Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Kimlere Verilecek ?

28.02.2018
120
A+
A-
Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Kimlere Verilecek ?

;Ziraat Bankası emekli olamayan bağkurlu esnafa ve çiftçi bağkurlulara emeklilik kredisi veriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında 13 Şubat 2018 tarihinde binlerce kişiyi ilgilendiren önemli bir protokol imzalandı. İmzalanan bu protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayanlara Ziraat Bankası tarafından kredi verilecek. Peki Ziraat Bankası emeklilik kredisi şartları neler, ne kadar kredi verilecek ve kimlere verilecek? 

Ziraat Bankası emeklilik kredisi kimlere veriliyor ?

Emeklilik kredisi 4b bağkur kapsamında emeklilik için yaş şartını tamamlamış ancak prim borcundan dolayı emekli olamayan bağkurlu esnafa verilecek. Yapılan ilk açıklama sadece esnaf bağkurluya verileceği yönünde. Yani protokol tarım/çiftçi bağkurluları kapsamıyor.

Hangi borçlar için emeklilik kredisi verilecek?

Ziraat Bankası esnaf emeklilik kredisi,

 • Doğum borçlanması,
 • Askerlik borçlanması,
 • 4b bağkur kapsamında prim borcundan dolayı dondurulan süreler yani ihya prim borçları,
 • Geçmiş dönem prim borçları için kredi verilecek.

Ziraat Bankası esnaf emeklilik kredisi şartları neler?

Aranan tek şart kişinin esnaf olması ve emeklilik şartlarını sağlıyor olması. Ayrıca borçlanma yapması halinde de emekliliği hak ediyor olması gerekir.

Çalışma Bakanı Jülide SARIEROĞLU protokol ile ilgili yapmış olduğu açıklamada kredi tahsisinde esnafın siciline bakılmayacağını ve emeklilik şartlarını sağlayan ancak prim borcundan dolayı emekli olamayan tüm esnaflara verileceğini duyurdu. Yani esnafın kredi blokesi olması, sicilinin bozuk olması ve krediyi almasına engel teşkil etmeyecek.

Emeklilik kredisi için başvuru nereye ve nasıl yapılacak, nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikli olarak bağlı bulunduğunuz Sosyal güvenlik Kurumu’na giderek daha önceden hazırlanmış matbu başvuru formu ile prim borçlanması yapmanız halinde emekli olabileceğinize dair yazıyı almanız gerekiyor. Bu yazıda Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmanız halinde tarafınıza bağlanacak emekli maaşı ve toplam prim borcu konusunda bilgi verir.

Siz bu yazı ile beraber Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapacaksınız. Ziraat Bankası alabileceğiniz emekli maaşına göre size 48 aya kadar kredi imkanı sunacak. Eğer ödemeniz gereken borçlanma tutarını 48 aylık emekli maaşınız karşılamıyorsa artan kısmı cebinizden ödemeniz gerekecek.

Esnafa emeklilik kredisi  kaç aylık olacak, faiz oranı yüzde kaç?

Kredi 1,28 faiz oranı ile 48 aylığına verilecek. Ziraat Bankası bağlanan emekli maaşına bloke koyacak ve kredi borcu bitene kadar emekli maaşından mahsup edilecek.

Esnafa emeklilik kredisi için son başvuru tarihi ne zaman?

Protokol ilk etapta 3 aylık imzalandı yani 13 Mayıs 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Ama gerekli görülürse iki sefer uzatılabilecek.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. hasan tahsin tatar dedi ki:

  15,mayis 1996 tarıhınden beri esnafim.08,02,1970 doğumluyum. bu gune kadar bagkur a hiç para ödemedim.ssk giriş tarihim.15,7,1987 ssk gun sayım.900 ..benim dururum ne olacak. şimdiden tşk ederim.vereceğiniz bilgilerden dolayı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;silinen günlerinizi ihya ettiğinizde emeklilik hakkınız elde ediyorsanız bankadan kredi kullanabilirsiniz.48 aya kadar taksitlendirme yapılacak ve kredi taksitleri maaşınızdan kesilecek.

 2. Bekir dedi ki:

  “Yani esnafın kredi blokesi olması, sicilinin bozuk olması ve krediyi almasına engel teşkil etmeyecek.”
  Bu açıklama gerçeği yansıtmıyor. Ziraat Bankası, sicili bozuk olanlara krediyi kullandırmıyor.

 3. tansu çengelli dedi ki:

  bağkur silinen borca kısmi ihya varmı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için yok maalesef.

 4. Ali dedi ki:

  4A ssk girişlileri kapsamiyor mu?

 5. Sema dedi ki:

  Benim odemedigim kredi den sebep sicilim bozuk ayni zamanda sirket mduruyum ve isim olmadigi icin baska yerde calistim 3.5 sene bir onceki kanunla isten ciktim ve ve banka kredi vermedi bidaha iste bulamadim ama sirket md devam ediyor suan ne yapabilirim

 6. Sinan dedi ki:

  Yazıda 13 Mayıs’a kadar demişsiniz; ancak 31 Mayıs’a kadar olması gerekmiyor mu? 1 Marttan itibaren başlatıldı diye biliyorum. Yani 10 gün daha var. Yanlış mı biliyorum?

 7. zafer dedi ki:

  2018 haziran itibarı ile bağkur emekli maaşı nekadardır benim 35 bin tl borç çıktı ziraat bankası 48 ay alık ödeme 1066 lira çıkıyor bağkur emekli maaşı bu taksidi karrşılıyormu bağkur emekkli maaaşı an itibarı ile nedir bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler.

 8. kenan aydın dedi ki:

  ziraat bankası sicili bozuk olana kredi vermiyor.
  Sicili temiz olan zaten emeklilik şartlarını sağlıyorsa her bankadan kredi alabiliyor.
  Yani bu protokol halihazırda mağdur olanlara yaramıyor.