2018 Yaşlılık Aylığı Ve Başvuru Şartları

09.05.2018
90
A+
A-
2018 Yaşlılık Aylığı Ve Başvuru Şartları

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve 65 yaşın üzerinde olan yaşlılara verilen yaşlılık aylığı, yaşın ilerlemesi ile birlikte güçten düşen bireylerin yaşamlarını devam ettirmelerinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle kendine bakamaz hale gelen yaşlıların zorunlu ihtiyaçlarının giderilmesi için devlet tarafından verilen önemli bir ödenektir.

2018 Yılı Yaşlılık Maaşı

Geçim şartlarının zorlaşması herhangi bir geliri olmayan yaşlıları çok daha fazla sıkıntıya sokmaktadır. SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan faydalanamayan yaşlılara ödenene yaşlılık maaşı, ilk kez 1 Temmuz 1976 yılında 2022 sayılı kanun gereği güvence altına alınmıştır. Çalışma yaşamı sona eren 65 yaş üzeri yaşlıların üç ayda bir aldığı yaşlılık maaşı 2018 Ocak itibarı ile aylık 261,54 TL, üç aylık 784,64 TL olarak belirlenmiştir. 2018 Temmuz Aralık dönemi için belirlenen ödenek ise üç aylık 812,10 TL’dir.

Yaşlılık Maaşını Kimler Alabilir?

Yaşlılık maaşı alabilmek için belli şartlar öne sürülmüştür. 65 yaşını dolduran, SGK’ya prim ödemeyen ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan geliri olmayan herkes yaşlılık maaşı alabilir. Geliri muhtaçlık sınırının altında olanlar da valilik veya kaymakamlık tarafından gelir durumu tespit edildiği taktirde yaşlılık maaşı alabilir.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları

 • T.C. vatandaşı olmak yaşlılık maaşı için aranan ilk şarttır.
 • Kişi 65 yaş ve üzeri yaşta olmalıdır.
 • Hiçbir yerden geliri olmamak veya muhtaçlık sınırının altında bir gelir sahibi olmak diğer koşuldur.
 • Muhtaçlık sınırı 2022 sayılı kanunla belirlenmiştir.
 • Maaş talep eden kişiye bakmakla yükümlü biri bulunmamalıdır.
 • Nafaka almıyor olması veya nafaka hükmü bulunmaması gerekir.
 • Gelecekte mahkemece karar alınması durumunda elde edeceği bir gelirin olmaması gerekir.
 • Yaşlılık maaşı talebinde bulunan bir kişinin şartları yerine getirdiğine dair gelir durumunun ilgili kurumlar tarafından belgelenmesi gerekir.
 • Başvuru için yaşlılık maaşı başvuru evrakının doldurulması gerekir. Başvuru evrakı valilik ve kaymakamlıklara bağlı mal müdürlüklerinden veya defterdarlıklardan alınır.
 • Muhtaçlık belgesi başvuru formuna eklenmelidir. Muhtaçlık belgesini almak için de il veya ilçe idare kuruluna başvurulur.
 • Yaşlılık Maaşı Ne zaman ve Nereden Alınır?

Yaşlılık maaşı için tüm şartları yerine getiren ve gerekli belgeleri hazırlayan 65 yaş üzeri bireyler, belgelerin geliş sırasına göre sıraya konularak aylıkları bağlanır. İlk maaş ödemesi Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Sonraki ödemelerde ise kişi yaşlılık maaşını PTT kanalı ile şahsen teslim alır. 2017 yılının ikinci döneminde üç aylık maaş tutarı 754,45 TL iken, 2018 yılının ilk döneminde 784,64 TL olarak belirlenmiştir. İkinci dönemi için belirlenen üç aylık yaşlılık maaşı ise 812,10 TL olup Mart, Haziran ve Eylül ayında ödenecektir. Yaşlılık maaşı kişinin doğum tarihinin son rakamına göre her dönemin 5-6-7-8 ve 9. günü ödenmektedir.

Son rakamı 0 – 5 olanlar 5. gün
Son rakamı 1 – 6 olanlar 6. gün
Son rakamı 2 – 7 olanlar 7. gün
Son rakamı 3 – 8 olanlar 8. gün
Son rakamı 4 – 9 olanlar 9. gün

maaşlarını alır.

Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Geçmiş dönemlere bakıldığında yaşlılık maaşının kayda değer oranlarda yükseldiği görülüyor. Ocak 2019’da 844.59 TL, Temmuz 2019’da 886.82 TL öngörülen yaşlılık maaşı, herhangi bir geliri olmayan biri için son derece önemli bir ödenektir.

 • Yaşlılık maaşı ölüm ve feragat durumlarında kesilmektedir.
 • T.C vatandaşlığından çıkarılma veya başka bir ülke vatandaşlığına geçme durumunda da yaşlılık maaşı kesilir.
 • Sürekli raporu olanların en geç 1 yıl içinde raporunu yenilememeleri de maaşın kesilme nedenidir.
 • Bir yıl boyunca aylığın hiç alınmaması yaşlılık maaşının kesilmesi ile neticelenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hasan incekara dedi ki:

  Soru sorucam karisik. Ssk emekliyim. Emekli sandigindan emekli olmak icin dqva actim. Son 4 yilim devlet. TMSF kurul uyesi. Basbakan danismani .istifaen ayrildim mail adresi verirseniz mail gondereyim. Cok uyi bir uzman lazim. Saygilar

 2. Mehmet dedi ki:

  1989 siğorta ğirişim var 3700 günüm türkiyede var ve vergi indirim belgesi var ben emekli baş vurursam yürt dişi çalişabilirim bana cevap ver