2019 SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar?

20.06.2019
2.196
A+
A-
2019 SGK Yurt Dışı Borçlanma Ne Kadar?

Yurt dışı borçlanma ücreti hesaplanarak ödendiği takdirde yurt dışında yaşamış ve yaşayan Türk vatandaşlarının, yurt dışında yaşadıkları süre bağlamında borçlanarak, normal sürelerinden daha erken ülkelerinde emekli olabilme fırsatı sunulmaktadır. Yurt dışında geçirdikleri süre hesaplanarak erken emekli olabilmek için yurt dışında kaldığı süreler ve borçlanma miktarı doğru hesaplanmalıdır. Ülkeye kesin dönüş yapmak isteyen gurbetçi vatandaşlar için SGK yurt dışı borçlanma ve erken emeklilik fırsatı büyük avantajlar sağlamaktadır. Yurt dışında borçlanma şartları arasında iki ülke arasında sosyal güvenlik anlaşmasının imzalanmış olma şartı da bulunmamaktadır. Bu nedenle Dünyanın birçok farklı noktasında yaşayan Türk vatandaşları borçlanarak emeklilik hakkı kazanmakta ve ülkelerinde yaşamlarını sürdürmeye başlayabilmektedirler.

SGK Yurt Dışı Borçlanması Nedir?

Yurt dışı borçlanma 2019 yılı dâhil olmak üzere uzun süredir yurt dışında yaşayan ve çalışan vatandaşların kendi ülkelerinde erken emekli fırsatı yakalamalarını sağlamaktadır. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yabancı ülkede geçirdikleri süre kadar borçlanma hesaplaması yapılarak emekli olma fırsatı sunulmaktadır. BU borçlanma hesaplaması yapılırken yurt dışında geçirilen süre kadar çalışma süreside hesaplanmaktadır. Yurt dışı borçlanma miktarları genellikle yıllara ve borçlu kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yurt dışı borçlanması için başvurudan hemen sonra 3 ay içinde ödemelerin başlatılması hedeflenmektedir. Ödeme şartlarını sağlayan kişilere ülkelerinde emeklilik fırsatı sunulmuş olur.

Yurt Dışı Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılır?

Yurt dışı borç başvuru dilekçesi ve istenen diğer evrakla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat yapılması gerekmektedir. İnternet üzerinden henüz başvurular kabul edilmediği için kişilerin direkt Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerinden başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir Başvuru işlemleri için herhangi bir online sistem yoktur fakat vatandaşlar başvurularını gerçekleştirdikten sonra e- devlet üzerinden yurt dışı borçlanma belge sorgulamasını yapabilirler. E-devlet yurt dışı borçlanma belge sorgulaması:

Adresinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yapan vatandaşların belge doğrulama işlemleri için de yine e- devlet üzerinden:

Adresini ziyaret edebilirler. Belge üzerinde bulunan barkod numarası ile belge doğrulaması yapılabilmektedir.

SGK Yurt Dışı Borçlanmasında Ne Kadar Ödenir?

Yurt dışı borçlanma ödemeleri vatandaşların başvuru tarihlerinden hemen sonra başlamaktadır. Yıllara göre değişiklik gösteren borçlanma miktarları benzer şekilde yurt dışında kalınan süreye göre de değişiklik göstermektedir. SGK, SSK yurt dışı borçlanma ücretleri 2019 yılı içinde en düşük:

 • 27,20 TL

Günlük olarak en yüksek borçlanma miktarı ise:

 • 204,65 TL

Olarak hesaplanmaktadır. Bu rakamlardan daha düşük ya da daha yüksek borçlanma yapılamamaktadır. Günlük ödeme miktarı olarak en düşük ve en yüksek ücretlerin dışında borçlanma miktarınız çalışma ve yurt dışında kalış sürenize göre değişebilir. SGK ya da SSK yurt dışı borçlanması başvurusundan hemen sonra 3 aylık ödeme süresi başlatılmaktadır. Verilen bu zaman dilimi içinde ödeme gerçekleştirilmediği takdirde borçlanma talebi otomatik olarak iptal edilecektir. Günlük olarak ödenen günler prim günü olarak sayılır ve toplam borçtan ödeme gerçekleştikçe düşülmektedir.

Yurt Dışı Borçlanması İçin Şartlar Nelerdir?

Yurt dışında borçlanma şartları arasında Türk vatandaşı olma koşulu bulunmaktadır. Bu nedenle yurt dışında yaşayan ve vatandaşlığını yaşadığı ülkeye alan kişiler için yurt dışında borçlanma hizmetinden yararlanmaları mümkün değildir. Bunun yanı sıra yurt dışında borçlanma için:

 • Türk vatandaşı olmak
 • Yurt dışında belirli süre çalışmış olmak
 • Belirlenen günlük prim ödemesini yapmak

Yurt dışı borçlanması için yeterli olmaktadır. Türkiye doğumlu fakat çıkış iznine tabi Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerinde yurt dışı borçlanma hizmetinden yararlanmaları ön görülmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye ile yurt dışında yaşanan ülke arasında herhangi bir sosyal güvenlik anlaşması bulunmaması halinde de vatandaşlara yurt dışı borçlanma hakkı tanınmaktadır. SGK yurt dışı borçlanma hizmetinden ev hanımı olarak kadınların geçirdiği sürelerde belgelendirildiği takdirde dâhil edilebilmektedir.

Yurt Dışı Borçlanması İçin Gereken Evraklar

Yurt dışı borçlanması için istenen belgeler arasında en önemlisi, yurt dışı hizmet borçlanma talebi dilekçisidir. Bu belgenin olmadığı durumlarda benzer şekilde yurt dışı borçlanma isteği dilekçesi de yeterli olabilmektedir. Yurt dışı hizmet borçlanma talep dilekçesi içinde yer alan tüm bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve doğru beyanda bulunulması gerekmektedir. Olası bir eksiklik halinde yurt dışı borçlanma işlemi uzayabilmektedir. SGK yurt dışı borçlanma dilekçesi için:

Adresini ziyaret edebilirsiniz. Yurt dışı borçlanma hizmetinden yararlanmak için ihtiyacınız olan diğer belgeler arasında:

 • Yurt dışında çalışılan yere ait vergi dairesinden alınacak hizmet belgesi (vergi dairesi, meslek odası, birlik vb.)
 • Yurt dışında çalışılan yere ait sigorta kartı veya hizmet cetveli
 • Türk temsilciliğinden alınacak hizmet belgesi
 • Çalışma izin belgesi
 • Yurt dışında hizmet süresini gösteren belge

Bulunmaktadır. Yurt dışı borçlanma işlemlerinin tamamlanması için belgelerin mutlaka resmi onaylı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Resmi olmayan ya da eksik belgeler borçlanmanın başlamamasına neden olmaktadır.

Ev Hanımlarında Yurt Dışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

Ev kadınlarının yurt dışı borçlanma hizmetinden yararlanması mümkündür. Ev kadınlarının yurt dışında geçirdikleri süre baz alınarak hesaplanan ücretlendirmelerde, yurt dışında yaşadığına dair yeterli kanıtların ve belgelerin sunulması gerekmektedir. Yurt dışı borçlanması için ev kadınlarının sahip olması gereken belgeler arasında:

 • Yurt dışında yaşadığına dair adres teyit belgesi
 • Yurt dışı çıkış ve giriş tarihlerini gösteren pasaport fotokopisi
 • Yurt dışında yaşadığına dair belgelerin Türkçe çevirileri

Yer almaktadır. Bu belgelerle birlikte yapılan başvurular e- devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet siteleri:

Üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yurt dışında geçirilen süreler hesaplanarak erken emeklilik hakkına yurt dışında yaşayan ev kadınları da bu sayede sahip olabilmektedirler.

Yurt Dışı Borçlanma Kapsamında Olmayan Süreler

Yurt dışı borçlanma kapsamı 18 yaşından büyük olmakla birlikte kanun çerçevesinde belirlenen sürelerde yurt dışında yaşıyor olmaktır. Yurt dışı borçlanma avantajından yararlanmak için başlıca sahip olunması gereken şart budur. Yurt dışında yaşayıp da yurt dışı borçlanma kapsamına dahil edilmeyen süreler:

 • 18 yaşın yurt dışında doldurulması
 • Türk vatandaşlığının kazanılması ya da sonradan kaybedilmesinden sonra işleyen sigortalılık süreleri
 • İşsizlik süresi

Yurt dışında borçlanma hizmetinden yararlanmak için mutlaka Türk vatandaşı olmak şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra ev kadınlığı olarak işleyen süreler ve hizmetler belgelendirilerek yetkili makamlardan talep edilmesi şartıyla sayılmaktadır.

Yurt Dışı Borçlanma İşleminden Nasıl Vazgeçilir?

Yurt dışı borçlanma işlemi başvurusunda bulunan kişilerin borçları kendilerine tebliğ edilmeden veya tebliğ süresinden sonra en çok 3 ay içinde borçlarından vazgeçtiğine dair belgeyle Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Diğer vazgeçme işlemleri:

 • Borcunu ödeyen ancak tanımlanan aylığı henüz almamış kişiler
 • Borçlandıktan sonra aylık bağlanmayan kişiler

Ödedikleri borç primlerini belirtilen şekilde faiz uygulanmamak kaydıyla geri alabilmektedirler. Yurt dışı borçlanması için başvurup, prim ödemesini tamamlayan ancak aylığı henüz almayan kişiler için vazgeçme hakkı tanınmaktadır. SGK SSK yurt dışı borçlanma işlemeleri hakkında detaylı bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerinden alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 221 YORUM
 1. Hülya dedi ki:

  Merhaba,
  ben Mart 1972 dogumluyum ve 2013 de Alman vatandasligina gecdim. SSK a dilekce verip 08.03.1990 – 07.11.2005 arasi 5375 gün borclanarak 46 Yasinda emekli olabiliyormusum. Toplam meblayi 3 ay icinde ödersem.
  Size sorum 5375 borclanarak ne Kadar maas alabilirim ve 5375 primi olan 116 bin tl yi bir seferdemi ödemek zorundayim.
  Bilgilendirdiginiz icin tesekkürler

 2. ilker dedi ki:

  merhaba
  1991-1999 arasi 3000 gun 50 tlden
  2000-2008 arasi 2600 gun 50 tl den odersem yani 280.bin tl
  ne kadar maasim olur?
  yada bu miktar gereklimi ?yani daha az ile de ayni maasi mi alirim
  sevgilerle ilker?

 3. aziz sel dedi ki:

  Iyi gunler beni hanimin 080 % almanyada malulugu var bun turkiyed nasil tancagiz ve ne yapmamiz lazim simdiligden tesekur ederim bilgileriniz icin

 4. murat dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey.
  1972 doğumluyum.
  1993 yılında 3 ay avusturyada sigortalı olarak çalışmışlığım var.
  türkiyede yaşamaktayım ve buradada 1056 günlük sigorta primim var.
  şuan sigortam yok. emeklilik gibi bir şansım varmı yokmu?
  şimdiden çok teşekkür ederim. saygılarlarımla…

 5. Recep VATANSEVER dedi ki:

  Merhaba 01.11.1965 Bulgaristan Doğumluyum. 23.03.2012 sgk 4A kapsamına giriş tarihim. 2030 gün sgk 4A hizmetim var. Emekli olabilmem için kaç gün yurtdışı borçlanmaya ihtiyacım var, ne kadar ödeme yaparım, kaç yaşında emekli olurum, alacağım maaş ne olur?

 6. Hüseyin Yapar dedi ki:

  Merhaba, Azerbaycan yazıyorum
  d.t 12.08.1967
  4a bailangıç 26.08.1988
  4a gün 1464
  4b gün 2553
  yurt dışı sigortalılık süresi
  2161 gün
  askerlık tarihleri
  26.11.1996-28.07.1997
  askerlik borçlanmasını yüksek yaparsam maaş ne olur?
  ne zaman emekli olabilirim ?
  yurt dışında yaşamaya devam edersem emekli olabilir miyim ?

 7. Metin dedi ki:

  Merhaba, 16/02/1976 doğumluyum. 1993 staj sigorta girişim var ancak asıl prim ödemem 1996 yılında başlamış olup toplamda 3200 gün ödenen primim görünmektedir. Son 10 yıldır bir Türk firması adına Arabistan’da çalışmaktayım. Sağlık sigorta primim yatmasına rağmen gün primim kanunlardan dolayı yatmamaktadır. Kaç gün yurt dışı borçlanmam gerekiyor, maliyeti tahmini ne olur, emekli yaşım ne olur, ve ödeme yaptığım takdirde tahmini alacağım emekli maaşı ne kadar çıkar. Bu yurt dışı boraçlanmasından bir kısmını ödeyip kalan günümü Türkiye’de çalışarak tamamlamam mantıklı olurmu?Teşekkür ederim

 8. Yusuf dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey esim aralik 1971 dogumlu. 1998 mart ayinda almanyaya geldi. Türkiyede biri 1989 digeri 1991 yilinda iki cocugumuz dogdu ve almanyada 2000 ve 2001 yilinda iki cocugumuz daha dogdu. esimin almanyada calismasi yok. Türkiyede 2014 haziran da bir hafta ssk üzeri calisti. simdi borclanarak emekli olmak icin müracat etmek istiyoruz. Kac gün üzeri ne kadar yatirmamiz gerekiyor ve ne zaman emekli olabiliriz.Tahmini emekli ayligi ne kadar olur. Tesekkürler..

 9. Sükrüye dedi ki:

  Ben 1966 dogumluyum
  Yurdisi 1989
  1990.1991.1998 dogumlu cocuklarim oldu yurdisinda türkiyede 5.sofort girisim var ne kadar borclanmam lazim emekli icin

 10. Cengiz,özsarac dedi ki:

  Iyi aksamlar 1963dogum .1979 dan beri almanyadayim su an emekliyim.
  Türkiyeden kac günüm olmasi lazim ve ne kac gün ödemem lazim cengiz

 11. Halil dedi ki:

  Merhaba; ben 01.01.1960 Doğumluyum 1977 beri sigortalı olarak 41 senedir çalışmaktayım halen. Türkiye de borçlanıp 64 yaşımda emekli olmak istiyorum. Kaç gün borçlanmam ve kaç para yatırmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler

 12. Ela dedi ki:

  merhaba ben 1988 dogumluyum, almanyada dogumdum ve büyüdüm, TR hic valismisligim yok, ben TR gitdem kendimi 1 gün calismis göstersem kac gün prim borcu ödüyerek emekli olabilirim? internetde baktigim zaman 4500 prim gününden de olabilirmiyim? 58 yasinda? ve prim borclanmasini taksit taksit de yapabilirmiyim? örnegin ilk borclanmaya 1000 günden-onu ödedikten sonra, bi kac sene sonra tekrar borclanma 1000 günden-onu ödedikten sonra, öyle devam . 4500 günü ödeyene kadar

 13. Derya dedi ki:

  merhabalar, doğum tarihim 1955. 1972-1986 yılları arasında belçikada sigortalı olarak çalıştım. Türkiye dönüş yaptıktan sonra 2017 yılına ait 15 günlük sigorta sicil girişim oldu. yurtdışı borçlanma ile SSK üzerinden emekli olmam mümkün mü? kaç günlük bir borçlanma yapmam gerekir? ne kadar maaş alabilirim? Teşekkürler

 14. Murat dedi ki:

  Ahmet bey merhaba. 26/06/1977 dogumluyum. Ilk ise giris tarihi/ssk baslangicim 15/07/1998 ve bugune kadar 1439 prim gunu odenmis gorunuyor kayitlarimda(odenmis primlerimin cok buyuk kismi 2004-2008 donemi, birkac ay sadece 2009 dan). 2009’dan bu gune kadar 9 yil uzeri Ingiltere’de kayitli olarak calisiyorum. Turkiye’den emekli olmak icin disardan odemem gereken gun sayisi ve emekli olabilecegim ve maas almaya baslayabilecegim yasi ve tahmini maas miktarini belirtir misiniz lutfen?

 15. Serdar dedi ki:

  Ahmet Bey merhaba,

  İlk sigorta girişim 2014 yılı ve 2 günlük bir hizmetim var. 25.04.1964 doğumluyum. 25 yıldan fazla yurtdışında çalışıyorum.

  Ne kadar para yatırmam gerekir ve kaç güne tamamlamam lazım ve tahmini maaş ne olur?

 16. ilyas dedi ki:

  1971 Dogumlu, 1979 da Almanyaya Geldim, 1989 da ise basladim su ana Kadar 29 senedir calismaktayim
  türkiyede hic calismisligim yoktur, ne Zaman ve nasil emekli olabiliriz?

  Tesekkürler

 17. Turkan yucetag dedi ki:

  Merhaba ben 1971 dogumlu ev hanimiyim 1989 senesinde almanyaya geldim 3 tane cocugum var hic calismadim kac yasinda emekli olurum? ne kadar öderim?

 18. sengul dedi ki:

  slm ben 1963 dogumlu, 1972 hollandada ikamet tarihi, 3 ay calismis ,ev hanimiyim,benim TR den emekli olma sansim varmi, burda issizlik maasim var,ve 68 yasinda burdan yaslilik maasi alacam ,onunla bir sorun cikarmi? tesekkurler

 19. Halil dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey, Doğum tarihim 1970, 1987 den beri Hollandada yaşıyorum Hollandada 1988 yılında sigortakı olarak 8 ay kadar staj yaptım, 1990 dan 2001 e kadar çalıştım. 2001 den bu yana malulen %80 emekliyim
  Türkiyede çalışmışlığım yok, malülen emekli olduğum için Türkiyede 3,4 yıl kadar önce bir Avukattan aldığım bilgiye Hollanda kanunlarına göre Türkiyede 1 günde olsa sigortalı olarak çalışma durumunda Hollandada Malülen emeklilik iptal edilebilir demişti, SSK ya sordum bağkurdan borçlanma yapabileceğim söylendi.
  benim durumumdakiler için bilgi verirseniz memnun olurum saygılar.

 20. Ufuk Özden dedi ki:

  merhaba ,
  01.04.1993 yilinda Türkiyeden 1 aylik 4a sigartam var,1995 yilinda almanyaya geldim ,üniversite mezunuyum 1998 yilina kadar üniverite master egitimime almanyada devam ettim 01.06.1998 -31.01.1999 yillari arasinda sirket kurdum sirket hissedari olarak serbest statüde calistim malesef emeklilik sigortam o tarihlerde ödenmedi,sadece hastalik sigortam ödendi!
  01.02.1999-07.06.2001 yillari arasi sigortali olarak calistim 08.06.2001 dan beri mavikartli alman vatandasi olarak calismaktayim türkiyeden nasil emekli olabilirim?
  Tesekkürler

 21. sakine yeşilyurt dedi ki:

  merhaba ben 1965 doğumluyum 1980 Yılında almanyaya gittim. Mavi kartlıyım. 10 yıldır almanyadada çalışmıyorum. Türkiyede borçlanarak emekli olmak istiyorum. Türkiye de hiç çalışmadım. acaba ne kadar prim borcu ödemem gerekiyor.

 22. ömer dedi ki:

  annem 1973 1977 tarihleri isviçrede çalışmış 1954 dogumlu türküyede 2014 sigorta girişi var 102 gün prim yatmış prim transferi yaptık şimdi ev hanımlığını borçlanması boşta geçen işsizlik borçlanması yapmak istiyoruz 1976 1979 1980 doğan çoçukları var doğum borçlamsı yapsak olurmu birde1972 1984 isviçrede geçen evhanmlığı süresi var ne zaman ne şartlarda emekli olu bilgilendiririrseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederimm

 23. Mehmet dedi ki:

  Sayin Ahmet Bey,

  01-11-1975 Dogumlu ve 2001 yilindan ihtibaren yurt disinda yasiyorum.1989 yilinda kucuk bir hotelin Restorant bolumunde ise basladim. Calisdigim isyeri sigorta giris tarihimi 18-5-1992 tarihinde giris yaptirmis, calisdigim gun sayisinida her ay icin 1 gun olarak gostermis.Ayni isyerinde 1995 yilina kadar calisdim. Bununlan ilgili ne yapilabilr?1995 yilinda 18 ay vatani gorevimi yapdikdan sonra ayrica iki ayri Hotel calisdim.Tomlam sigorta gunum kacgundur? Baska bir sorum isse doksanli yilarda ozel bir sigorta yapdirmisdim onunlan ilgili bilgilerimi kaybetdim nasil bulabilirim?

  Tesekurler

 24. Ayla dedi ki:

  Merhaba ; Bulgaristan’dan Turist olarak gelen (muhacir kağıdı olmayan) vatandaşlar borçlanabilir mi ?

 25. Halim dedi ki:

  Merhaba turkiye de sigorta giris 01/10 1981 1961 dogumluyum 27 yildir ingilterede calisiyorum turkiyede toplam 501 gun calismisligim var 3600dan emekli olabilirmiyim ne kadar odemem gerekir ve nekadar maas alirim saygilar

 26. Zehra dedi ki:

  almanyada ev hanimligi süresi kac yastan basliyor evli yada bekar olmasi ev hanimligi süresini degistiriyormu

 27. yilmaz dedi ki:

  marhaba ahmet bey esim evhanimi olarak1994 2016 yilari arasi surekli yurtdisinda ikamet etmistir ne kadar para odeyip emekli olabilir ve kac lira emekli masi alabilir

 28. Mehmet Akbulut dedi ki:

  Merhaba Savas bey
  Benim esim 1981 yilindan beri Hollandada ikamet etmekteydi. Biz gectigimiz eylul ayindan beri kesin donus makstli turkiyeye donduk. Esimin yurtdisi borclanma emeklilik sartlarindan yararlanmasi icin ne yapmamiz gerek? Ayrica guncel olarak odenecek miktar nedir?
  Saygilarimla

 29. Gülay Görgülü dedi ki:

  Selam Ahmet bey ben Gülay Görgülü. 15/07/1972 doğumluyum. 1993 Kasım ayında aile birleşiminden Almanya ya gittim 10 yıla yakın ev hanımlığı yaptım arada bi çalışmışlığım oldu 2003 yılında da yurda dönüş yaptık. 90 gün kısmi yurtdışı borçlanması yaptım 01.10.1998 başlangıç. Şuan ek 5 ödüyorum 2089 gün 4a sigortam var. 1136 gün 4b primim var . Toplam 3225 gün sigortam var. Ev Hanımlıgı Yurtdışı borçlanması yapmak istiyorum. 1993 kasım ayından başlamak kaydıyla 3.5 yıl kadar. bu durumda başlangıcım 1993 kasım olurmu yada ne tavsiye edersiniz

 30. şengül tepe dedi ki:

  selamlar ahmet bey.öncelikle verdiğiniz bilgiler için tşk.ederim.size sormak istediğim soru ise…1967 doğumluyum.ilk işe başlangıç tarihim 15.10.1990 vekil öğretmenlikten 180 günüm var.ve sonrasında 1994 ve 1999 tarihleri arasında bld.hizmet yaptığım sürede 2317 gün primin yattı..daha sonra esnaflık yaptığım dönemlerde 2008 sonrasında 450 gün bağkur ihyası yaptım ve primlerime ekledim.2010 ve 2017 arası ise kktc 2077 prim ödemem vardır.2018 de ise günlerimi tamamlamak için istege bağlı ek 5 siğorta günüm 145 gün prim ödemem var.ve ödemeye devam ediyorum.bu prim günlerimi tüm topladığımda 24.10.2018 tarihi itibari ile 5450 iş günümü doldurmama 9 ay gibi bir süre var.ve 47 yaşımı doldurmuş durumdayım zaten.bu bilgiler dahilinde kktc deki işten ayrılma sonrası yaklaşık 8 ay daha kktc de kaldım ve işsizlik sürem ve ev haınımı olarak kktc de kalmaya devam ettim.kktc de ev hanımı olarak kaldığım süre içerisinde arada bir türkiyeye gelip gittim.ve kktc deki kaldığım süre için kktc vergi dairesinden onaylı kira sözleşmem var.şimdi size sormak istediğim..1)bu işsiz kaldığım 8 ayı borçlanabilirmiyim.2)yine kktc 2077 gün primi yurt dışı borçlanması yaparsam ne kadar öderim.3)ssk dan yurt dışı borçlanma yapabilmem için bankadan kredi çekmem gerekecek hangi bankalar siğortalıya kredi veriyor.4)yurt dışında ev hanımı olarak kaldığım 8 ayı saydırmak için illaki kktc yemi gitmem gerek.5) eğer maaş bağlanırsa ne kadar olur…biraz karışık soru sordum kusura bakmayın lütfen.ama cevaplarsanız çok sevinirim.çok önemli benim için

 31. Hevin Baran dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,
  ▪01.07.1976 dogum tarihim.
  ▪Sigorta başlangıç tarihim 14.02.1995
  ▪Ödenmiş prim gün sayısı 2829
  ▪5750 toplam gün üzerinden kalan gün sayısı 2921 gün.
  2004 yılından beri Avusturyada yasamaktayim.
  Yurtdışı borçlanma ile emekli olmak istiyorum.Bikac sorum olucakti.
  ▪Ne kadar ödemem gerekiyor?
  ▪51emeklilik yaşını beklemem gerekiyor mu? Yoksa şimdi ödeyip hemen emekli olabilirmiyim?
  ▪Maaş ne kadar oluyor?
  ▪3600 günde sgk yurtdışı borçlanma hakkını kazanabilirmiyim?
  Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygilar
  Hevin

 32. Aziz Okutan dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,
  1967 doğumluyum,1989 ilk işe giriş, Bu sene yaş beklemem bitti. Toplam 8500 günüm var başlangıç ssk, 2000-2010 bağkur, 2010-2018 yine ssk lıyım , internet sgs sitesine göre 1530 TL emekli maaşı çıkıyor. 1991-1993 seneleri arasında Beyaz Rusya da çalışmış olduğum ve prim yatırılmamış 788 günüm var. Sayfanızdaki bilgiye göre taban rakamdan (24.50TL/gün) yatırırsam 19.000TL gibi bir ödeme yapmam gerekiyor. Bunun emekli maaşıma ne kadar ilavesi olur? Halen 6300 TL brüt, 4000 TL net maaşla çalışıyorum. Eekli olmamı tavsiye eder misiniz? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 33. Leyla Berberoglu dedi ki:

  Merhaba,
  05.04.1962 dogumluyum ,Almanya’da Eylül 1980 tarihinden beri calisiyorum,son iki senedir hastalik ve issiziik dolayisi ile calismiyorum ,suan issizlik parasi aliyorum,Türkiye’dehic calismiyligim yok tabiki, hangi sartlarda ve toplu nekadar ödeme yaparak borclanabilirim. Tesekkürler

 34. Mevlüt Susamci dedi ki:

  Merhaba. ben 10.1972 dogumluyum almanyada yasiyorum. 11.1988 de meslek ögremine basladim. 09.2004 senesinde izinli olarak türk vatandasligindan cikip alman vatandasligina gectim. Internette okutuguma göre sadece 3600 günden borclanip 60 yasinda emekli olabiliyormusum, dogrumu?
  Emeklilik ayligimi daha fazla alabilmek icin, 3600 günü yüksek borclanmakmi daha iyi yoksa asgari ücretten daha fazla gün borclanmakmi iyi misal 4500 gün gibi.
  Yardimci olursaniz cok memnun olurum
  Saygilar

 35. vahit dedi ki:

  Ahmet bey babam 1967 doğumlu 1995 yılında bağkur girişi oldu 12 yıl zorunlu bağkur 7 yılda isteğe bağlı sayılan ödememiz oldu.İsteğe bağlı olan kısım babam fransadayken fransadaki çalışma süreleriyle türkiyede bağkura yaptığımız ödemelerden dolayı çakışan kısım isteğe bağlıya çevrildi.
  şu an toplamda 19 yıl 27 gün prim ödememiz bulunuyor.Emekli olabilmesi için türkiye de bir işte belli bir süre sigortalı çalışıp ssk dan emekli olabilir mi yurt dışı borçlanması yapıp fazla prim ödeyerek? sanırım yaş şartı 55 prim gün sayısı 5750 ssk için şu anda prim gün sayısını geçmiş durumda ekstradan yurt dışı borçlanması yapıp ssk dan emekli olabilir mi ?

 36. Nida dedi ki:

  merhabalar dogum tarihim 14/09/72 benim sigorta girisim Nisan 2000. 2001 Kasim’da Ingiltere’ye tasindim. 2008 yilina kadar sigortami disardan odedim. Ingiltere’de 2002 -2018 kadar calistim. Benim yurt disi borclanmam 7000 gun mu yoksa 4500 gun mu? Tesekkurler

 37. Nevin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 19.10.1971 yilinda almanyada dogdum ve büyüdüm, almanyadaki dökümde 17 yasindan itibaren sigortaya gecmisim. Ama tabi sonra Meslek, Ev hanimligi ve iki Cocuk seneleri bulunmaktadir.
  Türkiyedede azda olsa calismam var, yani SSK numaram mevcuttur.
  3600 günden bas vurabilme hakkim varmi ve eger degilse sonradan gelen günler nekadar yani ben forma ne yazacagimi bilmiyorum.. Bide formda 6. Calisilan süre,bosta gecen süre ve ev kadinligi süresi yaziyor bunun hepsinimi isaretlemem lazim? 15 veya artik her neyse 25 sene calismam gerekiyorsa yani sigortali olmam bunu dökümde kisitlamam dahami iyi olur yani atiyorum, 15 seneyse en yüksek senelerimi yazayim 25 sene ise de mi öyle yapayim yoksa SSK tüm akisimi hesapliyor? Umarim ifade edebilmisimdir? Bide duduguma göre maluliyetten emekliolmak SSK dan yararlanabilemiyormusuz dogrumu, zanlettim bekli günlerden veya yastan erken olabilmemiz mümkündür.
  Cevabinizi mutlaka bekliyor hayirli günler diliyorum.
  Saygilar

 38. erhan haykir dedi ki:

  selm. iyigunler efendim 1976 yilinda berlinde dogdum 1994 tarihinde 18 yasinda olmam ve senne 2003 tarihinde alman vatandasliga gecmem bana borclanma suresi 2202 gun olarak cikmaktadir bilinmek uzere boclanmanin en azi 3600 gun bu aradaki gunleri nasil borclana bilirim . turkiyeden 2017 tarihinde sikortali birkacgunum var. bu konuda bana yardimci olabilirseniz cok memnun olurum tsk.

 39. Orhan GÜNEY dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey,
  Benim size sormak istediğim konu ; Aralık 1968 doğumluyum, işe girişim 1987 ve Türkiyede sigortalı olarak prim günüm de 5960 gün.. Yani yaş olarak da prim günümde de sıkıntı yok. 2008-2015 yıllarında yurtdışında çalıştım, oradaki çalışma günlerimi borçlanabilirmiyim ? Bana emekli maaşında avantajı ne kadar olur ?

 40. Murat D. dedi ki:

  Merhaba,
  ben almanya da dogdum (1970) ve meslekegitimine başladım giriş:1989 ve 2010kadar sigortalı çalştım. 2011-2019 arasında türkiyede sigortalı çalıştım. nasıl emekli olabilirim,almanyadaki şartları -hakkaları kaybetmeden?
  çok teşekkürler ederim.!!

 41. sabahittin ateş dedi ki:

  Ahmet bey merhaba
  01 04 1969 doğumluyum 1 8 2000 sigorta başlangıcım var ve halen devam ediyor askerlik borçlanması`da yaptım 1992 2000 arası
  yurt dışı çalışmam var bu durumda yurt dışı borçlanma yapıp 52 yaşında emekli olabilirmişim burda çok fazla günüm olacak bu benim yararıma`mı olur ? ve ne kadar emeklilik maaşı alabilirim?

 42. Hasret dedi ki:

  Merhaba.Ben 05.10.1976 dogumluyum.
  14.12.1996 yilinda almanyaya girs yaptim.Bu arada almanyada dogup 1983 yilina kadarda almanyada yasadim.
  Sigortali olarak hic calismadim ev hanimiyim.2017 yilinda emeklilik icin basvurdum.105.000 tl civari borclanma geldi ve ödedim.Simdi kac yasimda emekli olacagimi bilmiyorum hicbir bildiri gelmedi ve bana cevremden ödememin cok oldugu cünki uzun süre bekleyenlerin daha az ödedigi söyleniyor.Kac yasinda emekli olablirim birde ödemem gereken fiyat ne kadardi.

 43. KENAN dedi ki:

  Iyi gunler. Turkiye de hic calismisligim yok. Finlandiya da 04.06.2001-30.09.2016 tarihleri arasinda duzenli sekil de calismisligim var. 1983 dogumluyum. Yurt disi borclanma ile emekli olabilirmiyim. Bir de kac yasinda emekli olurum mevlanin ödendigi taktirde.

 44. Melodi dedi ki:

  Merhaba ben 1983 Türkiye doğumluyum. 2003’ de 8 günlük çalışmışlığım var Türkiyede. 2007-2013 yıllarında (1942 gün) Almanyada önce öğrenci olarak sonra tam zamanlı çalıştım. 2013 yılında Alman vatandaşı oldum. Şu anda Avusturyada çalışıyorum. Sizce şu an borçlanmamı kaç gün üzerinden yapmalıyım? Bir de emekli olduğumda toplam ne kadar yatırmam gerekecek ( şu anki hesaba göre tabi ki) Borçlanırken azami borçlanma yapmam diğer kaynaklarda belirtildiği üzere emekli maaşım üzerinde çok etki yapar mı?

 45. Melodi dedi ki:

  Ahmet Bey,Merhaba ben 1983 Türkiye doğumluyum. 2003’ de 8 günlük çalışmışlığım var Türkiyede. 2007-2013 yıllarında (1942 gün) Almanyada önce öğrenci olarak sonra tam zamanhlı çalıştım. 2013 yılında Alman vatandaşı oldum. Şu anda Avusturyada çalışıyorum. Sizce şu an borçlanmamı kaç gün üzerinden yapmalıyım? Bir de emekli olduğumda toplam ne kadar yatırmam gerekecek ( şu anki hesaba göre tabi ki) Borçlanırken azami borçlanma yapmam diğer kaynaklarda belirtildiği üzere emekli maaşım üzerinde çok etki yapar mı?

 46. Melody dedi ki:

  Merhaba ben 1983 Türkiye doğumluyum. 2003’ de 8 günlük çalışmışlığım var Türkiyede. 2007-2013 yıllarında (1942 gün) Almanyada önce öğrenci olarak sonra tam zamanhlı çalıştım. 2013 yılında Alman vatandaşı oldum. Şu anda Avusturyada çalışıyorum. Sizce şu an borçlanmamı kaç gün üzerinden yapmalıyım? Bir de emekli olduğumda toplam ne kadar yatırmam gerekecek ( şu anki hesaba göre tabi ki) Borçlanırken azami borçlanma yapmam diğer kaynaklarda belirtildiği üzere emekli maaşım üzerinde çok etki yapar mı?

 47. Ismet Dogan dedi ki:

  Merhaba!

  1974 dogumluyum Turkiyede ilk sigorta giris tarihim 07.1998 yaklasik 1 yillik SSK sigortam var daha sonra askerligimi yedek subay olarak yaptim . 2002 den beri yurtdisindayim önce dört yil Almanyada ögrenci olarak kaldim orda iki yil mini job turunde bir firmada calistim. 2006 da evlenip Finlandiyaya yerlestim burda 2008 den beri calisiyorum Turkiyede emekli olmak istesem kac yil calismis olmam gerekiyor Tesekkurler

 48. mustafa dedi ki:

  Mustafa
  1968 dogumluyum 1988-1990 askerlik
  türkiyede ssk giris 18.03.1991.cikis 30.04.1991- 15 günüm var
  1992 Almanyaya geldim
  02.11.1992 de ise giris tarihi
  2000 yilinda 6 ay boslugum var kac günden ve hangi tarihleri borclanmam lazim

 49. Bülent Akay dedi ki:

  Selamlar,
  1970 dogumluyum, 1988 tarihinde 15 günlük TR’de SSK girisim var.
  1991 den beri almanya dayim ,2005 tarihinde alman vatandasligina gectim,mavi kartim var.
  Benim durumumda kac gün ödemem gerekir, asgari ödemenin iki katti yatirilirsa iki kat mi emeklilik alinir, hesaplamasi nasildir?
  Saygilarimla,simdiden tesekkürler

 50. meryem bal dedi ki:

  merhaba sayin yetklili
  Esim1967 dogumlu bayan ve iki cocugumuz var 1986 yilinda sigort a baslangicim ve 2012 den beri tarim sigortasi yatiriyorum araliksiz
  suan gun sayim 1740 olmus cocuk borclanmasinida yatirirsam emekli olabilirmiyim
  saygilar

 51. Mustafa Hikmet Özer dedi ki:

  Merhaba;
  Ben 20.08.1955 doğumluyum. Ilk sigortalı işe başlama tarihi 11.12.1975 ve 1978 1. Döneme kadar çalıştım. 4 a dökümüne göre 673 gün sigotalıyım. 12 ocak 1980 tarihinde Hollanda’ya yerleştim 01.07.1982 tarihinden 13.03.2010 tarihine kadar çalıştım. Bu arada 1998 yılında izinli olarak Türk vatandaşlıgından çıktım. Bana mavi kart verdiler.
  2010 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım.
  15 mart 2018 tarihinde yurtdışı borçlanma için sgkya müracaat ettim.
  08 mayıs 2019 tarihinde sgk bana borç tahakkuk cetveli gönderdiler ve burada bana bildirdikleri 7192 gün sayısı borçlanma karşılığı olan 155728,55 tl bir tutar gönderdiler.
  Benim 1975-1978 arası çalışma sürem olan 673 gün hiç hesaba katılmamış. Ayrıca benim 3600 günden emekli olma olasılığım var mı?

  Vereceğiniz yanıt için önceden teşekkür ederim.
  Iyi günler dilerim.

 52. Osman dedi ki:

  Merhaba,
  ben 1.1.1970 türkiye doğumluyum. 1973 den beri almayanda yaşıyorum ve alman vatandaşıyım. İzinli çıkış belgem var. 1.9.1986 dan beri almayadaki emeklilik sigortasına prim ödüyorum. Türkiyede hiç çalışmışlığım bulunmuyor. Nasıl türkiyeden emekli olabilirim. Şartlar nedir ve kaç yaşında olabilirim.
  Eşim 1.12.1975 türkiye doğumlu ve türk vatandaşı. 1.12.1992 den beri almayada yaşıyor. İki çocuk sahibi ve 5 yıl sigortalı çalışıp ev kadını oldu. Türkiyede çalışmışlığı bulunmuyor. Kendisi nasıl türkiyeden emekli olabilir, şartlar nedir ve kaç yaşında olabiliyor.
  Teşekkürler

 53. Ercan Şalt dedi ki:

  Merhaba 1985 girişim var Almanya’da 5200 gün borç çıkardılar Sgk dan yalnız asgari ödeme ile günlük 60 tl ödemem arasında maaş farkı olup olmayacağı hakkında sağlıklı bilgi veremiyorlar 69 tl günlük ödersem yaklaşık ne kadar maaş bağlanı bilgi verirseniz sevinirim Doğum tarih 1967 başvuru tarihi 25.06.19 bilginize

 54. Teoman Ertekin dedi ki:

  1968 den beri almanyada calismaktayim.su an 77 yasinda olup Türkiyeden nasil emekli olurum. Türkiyede hic calismisligim yok sadece askerlik devresi 31 ay olarak. 2008 agustos ayindan itibaren almanyada emekliyim.
  beni bilgilendimenizi ve ne yapmam gerektigini bana yazili olarak bildiriseniz sizlere minnettar olurum. simdi de tesekkürlerimi sunar cevabinizi beklerim.