SGK Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018 ?

28.02.2018
135
A+
A-
SGK Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018 ?

Emzirme parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı ve ya bağkurlulara doğum halinde bir defaya mahsus olarak yapılan bir ödemedir. 31 Aralık 2017 tarihine kadar doğan çocuklar için sgk emzirme ödeneği 133,00 TL olarak ödenecek. 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğan çocuklar için ise emzirme yardımı ödemesi zamlı olarak ödenecek.  Bu yazımızda 2018 emzirme parası nasıl alınır, 2018 emzirme ödeneği şartları nelerdir ve 2018 ssk, bağkur emzirme yardımı ne kadar ödenecek konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Peki emzirme yardımı nedir, emzirme parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır, emzirme parası nereden alınıyor? 

Emzirme parası nasıl alınır 2018, Sgk emzirme parası alma şartları

SGK emzirme yardim odemesinden yararlanabilmeniz için;

 • Çocuğunuzun doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün 4a SSK ya da 4b bağkur hizmetinizin olması gerekiyor.
 • Bağkurdan emzirme yardimi alabilmeniz için 120 gün şartının yanında son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz ile GSS kapsamında da prim borcunuzun olmaması gerekiyor.
 • Ayrıca işten ayrılmış olsanız bile çocuğunuzun işten ayrılış tarihinden sonraki 300 gün içerisinde dünyaya gelmiş olması ve doğum tarihinden önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur priminizin olması halinde yine sgk emzirme yardımından yararlanabilirsiniz .

Emzirme yardımı kimler alabilir ?

Yukarıdaki şartları sağlayan kişilere ödenir. Eğer anne sigortalı ise anne adına, anne değilse baba sigortalı ise baba adına ödenir.

SGK emzirme parası nereden alınır ?

Emzirme yardım ödemesi PTT’den alınır. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa banka hesabınıza da gönderilir. SGK sistemine banka hesabı ekleme ya da güncelleme işlemlerinizi E devlet sisteminde yer alan SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden yapabilirsiniz.

2018 emzirme yardımı ödemesi ne kadar ?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası ödenecek emzirme yardımı ödeneği tutarı 149,00 TL olacaktır.

Emzirme ödeneği başvurusu nereye yapılır, emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Emzirme yardımı parasını almak için herhangi bir başvuru şartı aranmaz. Yapılması gereken husus doğumun gerçekleştiği hastane tarafından emzirme ödeneği sgk raporunun girilmesidir. Hastane bu raporu sisteme doğru bir şekilde girerse emzirme ödeneğinizi en geç doğum tarihinden itibaren 1 ay içerisinde alabilirsiniz. Doğumdan sonra teyit için SGK’ya uğrayabilirsiniz.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı 2018

Emzirme yardımı haricinde doğum yapan kadınlara doğum yardımı da ödenir.

Ev hanimi dogum parasi alirmi?

Eğer kadının ya da eşinin sigorta ya da bağkuru varsa sgk emzirme ödeneği alamaz. Sadece doğum yardımından yararlanabilir.

Devlet memurları çocuk emzirme parasını alabilir mi?

SGK emzirme raporu parası  devlet memurlarına ödenmez. Devlet memurları doğum yardımı alırlar. Yukarıda linkini vermiş olduğumuz yazıdan ayrıntıları edinebilirsiniz.

Sgk emzirme yardımı kaç ay alınır 2018?,

Emzirme yardımı bir defaya mahsus ödenir. Her ay ödenmez.

Sgk emzirme ödeneği sorgulaması nasıl yapılır?

Sorgulamayı E devlet sisteminden SGK-Şahıs ödemesi sorgulama menüsünü kullanarak yapabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  kaç gün sigorta istiyor para almak için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 1 yıl içinde 120 gün prim gün sayısı.