2019 SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu ?

16.09.2019
750
A+
A-
2019 SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu ?

2019’da SGK günlük borçlanma tutarları yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, yurt dışındaki ülkelerde geçirdikleri süreyi borçlanarak ödemesi ve daha erken dönemde emekli olmasını sağlayan bir hizmettir. Günlük borçlanma aynı zamanda ev hanımları ve askerlik yapan vatandaşların faydalanabildiği bir hizmettir. Yurt dışından Türkiye’ye kesin olarak dönüş yapan tüm Türk vatandaşları, geçirdikleri süre kapsamında borçlanma yapabilmektedir. Yurt dışı borçlanması sayesinde prim gün sayıları tamamlanır ve kişiler erken emeklilik hakkı elde eder. Yurt dışı borçlanması kapsamında vatandaşın yurt dışında geçirdiği süre kadar ödemeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmaktadır. SGK günlük borçlanma tutarları kişinin sigorta giriş tarihine ve yurt dışında yaşama süresine göre hesaplanmaktadır.

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşların Erken Emeklilik Hakkı

Yurtdışında yaşayanlara erken emeklilik hizmeti yalnızca daha önce Türkiye’de çalışma geçmişi olmuş vatandaşlar için uygulanmaktadır. TC vatandaşları, yurt dışında yaşadıkları süreleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na belgeleyip ispatlayarak, isteğe bağlı ödeme yapabilir ve erken emeklilik fırsatından faydalanabilir. Yurtdışında yaşanan süre kapsamında erken emeklilik için yapılması gereken ise:

 • Yurt dışında kişinin yaşadığı süre boyunca sigortalılık süresinin ispatlanması gerekmektedir.
 • Yurt dışında yaşanan süre kapsamındaki işsizlik süreleri
 • Yurt dışında yaşanan süre kapsamında ev hanımı olarak geçmiş süreler
 • Şayet vatandaş yurt dışında ev kadını olarak yaşamışsa, bu aşamada medeni durumu dikkate alınmadan işlemler yapılmaktadır.

SGK Günlük Borçlanma Şartları Nelerdir?

SGK’ya günlük borçlanma şartları başında; askerlik, doğum ya da yurt dışında yaşama süreçlerini geçirmiş olmak gelmektedir. Askerlik yapan vatandaşlar, askerlik borçlanması ile daha erken emekli olabilir. Doğum izni alan anneler, daha erken emekli olabilmek için günlük borçlanma ile emeklilik yaşını daha erkene çekebilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise daha erken emeklilik hakkı elde edebilir. Bunun için:

 • Yurt dışı emeklilik borçlanması yapmak için TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Türk vatandaşlığından çıkarak farklı bir ülke vatandaşlığına geçen kişilerin, vatandaşlıktan çıkmadan önceki sürelerde ev hanımlığı için borçlanma hizmetinden faydalanabilmektedir.
 • Mavi kartlı olan vatandaşlar emeklilik borçlanması ile daha erken emekli olabilir.
 • Erken emeklilik için SGK günlük borçlanma yapacak vatandaşların tüm belgelerini eksiksiz şekilde tamamlaması gerekmektedir.

SGK Günlük Borçlanma için Ödenecek Prim Tutarları Ne Kadar?

SGK hizmet borçlanması prim tutarları borçlanma hallerine göre hesaplanmaktadır. Buna göre brüt asgari ücret üzerinden günlük prim borçlanması tutarları:

 • Askerlik borçlanması için 1 günlük borçlanma 27,29 TL, 1 aylık borçlanma için 818,69 TL, 1 yıllık askerlik borçlanması için 9,824,26 TL, 18 aylık için 14,736,38 TL olmaktadır.
 • Doğum borçlanması için bir günlük 27,29 TL, 1 aylık için 818,69 TL, bir yıllık için 9.824,26 TL, 2 senelik için 19.648.51 TL olmaktadır.
 • Yurt dışı borçlanması için bir günlük 27,29 TL, bir aylık için 818,69 TL, bir senelik için 9,824,24 TL olmaktadır.

2019 SGK Günlük Borçlanma Şartları Nelerdir?

2019’da SGK günlük borçlanma şartları yerine getirilmesi koşulu ile toplam prim günlerine ödeme yapılabilir ve daha erken dönemde emeklilik hakkı elde edilebilir. SGK günlük borçlanma tutarları konusunda bilinmesi gerekenler:

 • Hizmet borçlanması hangi dönem, hangi tarihler arasında yapılırsa yapılsın, başvuru yapılan tarihte geçerli olan tutarlar dikkate alınmaktadır.
 • Askerlik, doğum ya da hizmet borçlanması kapsamında sigorta primlerine esas kazanç alt sınırı olarak brüt asgari ücret ve üst sınır arasında borçlanma yapılabilmektedir. Bu hesaba göre kişinin kendi belirleyeceği prime esas kazancın yüzde 32’si tutarında prim alınmaktadır.
 • Yurt dışı hizmet borçlanması kapsamında borçlanma yapacak olan kişi, ekonomik durumuna göre belirleyeceği prime esas kazancın yüzde 45’i tutarında prim ödemektedir.
 • Hizmet borçlanması için başvuru yapan kişi için ödenecek prim miktarı ise SGK tarafından kişiye bildirilmektedir. Yapılan bildirimden sonra bir ay içerisinde ödemenin yapılması gerekir. Şayet borçlanma yurt dışı borçlanması ise ödeme süresi 3 ay olmaktadır.
 • Vatandaş, her çocuk için en fazla 2 sene olmak üzere ve en fazla 3 çocuk için doğum borçlanması yapabilmektedir.
 • Hizmet borçlanması kapsamında ödenmiş olan tutar, bu borçlanmaya bağlı olarak hiçbir işlem yapmamışsa, ödemeler geri alınabilir.

Yurt Dışı Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Yurt dışı borçlanma şartları Türk vatandaşı olup yurt dışında yaşamaya başlayan her vatandaş için geçerlidir. Buna göre yurt dışında çalışmaya başlayan kişiler, ev hanımı olan kişiler, emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm durumlarında yurt dışında borçlanma yapılabilir. Borçlanma kapsamında kabul edilen süreçler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bilgi verilmeli ve ispatlanmalıdır. Bunun dışında:

 • Yurt dışı borçlanma hizmetinden faydalanmak için yurt dışında yaşanan süre kapsamında TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • TC vatandaşlığını herhangi bir sebeple kaybeden kişiler yazılı olarak istekte bulunabilir.
 • Yurt dışı hizmet borçlanmalarında Türk Vatandaşı olmak şartı zorunludur. Yurt dışında yaşayan ve daha sonra Türk vatandaşlığına geçen kişilerin bu hizmetten faydalanması mümkün değildir.
 • Türk vatandaşlığı ile beraber farklı bir ülkenin vatandaşlığına geçen kişiler de bu yasadan faydalanmaktadır.
 • Yurt dışı borçlanması yapan kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üzerinden emeklilik için primlerini ödeyebilmektedir.
 • Borçlanma için asgari gün sayısı 3,600 ve 5.000 olmaktadır.

Yurt Dışı Borçlanmasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurtdışı borçlanmasında belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Yurt dışı hizmet borçlanması başvuruları için öncelikli olarak ‘’Yurt dışı hizmet borçlanma talep dilekçesi’’ doldurulmalıdır. Ardından yurt dışı çalışma belgelerinin gösterilmesi gerekmektedir. Bunun dışında:

 • Kişinin yurt dışında çalıştığı süre boyunca sigorta merci inden alacağı hizmet cetveli ya da sigorta kartları,
 • Sigortalı olarak çalışan iş yerlerinin resmi kuruluşlara ait olması ya da kamu kurumları tarafından belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Çalışılan ülkede iş yerinin ait olduğu belediyeler tarafından düzenlenmiş olan hizmet belgeleri gerekmektedir.
 • Vergi dairelerinde çalışılmış süreyi ispatlayan belgeler temin edilmelidir.

Yurt Dışı Borçlanması için Nereye Başvuru Yapılır?

Yurt dışı borçlanması başvurusu için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmalıdır. Bunun için talep edilen belgelerin yanı sıra yurt dışı borçlanma talep dilekçesinin verilmesi gerekmektedir. Başvurular bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmalıdır. Şayet başvuru yapacak kişinin ikamet kayıtları yoksa, bu noktada nüfusa kayıtlı oldukları ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurular yapılmalıdır. Ev kadını olarak yurt dışında kalan kişilerin başvuruları ise başvuru yapacak olan kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki SGK il müdürlüklerine yapılmalıdır.

Yurt Dışı Borçlanmada Çıkan Miktar Ne Kadar Süre İçinde Ödenmelidir?

Yurtdışı borçlanmada çıkan ödeme tutarı 3 ay içerisinde ödenmelidir. 3 ay içerisinde yapılmayan ödemelerde başvurular geçersiz sayılır. Şayet başvuru yapan kişiler 3 ay içerisinde borcun bir kısmını ödemişse, ödenen miktar ile orantılı süre geçerli kabul edilecektir. SGK günlük borçlanma tutarları yurt dışı borçlanmalarında 3 ay içinde ödenmesi gerekirken; askerlik, doğum ya da hastalık gibi durumlarda yapılan borçlanmalar ise 1 ay içinde ödenmelidir.

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) Ve Başvuru Şartları Nelerdir ?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 140 YORUM
 1. Müzeyyen çoban dedi ki:

  merhaba yurtdışı borçlanma için aylık hesaplama nasıl oluyor mesela çarpı 30 mu yoksa iş günümü

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Borçlanmak istediğiniz gün sayısıXgünlük en düşük borçlanma tutarı ile hesaplanır. Borçlanma ise brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir.

 2. Filiz Karataş dedi ki:

  Merhaba MEHMET Bey,
  Yurtdışı borçlanması ile ilgili bilgiye ihtiyacım var. -1416 sayılı Kanuna Göre Yurt Dışında Okuyan Öğrencilerin Yurt Dışı Öğrenim Süreleri Denmiş yazıda. Dil öğrenimi bu gruba girer mi? 1.5 yıl 1996 yılı için borçlanmak istiyorum. Prim ve yaşı öne çekmeye ihtiyacım var.
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba. Dil öğrenimi girmez. Belirtilen kanun hükümlerine göre yurt dışında öğrenim gören öğrenciler bu süreleri borçlanabiliyor.

 3. safıye genc dedi ki:

  turkıyede hıc calısmadım 20 yıl yurt dısında kaldım 15 yıl yurt dısı borclanması ıcın 96 bınlıra para yurt dısı borclanması ıcın yadırım yabdım ne kadar maıs alacağım

  1. Merhaba. Emekli maaş hesabı yapamıyoruz.

 4. Şahin taşdemir dedi ki:

  selağmun aleyküm.Mehmetbey eşim için yazıyorum.1986 yılında ssk lı olarak halk eğitimde usta eğitimci olark görev yaptı ozamanlarda pirimlerini saat üzerinden yatırılmış.tabiki ara ara evlendik 2 çocuğumuz oldu aralarında 4 yıl var.tekrar devam etti şu anda 1100 pirimi var sgk yaşı ve kendi yaşı doldu .yaşı itibarı ile işyerleri kabuletmiyorlar iş bulamıyoruz.para karşılığı nasıl emekli olabilir.bir çıkaryolu varmı lütfen yardımcı olurmusunuz. Teşekkürler.

 5. Şahin taşdemir dedi ki:

  mehmet bey özürdilerim iş başı tarihi 1989 olucak rakamı yanlış yazdığımı sonradan farketim tşkr

 6. Şahin taşdemir dedi ki:

  mehmet bey özürdilerim iş başı tarihi 1989 olucak rakamı yanlış yazdığımı sonradan farketim tşkr kendi doğum tarihi 07 04 1970

 7. Hülya dedi ki:

  Merhaba ben 98yılında almanyaya gittim hic calismadım trden 95 yilindan bir aylik sigortam var üc cocuk annesiyim 19 yildir almanyadayim lütfen hesaplarmisiniz ben ne zaman emekli olabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;52 yaş ve 5825 günle emekli olabilirsiniz, yurtdışı ev hanımlığı borçlanmasıyla günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 8. aysegul dedi ki:

  merhaba.dogum tarihim 19/02/1976. ise giris tarihim 01/07/1997 .uzun vade gun sayisi 1148. 2005 yilindan beri yurtdisinda ikamet ediyor ve calisiyorum. ne zaman emekli olabilirim ve yurtdisi borclanmasini nasil yapabilirim ve ne kadar odemem gerekiyor? simdiden verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim

 9. basri satar dedi ki:

  Merhaba ,dogum tarihim 29.04.1962 ilk ise giris tarihim 01.101989 suan Turkiyede sgk primlerim odeniyo toplam 2940 is gunum var,ayni zamanda Bulgaristanda is yerim var ve sigortaliyim 2011 senesinden bu yana,ben yurt disi borclanmasi yapabilirmiyim ,simdiden tesekur ediyorum

 10. Rasit dedi ki:

  Slm ben 1992 de askerlik yaptım 1993 den1997 yekadar türkiyede.sigortalı çalıştım ….27.12..1997 de almanyaya geldim buzamanadek çalışıyorum kaç isgünü.yatirmamlazim kaç para tutar kaç yaşında emekli olurum 1972 doğumluyum teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında gününüzü 5675 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz.Eksik kalan günlerinizi yurtdışı borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz.2017 yılı için 1 günlük borçlanma tutarı 18,95 TL dir.

 11. Filiz Imamoglu Yildirim dedi ki:

  Merhaba, benim bilgi almak istedigim konu yurtdisi emeklilik borclanmasi ve özellikle Isveç’le ilgili. SGK bu ülkeyke anlasma yapilmadigi icin, sigortalilik baslangic tarihi olarak Isveç’teki ilk isgününü kabul etmiyor. Dolayisiyla da diger ülkelere kiyasla borclanilan gün sayisi nerdeyse 1,5 – 2 kata cikiyor. Bununla ilgili bize yardimci olabilecek biri veya emsal teskil edebilecek bir dava varsa, bizi bilgilendiriseniz cok seviniriz.

  Ayrica, bu kanun su anki uygulamasiyla Isveç acisindan anayasaya bir aykirilik teskil etmiyor mu?

  Simdiden tesekkurler, saygilar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; uluslar arası antlaşmalarla bu hususlar belirlenir.Dilerseniz dava açabilirsiniz.

 12. Murat Kaya dedi ki:

  Merhaba Yurtdisindan borclanma ile emekli olmak istiyorum ama emekli ayligi olarak 3000 tl olmasi icin günlük ödemem gereken mevla nedir ?
  9000 is günü olacak

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maalesef maaş hesabı yapamıyoruz.

 13. Elif dedi ki:

  Merhaba, 1966 dogumluyum ve belcikada yasiyorum. Turkiyede hic calismiligim yok..yurtdisi borclanmasi ile emeklilik icin basvurmayi dusunuyorum. Kac yasinda emekli olabilirim? Ayrica bunun riskli oldugunu duydum. Issizlik maasi aldigim icin sgk dan emekli olmam sakincali oldugunu soylediler. Calismayan ve bir geliri olmayan kisiler icin daha uygun oldugu dogrumu? Yani issizlik maasi alirken emeklilik maasi da alabilirmiyim? Selamlar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışından işsizlik ödeneği alıyorsanız.Türkiyeden emekli olamazsınız.

 14. mmerve dedi ki:

  Babam 18.07.1959 doğumlu. 1978’den beri Almanya’da çalışıyor. 20 aylık bir askerlik dönemi var. Hala Almanya’da çalışmaya devam etmekte. Türkiye’de 15 günlük çalışmışlığı(sigortası) bulunmakta. Borçlanma yöntemiyle emekli olabilir mi? Ne kadar ödemesi gerekiyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; yurtdışında çalıştığı süreleri ve 1 yıla kadar geçen işsizlik sürelerini borçlanarak emekli olabilir. Ancak Türkiye’den emekli olabilmesi için yurtdışında çalışmaması gerekir.

 15. merve dedi ki:

  merhaba iyi gunler benim annem 1969 li sigorta girisi 1985 suanda calisamiyor artik acaba yasalardan yararlanabilir mi 2500 gunu var ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gününü 5000 güne tamamlaması gerekmektedir.

 16. Cebrail dedi ki:

  Merhaba. İyi günler benim bir sorum olacak. 2013 yılında benim hanımı SSK dan emeklilik için başvuruda bulundum ve primi ödedik (yaklaşık 62bin TL. )bize 2023 den emekli olacak dediler. Yalnız her yıl kanunlar değişiyor sorum erken olabilirmi.(1974 doğumlu).

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2013 yılından bugüne kadar emeklilik şartlarında bir değişiklik olmadı.

 17. Gürcan Solaker dedi ki:

  1965 de almanyaya gittim 1974 is hayatina basladim iki yil türkiyede calismam var.
  1958 dogumluyum. 60 yasinda turkiyeden emekligimi yatirmak istiyorum.
  ne kadar yatirmam lazim
  saygilarimla

  gürcan solaker

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 18. NNBC dedi ki:

  Merhaba,
  20.04.1967 tarihli doğum. 1988-1989 askerlik 550 gün. 08.01.1990 işe giriş ve halen çalışıyorum. Askerlik borçlanmasını ödediğim taktirde emeklilik tarihim tam nedir ?

  Teşekkürler,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;46 gün askerlik borçlanırsanız 51 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.

 19. Seydi çelik dedi ki:

  Merhaba,

  doğum tarihim: 13/11/68
  1980 den beri belcikadayim.
  1990 dan beri çalışmaktayım.
  Türkiye de hiç calismisligim yok.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;52 yaş ve 5525 gün yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.

 20. Belgin aslan dedi ki:

  Belgin aslan
  Bayan doğum tarihi: 30/01/1976
  Belcikaya 1991 de geldim
  2012 çalışmaya başladım.
  Kaç yaşında turkiyeden emekli olabilirim
  Ne kadar ödeme yapmam lazım.
  Ne zaman para almaya başlarım.

  Saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;50 yaş ve 5675 gün yurtdışı ev hanımlığı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.Borçlanmanın günlük tutarı 2017 yılı için asgari 18,95 TL dir.

 21. yusuf dedi ki:

  Slm babam vefat etti hc emeklili yom ama cabancilik yapti icin elimde sut fatirasi var 2008 yilina ayit annemi emekli yapmak isturum acaba kac gun olmasi gerekiyor nasil bir yor cizmem lazim yesekur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurdan ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün gerekli;askerlik borçlanması da yapabilirsiniz.

 22. Emine dedi ki:

  Merhabalar,
  1979 – 2010 yılına kadar almanyada ikamet ettim 2010 yılından Beri Türkidede çalışmaktayım ve Türkiyede 2228 gün prim ödedim ve hala ödemekteyim. Almanyada Siğorta girişim 1989 ve toplamda 15 yıol çalıştım Almanyada. Bir Bayan Olarak Kaç Gün Toplam Prim Günü Börçlanmalıyım ve Nekadar Ödemeliyim.
  Şimdiden Vereceğiniz Cevap İçin Teşekkür Ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum tarihiniz nedir ?

 23. Cemalettin dedi ki:

  Merhaba,

  20.06.1973 doğumluyum. 01.09.1989 iş hayatina Meslek yaparak başladım ve kesintisiz halen calışmaktayım 20.06.1991 senesinde 18 Yaşıma girdim Türkiye’den emekli olmak istiyorum ilerde.

  Türkiye’de sigorta girişim 2017 ve 6 gün sigortam var. Ne kadar ödemeliyim ve kaç yaşında emekli olmalıyım?

  Borçlanma miktarının hesabında seçtiğim bir günlük prim esas kazanç Asgari ve Azami olarak fark ediyormu ediyorsa ne kadar? ve siz hangisini tavsiye ediyorsunuz?

  Teşekkür ederim.

  Saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hangi ülkede çalışıyorsunuz

 24. Süleyman dedi ki:

  Merhaba 1969 doğumluyum ssk başlangıcım 01/04/1983 pirim gün sayım 7842 ne zaman emekli olabilirim teşekkürler.

 25. Süleyman dedi ki:

  24 ay Yurtdışı borçlanması emekli aylığına ne kadar yansır.şu an 7842 gün pirimim var
  Borçlanmaya değermi değmezmi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;fazla bir etkisi olacağını düşünmüyoruz.24 ay borçlanma yaklaşık 13.500 TL tutuyor.

 26. ibrahim dedi ki:

  merhabalar 03.05.1967 doğumluyum askerliğimi 18 ay yaptıktan sonra 18.02.1991 tarihinden beri aktif olarak çalışıyorum.
  1. sorum: askerliğimi erken emeklilik için en az kaç gün borçlanmam gerekli
  2. sorum; askerlik borçlanması maaşımın düşmesine neden olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;452 gün borçlanmanız gerekmektedir.Askerlik borçlanması maaşınızı düşürmez 2000 öncesi olduğu için cüzi bir miktar yükseltebilir.

 27. Süleyman dedi ki:

  Merhaba 1969 doğumluyum ssk başlangıcım 01/04/1983 pirim gün sayım 7847 ne zaman emekli olabilirim teşekkürler.

  1. Süleyman dedi ki:

   Ahmet bey merhaba
   10/12/1969 doğumluyum SSK girişim 01/04/1983 şu ana kadar 7847 pirim günüm var. gün ay yıl olarak nezaman emekli dilekçemi verebilirim. şimdiden teşekkür ederim.

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba;50 yaşını doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

 28. ertugrul dedi ki:

  merhaba,02.01.1971 dogumluyum.11 temmuz 2008 yilindan itibaren yurt disinda calismaktayim.herhangi bir sosyal guvencem yok.1990 yilinda stajer olarak calistigim isyerinde bir aylik sigortalilik durumum vardi.yurt disi borclanmadan faydalanabilirmiyim. diger sorumda ne zaman emekli olabilirim.tesekkur ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışı borçlanmasından tüm yurtdışında çalışmış olan Türk vatandaşları faydalanabilir.Anlaşmalı ülkelerdeki ilk başlangıç Türkiyedeki ilk başlangıç olarakta sayılmaktadır.

 29. Ulkem Gurbey dedi ki:

  09.08.1969 dogumluyum.mayis 95 ten beri almanyada ev hanimiyim.hic calismisligim yok.98 ve 99 dogumlu iki kizim var.nasil ve ne zaman emekli olabilirim.ne zaman ve nekadar maas alirim.bu sekilde emekli olursam diger emekliler gibi saglik hizmeti alabiliyormuyum.teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışı ev hanımlığı borçlanması yaparak 7200 gün ile 51 yaşında emekli olabilirsiniz.

 30. Serap dedi ki:

  Merhaba, ilk işe giriş tarihim 1993: Arada çok boş gün var ve 750 günlük pirimim var. 1971 doğumluyum, borçlanm yapabiliyor muyum. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; doğumunuz var ise doğum borçlanması yapabilirsiniz ya da yurtdışında geçirdiğiniz süre varsa yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz.

 31. Yusuf dedi ki:

  Merhaba yurt dışında çalışmaktayım benim aklıma takılan bir konu var.Ben yurt dışında çalışıyorum fakat benim şirketim Türkiye’de sadece sağlık sigortasını yapmaktadır.Yurt dışı borçlanması yapacağım ödeyeceğim tutardan bu sağlık sigortası ödemesi mahsup edilerek mi yatıracağım yoksa yatırdığım tutarda bir değişiklik olmayacak mı ? Bu konuda bilgi verir iseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,gss priminizi tekrsr ödemenize gerek yok

 32. gülnihal dedi ki:

  İyi günler
  ayda 12 gün partime çalışmaktayım.geri kalan günler için borçlanma yapmak istiyorum. Geri kalan iş günleri için mi yoksa geriye kalan takvim günü olan 18 gün üzerinden mi borçlanmamı hesaplamalıyım.
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , geriye kalan 18 günü borçlanabilirsiniz

 33. Ümit dedi ki:

  İyigünler benim sorum şöyle ben 12.09.1988 trihimden beri almanyada calışıyorum 1972 doğum tarihim türkiyeden hangi tarihte emekli olabilirim bir şu an ihtibariyle ne kadar ödemem lazım 2013 te 13 gün SGK girişim bar cok teşekürederim şimdiden

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5450 gün ödeme yapmanız gerekmektedir.Bu tutar 2017 yılı için ortalama 103 bin TL tutmaktadır.

 34. Şemsettin dedi ki:

  1967 dogumluyum bağkur baslangicim 1990 askerliğimi sigorta baslangicindan once yaptim iki yila yakin ekbes ten odemeyapiyorum şu an 8500 günüm var askerlik borclanmasi yapabilirmiyim borçlanma yaparsam nezaman emekli olabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işe giriş tarihinizi gün ay yıl olarak alabilir miyim

 35. Cagliyan karadagli dedi ki:

  Slm öncelikle kolay gelsin dorum esim icin olacak 1970 agustos dogumlu yurtdisi giris 2000 temmuz ev hanimi türkiyede kisa 10 günlük ssk calismasi yapti bir oglumuz var 1990 türkiye dogumlu
  1900 gün ssk borclanmasi yaptik türkiye dogumlu cocuklar sayiliyormu
  Esimin 60 prozenti var sol taraf akcigeri alindi
  Panik atak
  Yüksek tansiyonu var esim kac günle kac yasinda emekli olur
  Türkkyede prozent alamazsa öxlede degerlendirmenizi istiyorum tsk ederim
  Almanyadan slm lar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 36. Seref dedi ki:

  Saygılarımla Hocam
  Benim eşim ev hanımı olarak borçlanma yaparak emekli oldu 2016 yılında 5600 günden emekli oldu 1160 lira emekli baglandı bana az geldi burada emekli maaşı alanlar 1400 1590 lira aldıklarını söylüyorlar ne yapmalıyız ?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Emekli maaşı ortama prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanıyor o nedenle herkesin maaşı prime esas kazancına göre değişiklik gösterebilir.Bağlı bulunduğunuz SGK’dan maaşınızın tekrar incelenmesini talep edebilirsiniz.

 37. Cem dedi ki:

  Merhaba,
  Babamın doğum tarihi 14.06.1963. İlk işe giriş tarihi ise 16.01.1982’dir. Ve sadece 880 gün primi görünmektedir. Borçlanma yoluyla veya başka bir şekilde, hangi yollarla emekli olabileceği hakkında bizi bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 3600 günü tamamlamak zorundadır.Askerlik borçlanması ya da yurtdışında çalıştıysa yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz.

 38. Uğur Karaca dedi ki:

  Merhabalar,
  Yurtdışı borçlanması için SGK ya başvurdum.Tarafıma bir form geldi.Formda borçlanma miktar hesabındaki seçenekler asgari,azami ve diğer tl olarak bulunuyor.ne anlama geliyor?Emekli maaşıma ne derece etkiler?
  İyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ne kadar yüksek borçlanırsanız o kadar maaşınız yüksek olur.

 39. Feyza dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 10/10/1984 dogumluyum.
  Gunluk borclanma tutarini yatirdiktan ne zaman sonra emeklilik maasim yatmaya baslar? Belli bir yasi mi beklemek gerek yoksa hemen emeklilik maasi almam mumkun mu?

  Yardiminiz ve cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum tarihinize göre en erken 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 40. Ayla dedi ki:

  Merhaba
  11 ağustos 1966 doğumluyum. Türkiye’de SSK girişim Nisa’n 1996 görünüyor ama bir yıl öncesi halk eğitimde haftada 3 gün ve 2 saatlik çalıştım SSK kayıtlarındada halk eğitim kayıtlarındda prim ödemem 1994 adına yok! 1996 Nisa’n var!
  Almanya’ya 1 haziran 1996 yılında geldim. 2008 yılında Alman vatandaşı olup mavi kart aldım! 8 mayıs 2008 de oğlum doğdu! 11 temmuz 2000 kızım!
  Almanya’da yaklaşık 12 yıllık Türk vatandaşlığında bazen ev hanımı araştıra çalışmış geçen sürem var! Ben nasıl emekli olurum ve ne kadar öderim.. mavi kartlılara Doğum borçlanması ekstra gün olarak eklenirmi?
  Şimdiden teşekkür ederim… ☺️😔😉🙃🙃🌹

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;51 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz. Mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar borçlanma yaparak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 41. Ayla dedi ki:

  Merhaba, tarih hatalarımdan dolayı yazımı tekrar gönderiyorum.
  11 ağustos 1966 doğumluyum. Türkiye’de SSK girişim Nisa’n 1995 görünüyor ama bir yıl öncesi halk eğitimde haftada 3 gün ve 2 saatlik çalıştım SSK kayıtlarındada halk eğitim kayıtlarındda prim ödemem 1994 adına yok! 1995 Nisa’n var!
  Almanya’ya 1 haziran 1996 yılında geldim. 2008 yılında Alman vatandaşı olup mavi kart aldım! 8 mayıs 2008 de oğlum doğdu! 11 temmuz 2000 kızım!
  Almanya’da yaklaşık 12 yıllık Türk vatandaşlığında bazen ev hanımı bazen çalışmış olarak geçen sürem var! Ben nasıl emekli olurum ve ne kadar öderim.. Almanya’da kalma tarihimle çakışan Çocuk süresi ve vatandaşlıktan çıktıktan sonra Türk vatandaşı oğluma bakma sürem bana ekstra gün hakkı sağlar mı? mavi kartlılara Doğum borçlanması ekstra gün olarak eklenirmi?
  Şimdiden teşekkür ederim… ☺️😔😉🙃🙃🌹

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;51 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz. Mavi kartlı olduğunuz tarihe kadar borçlanma yaparak eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 42. Selim Baskal dedi ki:

  Merhaba,
  esim 01.03.1974 dogumlu ve 03.09.1992 de Almanya gelmistir. Esim Türkiye’den nasil ve ne zaman emekli olabilir?
  Tesekkürler
  Selim Baskal

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ev hanımlığı borçlanması yaparak emekli olabilir.

 43. aynur aslan dedi ki:

  merhaba 1968 dogum tarihim
  sigorta baslangicim1986 agustos
  su an sigorta primim 4618 gun
  daha once dogum borclanmasi yaptim .
  simdi kalan eksik primlerimi odemesi toplu yapabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toplu ödeme uygulaması maalesef bulunmamaktadır.

 44. Niyazi dedi ki:

  Selamlar
  Ben 25.05.1960 dogumluyum ben 1976 senesinden bu yana Norvecde ikamet ediyorum cifte vatandaslik var benim 01.10.1992 tarihinde SGK ise giris tarihim ve sicil numuram var ama malasef prim ödemesi görünmüyor,ben 2010 yilinda emekli olmak icin muracat yaptim ve bana 5000 gün borclanma cikardilar ve ben bunu ayni zamanda ödedim,ben primi ödedikten sonra emekli olacam diye beklerken 1992 yilinda prim ödenmedigini söylediler ve benim SGK yi mahkemeye verip 1 gün cikartmam gerektigini söylediler bende bir Avukata basvurdum oda en kisa zamanda hallederiz dedi ama o kadar beceriksiz bir avukatmis becerememis günü cikratamadigi gibi davayi kaybetmis, ben halen beklemekteyim yil 2017 ne yapmam gerekir nasil emekli olabilirim yardimci olabilirmisiniz.Not: benim su an 5003 prim günüm var.
  simdiden tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;girişiniz olmadan SSK’dan emekli olabilmeniz mümkün değil.

 45. Uğur Karaca dedi ki:

  İyi günler,
  Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
  Yurtdışı borçlanması ile ilgili soru sormuştum.Azami yada asgari yaparsak emekli maaşımı ne derece etkiler diye.Sizde ne kadar yüksek ödeme yaparsanız o kadar yüksek maaş alirsınız demiştiniz.Benim İsviçrede 89 yılında girişim 16 sene eksiksiz çalışmışlığim var.Türkiye de Şubat 2016 itibari ile sigortalıyım.En yüksekten borçlanırsam 800 bin tlye yakın borcum çıkıyor mümkün değil altından kalkamam.asgari ödemeyi kabul edersem 110bin tl civarında bir borç çıkıyor kendi hesaplamalarımla bu net değil.borçlanma formundaki diğer tl.kısmına neye göre kaç tl yazmalıyım hiç bilmiyorum.İsvicrede ki çalıştığım yıllarımı göze alarak emekli maaşımın düşmesini istemiyorum.
  Bilgilendirirseniz mutlu olurum
  İyi çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;asgariden ödeme yapacaksanız asgariden yazmanız yeterli ya da 18,96 TL günlük yazabilirsiniz.

 46. Mustafa Türkmen dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey,
  1972 Almanya dogumluyum ve Alman vatandasiyim,1988 Almanyada sigortam basladi ve halen calismaktayim…Türkiyede emekli olmam icin nekadar en düsük ve en yüksek prim yatirmam gerekiyo…..ve yatirdigim rrimler karsisinda nekadar emekli maasi alabilirim.Son olarakda kac yasinda emekli olabilirim.
  Zahmetleriniz icin simdiden tesekkür ederim.

  Saygilarimla

  Mustafa Türkmen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türk vatandaşlığından ne zaman çıktınız ?

 47. Mustafa Türkmen dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey,
  Türk vatandasligindan 2002 de ciktim..

  Saygilar

  Mustafa Türkmen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2002 yılına kadar borçlanma hakkınız var Mustafa Bey.

 48. YELIZ dedi ki:

  1961 dogumluyum. 1979 da 30-40 gun gibi SSK pirimim yatti. emekli olmak istesem kac gunluk prim yatirmam gerekir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5000 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

 49. neriman dedi ki:

  69 dogumluyum 2011 sgk grişliyim2 sene tam calışarak odedim şuan ücretli oğretmenlik yapıyorum sgk tam yatmıyor boşluk doldurabilirmiyim nekadar olur parası daha doğrusu ben emekli olabilirmiyimm

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7200 gün ve en az 58 yaşını doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.Ara boşluk doldurma diye bir uygulama yok.

 50. Mehmet dedi ki:

  Iyi Gunler,

  Doogum tarihim 16/11/1962.
  02/12/1980 ile 04/05/1997 yillari arsinda Emekli Sandigina bagli olarak calistim. Istifa ederek yurt disina gittim ve halen yurt disinda bulunmaktayim ve calismaya devam ediyorum,

  E-Devlet den edindigim hizmet belgeme gore Toplam 4a Uzun Vade PÖGS : 90, Toplam 4c PÖGS : 5264 hizmetim var. Yurt disindan borclanarak emeklilik hakki almak istiyorum.

  1-Emeklilik hakki kazanmak icin ne kadar geri borclanma yapmam gerekir?
  2-Bu sekilde yurt disindan borclanarak emekli olduktan sonra, Turkiyede bulundugum sure icinde [emekli karnesi ile ] saglik hizmetlerinden yararlanabilirmiyim?
  3-Bu sekilde yurt disindan borclanarak emekli olduktan sonra emekli ayligim kesilmeksizin SGK payi odeyerek calisabilirmiyim?

  Yanitiniza simdiden teskur ederim,

  Saygilar,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; 4A kapsamında hangi tarihlerde çalıştınız ?

   1. Mehmet dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Ilginize tesekkurler;

    4a apsaminda 01.10.1980 ile 31.12.1980 arasinda calistim.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;yaklaşık 3000 gün borçlanma yapmanız gerekmektedir.

 51. İSA dedi ki:

  Televizyonda adam bağırıyor emekliye müracat edin taksitle parça parça ödeyin diyor. Siz bir ay icinde ödeneceğini söylüyorsunuz kime inanacagimizi şaşırdık
  Nedir varmi taksitle ödeme

 52. yadigar arslan dedi ki:

  Benim 88 de girisim var 1482 primim var 3 cocuk annesiyim emekli olmak icin borclanabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet borçlanma hakkınız var 2160 gün borçlanma yapabilirsiniz.3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 53. canan dedi ki:

  merhaba. 2011 eylulde kadrolu ogretmenlige basladim. 2015 te dogum yaptim ve 2017 hazirana kadar cesitli surelerle toplam 13 ay ayliksiz izin kullandim. bu sureyi borclanarak fiili hizmet sureme ekletebilir miyim? bunun icin nereye basvurmaliyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet borçlanma yapabilirsiniz.Kurumunuza başvurmanız gerekiyor.

 54. Hatice dedi ki:

  merhabalar.1967 doğumluyum 1981 ilk ise giriş tarihim 2663 gün prim günü doldurdum 2 çocuk annesiyim borçlanarak emekli olabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş tarihinizi tam olarak alabilir miyim ? 1981 yılında değişiklik var çünkü

 55. Mesut dedi ki:

  1977 dogumluyum.1995 sigorta (89gun)baslangicim var.2000 yılından beri fransada sigortali calisiyorum.borclanarak kac yasinda emekli olabilirim ve ne kadar odemem lazim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;55 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.Ödemeniz gereken tutar ortalama 107 bin TL dir.

 56. Melissa dedi ki:

  Merhaba benim daha once herhangi bir sgk girişim yok . Gecen sene 12.12.2016 tarihinde bir mağazaya sgk girişim yapılmıs ben işe girmeden hiç çalışmadan istifa ettim e devletten baktığımda giriş 12.12.2016 cıkıs 12.12.2016 gözüküyor ve 6 gün eksik yazıyor bu nedir sgk girişim olmus ve başlamıs mı ? 6 gün eksik dediği sey borclanmısmıyım borclanmıssam ne kadardır ne zaman ödemem gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 gün girişiniz yapılmış;heralde kısmî istihtam olarak bildirilmiş kodu:6,muhtemelen geriye kalan günleriniz için GSS prim borcu çıkacak,ama bakmakla yükümlü iseniz prim borcunuz oluşmaz.

 57. Nazım yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben Nazım Yılmaz 72doğumluyum 2016da 1hafta başlangıcım var kaç gün borçlanmalıyım Almanya’da 89dan buyana çalışiyorum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5450 gün borçlanma yapmanız gerekiyor.51 yaşında emekli olabilirsiniz.

 58. Mahiye dedi ki:

  01.01.1997 yılı sigorta girişim 724 prim günüm var 1973 doğumluyum 2 çocuk annesiyim borçlanarak emekli olabilirmiyim nekadar borçlanabilirim teşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yaparak 1440 gün kazanabilirsiniz.3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 59. nuri dedi ki:

  slm
  yurtdisi borclanmasi yapip, turkiyeden emekli olduktan sonra,almanyada sigortasiz 450 euro uzeri sigortasiz calisilabiliyormu?

 60. nuri dedi ki:

  merhaba
  türkiyeden yurt disi borclanmasi yaptiktan sonra,almanya dan, sigortasiz 450 euro üzeri sigortasiz calisiliyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,dediğiniz eski bir uygulamaydi şu an yok

 61. yusuf dedi ki:

  merhaba annem in 1979 senesinden 180 gün sigortası var yaşayan 3 çoçuğu var %79 engelli raporu vardır borçlanarak malülen emekli olabilirmi? yaklaşık borçlanma tutarı ne olur alacağı maaş ne kadardır. önerebileceğiniz farklı bir emeklilik şekli var mıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 1800 günü tamamlamak zorunda.

 62. Ayse dedi ki:

  Merhaba türkiyeden borclanarak 5450 gun üzerinden ne kadar emeklilik ayligi alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hangi yılları borçlanacaksınız ?

 63. hamdik dedi ki:

  doğum tarihim 29.10.1962 toplam gün sayım 3590 gün sigorta başlangıç sürem 01.01.1985 borçlanma ile ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında 5525 gün ile emekli olabilirsiniz.

 64. GÜLTEN SARDOĞAN dedi ki:

  MERHABA,
  01.01.1966 DOĞUMLUYUM.01.11.1994 TARHIİNDEN İTİBAREN 1980 GÜNLÜK PARÇA PARÇA SİGORTAM VAR.05.03.1995 TARİHİNDE DOĞUM YAPTIM.1 ÇOCUĞUM VAR.EMEKLİLİK DİLEKÇESİ VERİP KALAN GÜNLERİMİ DE BORÇLANARAK MAAŞ BAĞLANIR MI

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 3600 günü tamamlamak zorundasınız.Doğumdan 720 gün borçlanabilirsiniz.

 65. Hatice dedi ki:

  Iyi günler ben 2006 2007 yılları arasında halk egitim merkezinde usta öğretici olarak çalıştım şimdi sigorta mi dışarıdan ödeyerek emekli olabilirmiyim ne kadar ödemem gerekir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5400 gün ödemeniz gerekiyor.

 66. REYHAN BAŞARAN dedi ki:

  Merhaba ilk sigortaya geçme tarihim 11,01,1988 5300 günle emekli olabilmem için dört sene doğum parası yatırıp sonra 01,04,2019 tarihine kadar çalışıyor olmam lazım ne kadar emekli maaşı alabilirim teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1300 TL alabilirsiniz.

 67. hilmi dedi ki:

  16.02.1955 Bulgaristan doğumlu
  2002 ssk giriş şimdi 5000 den fazla gün var
  göç ile ödeme yapamıyorum
  2002 öncesi gün satın almam için bir yol varmı acaba?
  askerliği ödemek yetmiyor çünkü 09.09.1999 tarihini yakalamam gerek.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maalesef yok.

 68. AYŞEGÜL dedi ki:

  MERHABALAR 2001 DE STAJ GİRİŞİM 2006 2008 OLMAK ÜZERE 2 DOĞUMUM.2013 DEN BUYANA HALEN DEVAM EDEN SİGORTA GİRİŞİM VAR.NE KADAR BORÇLANIRIM VE KAÇ YIL DAHA ÇALIŞMAM GEREKİR.VE BORÇLANMA ÜCRETİM NE KADAR OLUR TAKSİTLE ÖDEYEBİLİRMİYİM.TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1440 gün borçlanma yapabilirsiniz.Taksit yok,31 bin TL borçlanmanız tutar.

 69. adnan Öngören dedi ki:

  MERHABA 1996 yıl sigorta girişim var ayrıca 2 ayrı şirket ortklıgım mevcuttu aktif durumdayken ödenmeyen günleri borçlanabilirmiyim 3120 günüm net mevcut emekliligimle ilgili ne yapabilirim. teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2008 tarihinden önce tesciliniz yapılmadıysa geriye dönük tescil şu an için mümkün değil,isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olma imkanınız var.

 70. melek denis dedi ki:

  28,03,1953 dogumluyum,1974 senesinde almanyaya gittim,ev hanimi olarak hic calismadim,üc cocugum oldu,simdi türkiyeden nasil emekli olurum,ne kadar para yatirmam lazim beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum, tesekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;7200 gün borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.Ortalama ödeyeceğiniz tutar 155 bin TL.

 71. Mevlut dedi ki:

  Merhaba ben 1965 dogumluyum, 73’den beri Danimarkda yasiyorum. 1983-1990 kadar sigortali calismisligim var. 1900’da uzurluluk nedeniyle emekli oldum. Tyrkiyede emekli olmam icin ne yapmam lazim. 60% ustunde uzurluyum. Bir aydinlatma yapabilirseniz memnun olurum cok sag olun.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malulen emekliliğe başvurabilirsiniz.1800 gün borçlanma yapmanız yeterli.

 72. Zeynep YAYLI dedi ki:

  merhabalar, 1995 yilindan beri Almanyada bulunmaktayim.Türkiyede sigortalilik baslama yilim 1990. 15.05.1968 dogumluyum.Yurt disi borclanma yapmak istiyorum,kac gün borclanmam gerekiyor.Türkiyede 1992 yilinda dogan cocugum icin dogum borclanmasi yapabilirmiyim.SAYGILARIMLA:

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;50 yaşında 5375 gün ile emekli olabilirsiniz,geriye kalan günlerinizi yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz,doğum borçlanması yapma hakkınız da var.

 73. hakan aydemir dedi ki:

  merhaba 08,04,1976 dogumluyum.

  almanyada ise baslandic tarihim 11,05,1998

  ne zaman emekli olurum.ne kadar para ödemem gerekir kac günden.

  tesekürler