün var
  göç ile ödeme yapamıyorum
  2002 öncesi gün satın almam için bir yol varmı acaba?
  askerliği ödemek yetmiyor çünkü 09.09.1999 tarihini yakalamam gerek.

 16. Merhaba ilk sigortaya geçme tarihim 11,01,1988 5300 günle emekli olabilmem için dört sene doğum parası yatırıp sonra 01,04,2019 tarihine kadar çalışıyor olmam lazım ne kadar emekli maaşı alabilirim teşekkür ederim.

 17. Iyi günler ben 2006 2007 yılları arasında halk egitim merkezinde usta öğretici olarak çalıştım şimdi sigorta mi dışarıdan ödeyerek emekli olabilirmiyim ne kadar ödemem gerekir

 18. MERHABA,
  01.01.1966 DOĞUMLUYUM.01.11.1994 TARHIİNDEN İTİBAREN 1980 GÜNLÜK PARÇA PARÇA SİGORTAM VAR.05.03.1995 TARİHİNDE DOĞUM YAPTIM.1 ÇOCUĞUM VAR.EMEKLİLİK DİLEKÇESİ VERİP KALAN GÜNLERİMİ DE BORÇLANARAK MAAŞ BAĞLANIR MI

 19. doğum tarihim 29.10.1962 toplam gün sayım 3590 gün sigorta başlangıç sürem 01.01.1985 borçlanma ile ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba Annemin 1998 de SSK başlangıcı var gün olarak 501 günü var annemin emekli olma şansı varmı. acaba

   1. Merahaba
    Annenizin normal şekilde emekli olma şansı bulunmamaktadır. Ancak 25 yıl evlilik kanunundan emeklilik hakkını deneyebilirsiniz.

 20. merhaba annem in 1979 senesinden 180 gün sigortası var yaşayan 3 çoçuğu var %79 engelli raporu vardır borçlanarak malülen emekli olabilirmi? yaklaşık borçlanma tutarı ne olur alacağı maaş ne kadardır. önerebileceğiniz farklı bir emeklilik şekli var mıdır?

 21. merhaba
  türkiyeden yurt disi borclanmasi yaptiktan sonra,almanya dan, sigortasiz 450 euro üzeri sigortasiz calisiliyormu

 22. slm
  yurtdisi borclanmasi yapip, turkiyeden emekli olduktan sonra,almanyada sigortasiz 450 euro uzeri sigortasiz calisilabiliyormu?

 23. 01.01.1997 yılı sigorta girişim 724 prim günüm var 1973 doğumluyum 2 çocuk annesiyim borçlanarak emekli olabilirmiyim nekadar borçlanabilirim teşekürler

 24. Merhaba ben Nazım Yılmaz 72doğumluyum 2016da 1hafta başlangıcım var kaç gün borçlanmalıyım Almanya’da 89dan buyana çalışiyorum

 25. Merhaba benim daha once herhangi bir sgk girişim yok . Gecen sene 12.12.2016 tarihinde bir mağazaya sgk girişim yapılmıs ben işe girmeden hiç çalışmadan istifa ettim e devletten baktığımda giriş 12.12.2016 cıkıs 12.12.2016 gözüküyor ve 6 gün eksik yazıyor bu nedir sgk girişim olmus ve başlamıs mı ? 6 gün eksik dediği sey borclanmısmıyım borclanmıssam ne kadardır ne zaman ödemem gerekir

  1. Merhaba;1 gün girişiniz yapılmış;heralde kısmî istihtam olarak bildirilmiş kodu:6,muhtemelen geriye kalan günleriniz için GSS prim borcu çıkacak,ama bakmakla yükümlü iseniz prim borcunuz oluşmaz.

 26. 1977 dogumluyum.1995 sigorta (89gun)baslangicim var.2000 yılından beri fransada sigortali calisiyorum.borclanarak kac yasinda emekli olabilirim ve ne kadar odemem lazim

 27. merhabalar.1967 doğumluyum 1981 ilk ise giriş tarihim 2663 gün prim günü doldurdum 2 çocuk annesiyim borçlanarak emekli olabilir miyim

 28. merhaba. 2011 eylulde kadrolu ogretmenlige basladim. 2015 te dogum yaptim ve 2017 hazirana kadar cesitli surelerle toplam 13 ay ayliksiz izin kullandim. bu sureyi borclanarak fiili hizmet sureme ekletebilir miyim? bunun icin nereye basvurmaliyim?

 29. Benim 88 de girisim var 1482 primim var 3 cocuk annesiyim emekli olmak icin borclanabilirmiyim

 30. Televizyonda adam bağırıyor emekliye müracat edin taksitle parça parça ödeyin diyor. Siz bir ay icinde ödeneceğini söylüyorsunuz kime inanacagimizi şaşırdık
  Nedir varmi taksitle ödeme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu