2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

05.09.2019
1.395
A+
A-
2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Süt parası (emzirme ödeneği), sigortalı olan çalışan kişilere devlet tarafından verilen oldukça önemli desteklerden bir tanesidir. Buna göre çalışan kadınların çocuk yapmalarına teşvik olması amacıyla hayata geçirilen bu proje, pek çok annenin ve babanın bir nebzede olsa finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Buna göre sigortalı ya da Bağ-Kur’lu olarak çalışan anne veya baba tek sefere mahsus olmak üzere SGK’dan emzirme yardımı alabilmektedir. Bir defaya mahsus olarak alınabilen bu yardımlar, SSK 4A veya Bağ-Kur 4B kapsamında verilmektedir.

Kimler Emzirme Yardımı Alabilir?

Emzirme yardımı alabilecek olan kişiler, sigortalı olarak çalışan ve daha önce herhangi bir şekilde emzirme yardımı almamış olan kişilerdir. Sigortalı olarak çalışan kadınlara ya da erkeklere ödenen bu finansman destekler, kadın sigortalı değilse erkeğe ödenmektedir. Ancak devletten emzirme yardımı almak isteyen kişilerin, sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartı sağlayan kişiler süt parası alabilirler. Başvuru aşamasında oldukça büyük kolaylık sağlayan kurum, bu yardımları yukarıda belirtilen kişilere sağlamaktadır. 4A ve 4B kapsamı dışında olan kişilerse bu yardımdan maalesef faydalanamazlar.

Emzirme Yardımı Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar?

Emzirme yardımı almak için sağlanması gereken şartlar yerine getirildiğinde anne ya da babalar çocukları için devletten süt parası alabilmektedir. Buna göre emzirme yardımı almak isteyen kişilerin sağlaması gereken temel şartlar şunlardır;

 • Süt parasına başvuruda bulunacak olan kişilerden anne ya da babanın mutlaka sigortalı olarak 4A ya da 4B kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişilerin bebeklerinin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün olması gerekmektedir.
 • Kişilerin süt parasından faydalanması için yerine getirilmesi gereken prim günlerini doldurmuş olmaları gerekmektedir. Buna göre Bağ-Kur ya da SSK’lı çalışanların işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içinde doğması ve bebeğin doğduğu tarihten son 15 ay önceki sigortasının 120 günü olması gerekmektedir. Prim şartı bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin genellikle bilmedikleri bir durumdur. Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.
 • Süt parası alacak olan kişilerin sigorta kapsamları gereği, herhangi bir şekilde prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.

Yukarıda verilen şartları sağlayan kişilerin devlet tarafından verilen emzirme yardımlarından kolaylıkla faydalanabilmektedirler.

SGK Emzirme Yardımı Ne Kadardır?

SGK emzirme yardımı miktarı, 1 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kişilere bir defaya mahsus olarak verilmek üzere 180 TL’dir. 4A ve 4B kapsamında olan kişilere ödenen bu paralar, anne sigortalı değilse babaya ödenir. Yeni anne baba olan vatandaşları bir nebze de olsun rahatlatmak amacıyla sağlanan bu finansman destekler için herhangi bir zam durumu şimdilik söz konusu değildir.

SGK Emzirme Yardımından Kimler Faydalanamaz?

SGK emzirme yardımından faydalanamayacak olan kişiler şunlardır;

 • Daha önceden devletten emzirme yardımını diğer çocuğu için almış olan kişiler,
 • Sigorta prim gün sayısını sağlamayan kişiler,
 • 4A ya da 4B kapsamı dışında çalışan kişiler,
 • Memur olarak çalışan kişiler,

Devlet tarafından sağlanan emzirme yardımından faydalanamayacak olan kişilerdir. Yukarıdaki durumlar göz önüne alınarak, vatandaşlar finansman desteği olarak sağlanan süt parası olanaklarından faydalanabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum süt parası ile doğum yardımlarının karıştırılmaması gerektiğidir. Memurlar 4C kapsamında çalışan kişiler oldukları için emzirme yardımından faydalanamamaktadırlar. Fakat onun yerine memur olarak çalışan vatandaşlar devletten doğan çocukları için doğum yardımları alabilirler. Doğum yardımları da tek sefere mahsus olmak üzere anne ya da babaya ödenmekte olup, emzirme yardımı ile karıştırılmamalıdır.

Emzirme Parası Kaç Boyunca Alınmaktadır?

Emzirme parası süresi, devlet tarafından yeni çocuk sahip olmuş sigortalı çalışanlara sadece tek sefere mahsus olmak üzere verilmektedir. Toplumda genel olarak bilinen durumun aksine süt paraları her ay verilmez. Aileye destek amaçlı olana sadece tek sefere mahsus olarak verilen bu destekler için başvuruda bulunacak olan kişilerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

Emzirme Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emzirme yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler için başvuru şartı aranmamaktadır. Doğum olduktan sonra hastanenin emzirme raporunu girmiş olması SGK’nın emzirme yardımı yapması için yeterli bir durumdur. Hastane tarafından girilen emzirme raporu, sisteme eksiksiz bir şekilde yapıldığında SGK kişilere emzirme yardımları ekstra bir uğraş gerektirmeden yapmaktadır. Ancak emzirme parası almak isteyen kişilerin, yine de bebeklerinin kimliklerini çıkartırken SGK’ya uğramaları faydalı olabilmektedir. Bazı hastanelerin çocuklar için emzirme raporunu yanlış ya da eksik olarak sisteme girmesinden dolayı emzirme yardımını alamayan kişilerin mağdur olmamaları için bu raporun mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastane emzirme raporunu eksik girmişse ve kişiler sırf bu sebepten ötürü emzirme yardımından faydalanamıyorlarsa ilgili durumun mutlaka SGK’ya ve hastaneye bildirilmesi gerekmektedir.

Emzirme Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emzirme yardımı sorgulaması online olarak kolaylıkla yapılabilen sorgulama türündendir. E-devlet sistemi üzerinden rahatlıkla yapılan bu sorgulamalar, sayesinde kişiler emzirme yardımından faydalanıp faydalanamayacaklarını ya da emzirme paralarının yatıp yatmadığını kontrol edebilmektedirler. E-devlet sistemi üzerinden SGK Şahıs Ödemeleri kısmı üzerinden yapılan sorgulamalar ile kişiler emzirme yardımlarının ne durumda olduğunu rahatlıkla görebilmektedirler. E-devlet üzerinden yapılacak olan emzirme yardımı sorgulaması için kişilerin öncelikli olarak e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişiler, en yakın PTT’ye giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini kolaylıkla elde edebilmektedirler.

SGK Süt Parası Ne Zaman Alınır?

SGK emzirme yardımı alınma zamanları, SGK tarafından paranın yollandığı tarihten itibaren 2 aydır. SGK tarafından yapılan ödeme sonrasında kişiler, PTT üzerinden 2 ay içinde ödenen yardımlarını almak zorundalardır. Yatırılan ödenekleri 2 ay içinde almayan kişilerin emzirme yardımları Sosyal Güvenlik Kurumuna geri dönecektir. Devlet tarafından yapılan bu ödemelerin doğan çocuğun emzirme raporlarının kaydedilmesi ve nüfus kaydının ardından 15 gündür. 15 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin emzirme paralarını PTT’ye yatıracaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta emzirme raporlarının hastane tarafından eksiksiz ve hatasız olarak girilmesi gerektiğidir. Hatalı olarak girilen emzirme raporları yüzünden pek çok vatandaş emzirme yardımından faydalanamamaktadırlar.

SGK Emzirme Yardımları Neye Göre Belirlenmektedir?

SGK emzirme yardımlarının belirlenme durumu senelik yapılan tüfe rakamlarına göre değişmektedir. Her sene devlet tarafından sigortalı çalışan anne ve babalar için verilen emzirme yardımları oranları, tüfe rakamlarına göre yapılmaktadır. Buna göre 2017 yılında 133 TL olarak ödenen emzirme yardımları 2018 yılında 149 TL olarak ödenmiştir. Buna göre 2019 yılı için ödenecek olan emzirme yardımlarının oranı ise 180 TL’dir. Aralık tüfe oranları baz alınarak yapılan bu zam %20 oranında olup 30 TL civarında yapılmıştır. 2018 Aralık ayında yapılan zamlarda tüfe rakamlarına göre %21 olup 133 TL’den 149 TL’ye çıkartılmıştır. Buna göre bir sonraki yıl verilmesi planlanan emzirme yardımları da yine aynı oranlar baz alınarak yapılacaktır. Yeni anne baba olan kişilere oldukça önemli bir finansman desteği olan emzirme yardımları, kişilerin çocuk giderlerini bir nebzede olsun rahatlatmakta olan desteklerdir.

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Şartları Nelerdir?

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Emre dedi ki:

  kaç gün sigorta istiyor para almak için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 1 yıl içinde 120 gün prim gün sayısı.