2020 SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

21.01.2020
3.922
A+
A-
2020 SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

2020 yılı için belirlenen SGK doğum borçlanması prim tutarı, en az 31,39 TL olarak hesaplanmıştır. Günlük olarak ödenmesi gereken doğum borçlanması priminin üst limiti 235,44 TL’dir. SGK doğum borçlanmasının prim tutarları, yıl içerisinde yapılan asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. Çocuk sahibi olan SGK‘lı kadın çalışanlar, yurt dışında çalışan kişiler ve askerlik görevlerini yerine getiren erkekler, SGK borçlanması hakkından faydalanabilirler. 2020 doğum borçlanması ve diğer borçlanma hakları sayesinde, belirlenen süreden daha erken yaşta emekli olunabilir. Ödenmemiş prim borçlarının toplu şekilde ödenmesini sağlayan borçlanma hakları, çalışılmayan sürelerin bedelinin ödenmesine ve emeklilik hakkının elde edilmesine yol açmaktadır.

SGK Doğum Borçlanması Nedir, Özellikleri Nelerdir?

SSK ve Bağkur kapsamında çalışan kadın işçiler, en fazla 3 çocuk için 2 defaya mahsus olacak şekilde sigorta primlerini toplu olarak ödemesi, doğum borçlanması olarak adlandırılmaktadır. Doğum ya da analık iznine ayrılan kadın çalışanlar, doğum sonrası işe devam etmemeleri durumunda, 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler. 2 yıllık doğum borçlanması, 2 yıllık SSK priminin toplu şekilde ödenmesi anlamına gelmektedir. Doğum izninin ardından işine devam etmeyen anneler, 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı kullanabilirler.

Çalışmadıkları süre içerisinde sigorta prim hakkı kaybetmemeleri amacıyla belirlenen doğum borçlanması hakkı, her çocuk için en fazla iki yıl olmak şartıyla, en fazla 4 yıl süreyle kullanılabilir. Doğum borçlanması kapsamında giren sigorta primlerinin ödenmesinin ardından, annelerin emeklilik hakkı elde etmesi mümkündür. Doğum borçlanması için belirlenen prim tutarı, prime dayalı esas kazanç değerinin alt ve üst sınırlarını geçmeyecek şekilde ödenebilir. Doğum borçlanmasının en düşük limiti, asgari ücretle çalışanların günlük kazancının %32’si olarak belirlenmiştir.

Doğum Borçlanmasının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Doğum borçlanması hakkı için belirlenen avantajlar, şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum izni ve doğum sonrası işten ayrılma süresi içerisinde, annelerin sigorta primlerinden mahrum kalmaması sağlanmaktadır.
 • Her çocuk için 720 gün olmak şartıyla, toplamda 1440 gün doğum borçlanması yapılması mümkündür.
 • Çalışan kadınların çocuk sahibi olmaları için teşvikler içermektedir. Annelerin sigortalı olarak çalıştıkları süreler boşa gitmemekte ve doğum sebebiyle çalışamadıkları günler de çalışılmış gibi değerlendirilmektedir.
 • Doğum borçlanması için belirlenen toplam prim tutarı, toplu şekilde ya da taksitlere bölünerek ödenebilir.
 • Doğum öncesinde ödenen toplam SSK prim tutarının üzerine, doğum borçlanması sonucunda 4 yıla kadar fazladan prim eklenmektedir.
 • Annelerin, çalışmadan erken yaşta emekli olmasına imkân tanınmıştır.
 • En az 3600 gün olmak şartıyla, 7200 gün ya da 9000 gün üzerinden emekli olmak için doğum borçlanması hakkı kullanılabilir.

Doğum iznine ayrılan ve kalan dönemlerde çalışmaya devam eden anneler de ücretsiz doğum izinleri süresince ödenmeyen prim ödemeleri için borçlanma talep edebilirler. Doğum borçlanması hakkından faydalanmak için doğum öncesinde SSK’lı olarak çalışılması ve çocukların yaşamının devam etmesi gerekecektir. Bağkur çalışanı olan anneler de tüm primlerini düzenli şekilde ödemek şartıyla, doğum borçlanması hakkından faydalanabilirler.

SGK Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK doğum borçlanması başvurusu yapmak için yapılması gereken işlemler, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:

 • Doğum borçlanması başvurusu yapmak için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir.
 • Doğum borçlanması talep eden kadınlar tarafından bizzat başvuru yapılması gerekir.
 • SGK tarafından verilecek doğum borçlanması başvuru belgesi doldurulduktan sonra, talep edilen diğer evrakların da kuruma teslim edilmesi gerekir.
 • Doğum borçlanması için gerekli görülen evraklar, analık izni süresi örnekleri, ücretsiz doğum izni belgeleri, doğum belgesi, kimlik belgesi, çocukların kimlik belgesi fotokopisi ve SGK hizmet dökümüdür.

Tüm evrakların kuruma teslim edilmesinin ardından, doğum borçlanması başvurusu işleme alınacaktır.

Doğum Borçlanmasını Sorgulamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Doğum borçlanması başvuru sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/ ağlantı adresi kullanılarak, e-devlet resmi internet sayfası açılmalıdır.
 • İnternet sitesinin ana sayfasında bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği giriş ekranı açılacaktır.
 • Talep edilen bilgilerin doğrulanmasının ardından “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalı ve sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • Sistem girişi yapıldıktan sonra, sayfanın sağ köşesinde yer alan arama bölümüne “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılmalı ya da e-hizmetler bölümü üzerinden, SGK işlem sayfası açılmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası açıldıktan sonra, “Doğum Borçlanması” seçeneğine tıklanmalı ve sorgulama başlatılmalıdır.

Doğum borçlanması sorgulamasının ardından, prim ödemelerinin toplam tutarı ve ödeme yapılması gereken tarihlere dair detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Doğum Borçlanmasının Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplaması yapılırken, ödenmek istenen alt ve üst prim tutarları belirlenir. Kişilerin ödemek istediği prim limiti üzerinden, doğum borçlanmasının toplam tutarı hesaplanacaktır. Kişilerin aldıkları günlük kazancın %32’lik bölümü, doğum borçlanması primlerinin asgari tutarını temsil etmektedir. Doğum borçlanması hesaplamasında, 1 ay 30 gün olarak değerlendirilmektedir. 5 aylık doğum borçlanması 120 gün, 12 aylık doğum borçlanması için 120 gün, 15 aylık doğum borçlanması için 450 gün, 18 aylık doğum borçlanması için 540 günlük hesaplama yapılacaktır. Belirlenen günlük prim tutarının, süreler için verilen gün sayısıyla çarpılması sonucunda, ödenecek toplam doğum borçlanması tutarı elde edilebilir.

Kaç Defa Doğum Borçlanması Yapılabilir?

Doğum borçlanması hakkı, sadece 2 çocuk için verilmektedir. Yani SSK’lı bir annenin, 2 çocuktan fazlası için doğum borçlanmasından faydalanma hakkı bulunmamaktadır. 4 yıllık doğum borçlanmasının çıkarılmasının ardından, emeklilik için gerekli görülen toplam prim gününün çalışılarak tamamlanması gerekir. Doğum borçlanması için belirlenen sürenin tamamı kullanılmadığı zaman, üçüncü çocuk için de kalan doğum borçlanması hakkından faydalanılabilir. 4 yıl yani 1440 günlük doğum borçlanması hakkı doldurulduktan sonra, yeni çocuklar için borçlanma talep edilemez.

Doğum Borçlanması Hakkı Kısmi Olarak Kullanılabilir Mi?

Doğum borçlanması için belirtilen üst sınır 4 yıl olmakla birlikte, kişilerin emeklilik için ihtiyaç duyduğu oranda, doğum borçlanması günü hesaplanabilir. 2 çocuk için toplam sürenin 4 yılı aşmaması şartıyla, prim ödemelerinin eksiği olan toplam prim günü, doğum borçlanması üzerinden kapatılabilir. 4 yılın tamamını kullanmaya gerek bulunmamakla birlikte, sadece 1 ay için dahi doğum borçlanması hakkından faydalanılabilir.

Doğum Borçlanması Primleri Ne Zaman Ödenmelidir?

Doğum borçlanması için belirlenen toplam SSK prim tutarının, doğum borçlanması başvurunun sonuçlanması ve kişilere tebliğ edilmesinin ardından, en geç 1 ay içerisinde ödenmesi gerekir. 1 aylık süre içerisinde borçlanma tutarı ödenmediğinde, kadınların tekrardan başvuru yapması gerekecektir. Doğum borçlanmasının ödenmesi için belirtilen süre içerisinde toplam tutarın ödenmemesi durumunda, herhangi bir cezai yaptırım uygulanmaz ya da kişilerin doğum borçlanması hakları ellerinden alınmaz. 65 yaşına gelene kadar, kadınların doğum borçlanması başvurusu yapma hakkı devam edecektir.

Doğum Borçlanması Primleri Geri Alınabilir Mi?

Doğum borçlanması için SGK’ya ödenen prim ödemeleri, daha sonra geri alınamayacaktır. Emeklilik için gerekli olan prim tutarını doğum borçlanmasıyla kapatacak kişilerin, ödeme yapmadan önce tüm detayları incelemesi gerekir. Doğum borçlanması primleri ödendikten ve emeklilik için gerekli tüm prim borcu kapatıldıktan sonra, yaşı gelen kişiler emekliye ayrılacaktır.

SGK Emeklilik Şartları

3600 Günden Emeklilik Şartları!

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 68 YORUM
 1. Sule dedi ki:

  Doğum borçlanmasında ki ödenecek prim tutarı azami ödemelerde maaşı yükseltirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,tabiki yukseltir

   1. Halit dedi ki:

    Merhaba
    Haziranda emekliliği doluyor ama gün eksiğim var.doğum borclanmasindan faydalanıyorum eksik günüm 1100 bu eksik günü en yukseksekten yatırma imkanım varmı maaş yükselmesi için teşekkürler

    1. Halit dedi ki:

     1100 güne doğum borçlanması nekadar yatirabilirim.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba
      2020 yılı için belirlenen SGK doğum borçlanması prim tutarı, en az 31,39 TL olarak hesaplanmıştır. Günlük olarak ödenmesi gereken doğum borçlanması priminin üst limiti 235,44 TL olmaktadır.

    2. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Borçlanma kademesini ödeme yapabileceğiniz rakamı duruma göre siz belirleyebilirsiniz. 2020 yılı için belirlenen SGK doğum borçlanması prim tutarı, en az 31,39 TL olarak hesaplanmıştır. Günlük olarak ödenmesi gereken doğum borçlanması priminin üst limiti 235,44 TL olmaktadır.

 2. veysel Adıgüzel dedi ki:

  Merhabalar be 1994 yılında işe başladım .Ama sigorta başlangıcım 1999 yılında olmuş Sigorta giriş kartım var ama 1999 yılına ait var ben 1994yılında işe başladım 1994 yılında çalıştıgımı sadece tanıklar ile ıspatlayabilirim ama 1994 yılına ait ne Sigorta giriş kartı yok nede işe giriş bildirgem yok benim sorum şu .1994 yılına ait 1 günlükde olsa dava açabilirmiyim? Elimde 1994 yılına ait hiçbir belge yok Sigorta giriş kartında 1999 yılı başlangıç yazıyor hizmet tespit davasında 5 yıllık hak düşürücü süre söz konusu olurmu .dava açsam davam kabul edilirmi .1994 yılından başlayarak 1999 yılına kadar kesintisiz çalıştıgımı tanık ifadeleriyle ıspatlasam davam kabul olurmu davayı kazanabilirmiyim? Çok teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hizmet tespit davası açabilirsiniz ama mahkemenin vereceği kararı bilmek mümkün değildir.

 3. ESRA KAŞIKÇI dedi ki:

  Merhaba Doğum borçlanması için yatırılacak tutar ssk lı yada bağkurlu olunca değişiyor mu?Annemin ssk günü var.şu anda bağkurlu. Acaba ssk ya geçip emeklilik başvurusu yaparsak maaşı daha mı yüksek olur.bu durumda doğum borçlanması için yatıracağımız tutar değişir mi.teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; borçlanma tüm statülerde aynıdır (SSK,BAĞ-KUR,E.SANDIĞI) 2000 den önce hizmetleriniz çok ise SSK dan emekli olmanız biraz daha avantajlı

 4. onur dedi ki:

  Merhaba, doğum borçlanması ile ilgili SGK’dan yazıyı bugün itibariyle aldık.Yazıda ödemenin 1 ay içinde yapılması gerektiğini ve ödenecek tutarı bilgisi yer alıyor. Ödemeyi 2018 yılı Ocak ayı içinde 1 aylık süre sona ermeden yapar isek, asgari ücret zammından etkilenir miyiz?
  iyi çalışmalar,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;etkilenmezsiniz 1 ay içinde ödemenizi yapabilirsiniz.

 5. ESRA KAŞIKÇI dedi ki:

  Merhaba, Eşi vefat eden bir kadın eşinin emekli maaşını(ssk) ve kendi emekli maaşını (ssk) alabilir mi. Eğer kadın bağkurlu olsaydı fark eder miydi. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,eşler her şartta birbirinin aylığını alabilir kurum fark etmez

 6. Abdullah dedi ki:

  Eşim doğumdan önce doğumdan sonra ssk devam ediyor tek çocuk boşlamadan yararlanabiliyormuyuz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğumdan sonra çalışamadığı günleri borçlanabilir,doğumdan sonra çalışma varsa borçlanma yapma hakkı yok.

 7. Kemal dedi ki:

  Sayın hocam,”3 çoçuk için doğum borçlanması (2160 gün):436742,40 TL olacaktır.” ibarenizde sanırım bir yazım hatası oldu. 46.742,40 TL yazacaktınız sanırım. Bilginize

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet haklısınız araya 3 rakamı yanlış yazılmış,ilginiz için teşekkürler…

 8. Yusuf KÜÇÜKÇOBAN dedi ki:

  Merhaba, eşim 1990 SSK girişli ancak 2008-2016 arasında 4-b isteğe bağlı bağkur kayıtlı olarak devam etti. 2016 yılında ise 4-a ek-5 tarım sigortalısı olarak bu güne kadar primlerini yatırdı. Şu anda toplamda 4410 günü var. 2005 yılında çocuğumuzun doğumu oldu ve o tarihten 2007 yılına kadar sigortası yoktu yani doğum borçlanması yapabilir. Bu duruma göre 01.12.2018 de başvuru yaptığı zaman 4-a SSK emekli olabilmesi için son 1261 gün prim süresi şartını bu borçlanma ile karşılayabilir mi?
  Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma doğum yaptığı yıllara mâl edilir.Bu nedenle 1260 gününüzü etkilemez.

 9. medine dedi ki:

  merhaba dogumdan borçlanacağım iki çocuk var fakat benim yaşımın dolmasına ikibuçuk sene varve prim sayım doldu .iki çocuğu borçlanarak fakat ben kalan süreyi bir çocuğum için çalışarak diğer çocuğuda çalışırken primini ödeyerekten tamamlasam kanuna uygun oiarak emekli olurmuyum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;uygun olur,herhangi bir sıkıntı olmaz.

 10. YILMAZ dedi ki:

  HOCAM KOLAY GELSİN :
  Eşim tüm şartları yerine getirerek S.S.K dan emekliliğe hak kazandı. Fakat kızımdan dolayı 02.10.1998 ile 02.10.2000 arası DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI bulunmaktadır. Doğum borçlanması yapmamızı tavsiye eder misiniz ? Emekli maaşına sizce kayda değer bir etkisi olur mu ? Çünkü 2000 den önce ödenen primlerin emekli maaşına daha fazla etkisi olduğunu duymuştum . Bu doğrumu ? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 den önce ödenen primler maaşları yükseltiyor.Ancak prim gününüz yeterli ise borçlanma yapmanıza değmez çünkü borçlanma tutarları da çok yüksek çıkıyor.

 11. sema dedi ki:

  MERHABA.
  benim sigorta başlangıç tarihim1991 .o dönem benim sigortam üzerinden annem ssk hastanesinde amelyat dahi oldu
  fakat buna rağmen o dönem hiç bir prim görünmüyor. kızım 1994 doğumlu.emekli olabilmek için prim eksiğim var annelik borçlanması yapabilirmiyim lütfen beni aydınlatınız.teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hizmetiniz sisteme yüklenmemiş olabilir,eğer o dönemde hizmetiniz var ise 3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 12. Dilek KARABAĞ dedi ki:

  Merhaba işe başlangıç tarihim 1987 prim gün sayım 1673 gün 25.03.1996 ve 06.02.2001 tarihlerinde iki çocuğuma doğum yaptım . İki çocuğa doğum borçlanması yaptığımda 3600 günden emekli olabilirmiyim.Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanmalardan 1440 gün kazanabilirsiniz.Gününüzü 3600 güne tamamladığınızda 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 13. Dilek Okansu dedi ki:

  Merhabalar ;işe başlangıçtarhim 1989 prim gün sayım 3555gün 96 ve 2001doğumlu iki çocuk var . İki çocuk borçlanması yaptığımda ne zaman emekli olurum ve maaş almaya başlarım. Çok teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum borçlanmasından 1440 gün kazanabilirsiniz,45 yaşında 5300 gün ile emekli olabilirsiniz.

 14. melek dedi ki:

  merhabalar işe giriş tarihim 24.07.2001 – 14.10.1983 doğumluyum şuan toplam ssk prim günüm 3130 2 çocuğum var 1.çocuğum 2009- 2.çocuğum 2015 doğumlu doğum borçlanması yapsam emeklilik için daha
  çok beklemem gerekir mi ne önerirsiniz değerli görüşlerinizi bekler, kolaylıklar dilerim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emeklilik yaşınız 58 en az 5400 günü tamamlamanız gerekiyor.Eksik gününüz olursa doğum borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.

 15. Şerife ARIKAN dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,
  18.04.1971 doğumluyum. 1.10.1987 tarihinde işe başladım. pirim eksiğim var. üç çocuğum var. doğum tarihleri 1994 , 1996, 2001 dir.şimdiye kadar birikmiş pirim gün sayım 720 dir. 3600 pirim gün sayısıyla emekli olmak istiyorum.mümkün müdür?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2160 gün borçlanma yapabilirsiniz.3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 16. nilüfer horzum dedi ki:

  merhabalar annemin işe giriş tarihi 01/08/1974 ve bugün itibari ile 2075 günü var 1982 ve 1989 doğumlu 2 çocuğu var bunları borçlanarak yaptığımız hesaplamaya göre 3600-2075=85 gün yani üç ay daha gün prim ödenecek. şimdiden çocuk borçlanması yapılabilir mi? ne kadar ödemesi gerekir? bu arada kendisi Ek 5 tarım sigortası ödüyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;istediği zaman borçlanma yapabilir.Ortalama ödemesi gereken tutar 46 bin TL.

 17. ÖZLEM ÖZTÜRK dedi ki:

  Merhaba, ablam ( İşe Giriş 11.09.1978) 1962 doğumlu (1978 yılında 56 gün +1981 yılında 34 gün sgk sı var ) 16/07/2014 yılından beri Ek5 tarım ödüyor. Şuan Uzun Vade Gün Sayısı:1396 ve 3 çocuk için borçlanma yapıp 3600 günden emekli olabilir mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında emekli olabilir.

 18. Ayfer Beydemir dedi ki:

  Merhaba sgk başlangıç tarihim 1975 lakin arada çok boşluklar oldu.. 2,yıl 7ay 26 gün isteğe bağlı, 1050 gün sigortalı günüm var ve hali hazırda çalışmaktayım. 1978 ve 1983 doğumlu iki çocuğum var. Benim için doğum borçlanması mı geçmişe dair çalışmadığım günlerin primini ödemek mi avantajlı olur? Ocak 1961 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 öncesi olduğundan dolayı borçlanma yapmanız avantajınıza olur.3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 19. Ayfer dedi ki:

  Mrb benim 1981 girişim var 1989 ve 1990 doğumlu iki çocuğum var ve benim şuan 2000 gün pirim var ne zaman emekli olabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Rn erken 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 20. Emin dedi ki:

  Annem 1960 doğumlu 1983 işe giriş tarihi 3198 günü vardı 410 gün doğum borçlanması talebinde bulunduk kabul oldu belirtilen meblağı yatirdik şuanda 3608 günü var emeklilik dilekçesi ni versek olurmu teşekkür ler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum tarihinden sonra verebilirsiniz.

 21. Başak dedi ki:

  Merhaba, (1977 doğumluyum ) 1995 senesinde bir yayın kurumunda çalıştım ama sigorta girişim maalesef yok ,1996 yılın da evlilik sebebi ile Almanya ya gittim 97 yılında da çalışmaya başladım.Kulaktan dolma bilgiler ile aile birleştirmesi ile yurtdışına giden eşler otomatik olarak işçi sıfatında sigortalı olarak gözükmektedir diye bir bilgi var ne derce doğru?99 ve 2000 yılları doğumlu iki çocuğum var.2004 yılında boşanma esnasında emeklilik primi hesabı ve dağılımı yapıldı.2010 yılından berde Türkiye de sgk lı olarak çalışıyorum.BU karmaşık durum emekliliğime nasıl yansır? Ben işin içinden çıkamadım.Hangi yolu izlemeliyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışına giden bayanların ev hanımlığında geçirdiği süreleri borçlanma hakkı var,işçi sıfatı dediğiniz sanırım o uygulama,süreleri borçlanma yaparak hizmet kazanabilirsiniz.

 22. Murat dedi ki:

  Merhaba annem işe 1986 girişli 52 yaşında yaşını doldurdu 3600-2824= 776 gün pirimi kaldı, 98 ve 94 doğumlu iki çocuğu var, 3000 güne kadar çalışıp, kalan 600 günü borçlanabilirmi, bu borcu toplu ödeyebilirmi ve emekli maaşını ne zaman almaya başlar? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 3600 günden emekli olabilir.

 23. imran dedi ki:

  mrb ilk işe giriş tarihim 2011 ve 2015 yılında ikiz kızım oldu şuandada tekrar işe başladım ve sigortam yatıyor güncel primim 1050 çoğul doğum yaptığım için iki çocuk mu göz önünde bulundurulur yoksa da tek çocuk olarak mı borçlandırma yapılır. bide neden bu kadar yüksek borçlandırma

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışamadığınız 2 yıl için borçlanma hakkınız var çoğul gebelikte değişen bir şey yok maalesef.

 24. önder dedi ki:

  Merhaba annemin 991 prim günü var kendisi vertigo hastası geçen bir haber okumuştum 1800 prim günü olan ve raporlu ilaç kullanan kişiler malulen emekli olacak diye bir çocuk ödemesi 720 gün bunu ödesek o zaman 1711 pirim günü oluyor kalan 89 gün dişardan ödesek bu şekilde emekliliğe hak kazanırmı

 25. Aslan dedi ki:

  Merhaba, Eşim 03.07.2008’de doğum yaptı, doğumdan sonra iş başı tarihi 01.06.2010. Bu durumda “Doğumdan sonraki 24 çalışmış olmaması gerekiyor” kriterine uymuyor ama, Doğum tarihi (03.07.2008) ile iş başı tarihi (01.06.2010) arasında kalan 23 ay borçlanılabilir mi?
  Saygılar.

 26. Metin Yeşil dedi ki:

  Merhaba Hocam.
  Eşim 1976 Ekim doğumlu. 1996 yılında 6 ay kadar SSK lı çalıştı. 1997 aralık ayında 657 ye tabi olarak göreve başladı ve halen çalışıyor. 2005 de ilk doğumda 1 yıl, 2013 de ikinci doğumda 2 yıl ücretsiz izin kullandı. 2018 haziran – temmuz ve ağustos aylarında ücretsiz izinli olacak. 30 Mayıs 2019 da da görevden ayrılmak istiyor. 1 çocuk için 2 yıl (720 gün) borçlanma 20 hizmet yılını doldurmak için yeterli olur mu acaba, aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla

 27. aytül dedi ki:

  merhaba ben 1969 doğumluyum
  almanya dan 1987 den 3 aylık sigortam var
  türkiyede de 2014 yıllından beri sigortalı çalışıyorum
  almanyadaki 3 aylık sigortamı borçlandım
  kaç gün ve kaç yaşında emekli olurum

  bana sigorta başlama yılı 1987 sayılır dendi bu doğrumu

  1. aytül dedi ki:

   bide 1996 ve 1998 doğumlu 2 çocuğum var

 28. tugba dedi ki:

  Merhaba

  15.04.1981 işe giriş tarihim 1965 doğumluyum sigortaya girişim olduğunu 2 yıl önce öğrendim 119 gündü ve çalışmaya başladım şuan 860 gün 91,92,95 li 3tane çocuğum var doğum borçlanması yaparak ödeme yapmak istiyorum 2 çocuğu şimdi ödeyip son çocuğu emekli olmadan 1 ay önce falan ödersem bağlanacak maaşım yüksek olur mu?

  son olarak bu doğum borçlanmasını günlük tutarı: 21,64 TL yada 162,32 TL den yatırmak arasındaki fark nedir ?

 29. mustafa dedi ki:

  merhaba
  babam 1960 doğumlu 1974 ssk başlangıç 2204 günü var nasıl emekli olabilir ne kadar para yatırması gerek

 30. Oğuz Koç dedi ki:

  iyi günler. Eşim 2006-2013 yıllar arasında bir bankada çalıştı. Eşim 2013 kasım ayında işten ayrıldı ve bu süreçden sonra herhangi bir yerde çalışmadı. 2014 temmuz ayında çocuğumuz oldu. Acaba bizde 2014 yılında doğan çocuğumuz için borçlanma yapabilirmiyiz. Teşekkür ederim…

 31. nursen dedi ki:

  merhaba 01.06.1998 tarihinde işe başladım 914 gün pirim günüm ve 1994 doğumlu ve 2004 doğumlu iki çoçuğum var yanılmıyorsam sadece 1 çoçuk için doğum borçlanması yapabilirim internette bir haber okudum emeklilik yaşı gelip çalışamıyanların 1800 günle emeklilik yolu açılıyor diye bir haber okudum pirim günüm 3600 gün olsaydı 51 yaşında emekli olabiliyrdum bu yasa çıkarsa çoçuk borçlanması ve 914 pirim günümü 1800 güne tamamlasam 1800 günle emekli olabilirmiyim şimdiden tşkler

 32. RECEP ARSLAN dedi ki:

  eşim 1970 doğomlu 1988 de ssk başlangıcı var daha sonra işten ayrılmış 1996 da evlendik ve 2 çocuğumuz oldu eşim bu doğumlarda çalışmıyordu daha sonra 1 yıl kadar ssk lı çalıştı ve işten ayrıldı bizde ev hanımı sigortası ödüyoruz eşimin tahminen eyer ssk dan emekli olursa 6 yıla yakın ödeme yapmamız lazım eşimi ssklı bir işe koysak ssklı iken 2 çocuk borçlanması yapsak 4 yıl ssk ödemiş oluyormuyuz ve 7 yılda hangi kuruma fazla ödediysek ordan emekli oluyormu yani ssk dan emekli olabiliyormu cevaplarsanız sevinitim tşkrr

 33. Yasemin dedi ki:

  İyi günler benim işe giriş tarihim 01.10.1987, sonra iki çocuğum oldu.Şuan toplam sigortalı prim gün sayısı 2014.Sizden ricam iki çocuk için borçlanma yaparsam emekli olabilirim. Ne kadar ödemem gerekli iki çocuk için

 34. Ali dedi ki:

  merhabalar. eşim 1992 yılında sigortalı olarak işe başladı ve 5 yıl çalıştıkdan sonra ayrıldı. 3 doğum yaptı ve borçlanarak emekli olmak istemektedir ne zaman emekli maaşı alabilir

 35. aylin dedi ki:

  MRB İLK işe giriş tarihim 01.07.2005 2013.yılında oğlum ve 205 yılında kızım oldu doğum borçlanması yaparsam emeklilik yaşım düşermi ve emekli maaşımda yükselme olurmu öneririmisiniz

 36. Hüseyin dedi ki:

  Ahmet bey merhaba. Eşim 02.02.1974 dogumlu. Bugün itibari ile 1700 günü var 4a lı olarak. 1993 sigorta başlangıcı var. 2 çocuk 1996 ve 2003 doğumlu. Doğum borçlanmasını 2 çocuk için kaç gün, kaç lira yapabiliriz ve ne zaman emekli olabiliriz. teşekkürler.

 37. Ilknur Türker dedi ki:

  Merhaba 01.04.89 tarih girisli sgk var.02.02.2015 bagkur baslagici 1617 günüm var.120 gün once tekrar sgk geçtim.20.08.1975 dogumluyum.yasim doluyor.ancak bağkur fazlam mi var.çocuk borclanmasi yapabilirmi yim acaba teşekkürler

 38. Sebahattin Kaya dedi ki:

  Hocam merhabalar. Esim mevsimlik isci olarak calısıyor ve emekli olmak icin yaş şartını yerine getirmiş durumda. Ancak gün eksigi bulunuyor ve doğum borclanması sartları da tutuyor. 2020 yılı icin 30 mart-22 kasım tarihleri arasında calısacak. 22 kasım 2020 geldiginde emekli olabilmek icin 7 sgk gunu eksigi kalıyor. Sadece 7 gun borclanabilir miyiz? Ya da bu konuda bir alt sınır var mıdır en az kac gun borclanabiliriz? Tesekkür ederim.

 39. Necla Baş dedi ki:

  Tekrar Başlatabilirmiyim Yurtdışı borçlanması yaptım 5075 günden 138496.TL Çıkardılar ödeyemedim O zaman günlü 27.29.TL idi Şimdi 31.39.TL olmuş Tekrar başlatabilirmiyim Şimdi tutarı 159304.TL olmuş bunu yatırınca Emekli olablirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Hesaplattırma yaptırdığınız birime ödeme yapmadan önce tekrar hesaplattırarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.