Yeni yıl ile birlikte hem emekli maaşlarını hem de asgari ücrete zam yapılmıştı. Asgari ücrete yapılan zam ile birlikte yeni belirlenen tutar 8 binası 506 TL olarak açıklanmıştı. Asgari ücrete yapılan zammın ardından milyonlarca asgari ücretle çalışan maaşlarda ara zammın yapılıp yapılmayacağını araştırmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl asgari ücrette ara zam yapılmış ve ek artış meydana gelmişti. Bu yıl yapılan zamlar ile birlikte de asgari ücrette herhangi bir ara zammın olup olmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta en düşük emekli maaşının 7 binası 500 liraya çıkartılması ile birlikte asgari ücrete ara zammını yapılıp yapılmayacağına dair aramalar da hız kazandı.

BAKAN VEDAT BİLGİN AÇIKLADI

Asgari ücretlinin merakla beklediği konu son günlerde, asgari ücrete ara zammını yapılıp yapılmayacağı oldu. Asgari ücrete ve emekli maaşlarına gelen zamların ardından geçtiğimiz hafta en düşük emekli maaşı olan 5.500 TL da arttırılarak 7.500 liraya yükseltildi.

Bu gelişmelerin ardından asgari ücrete ara zammının yapılıp yapılmayacağına dair araştırmalar da hız kazandı. Konu ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. Bakan Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamalarda şu ifadeler yer aldı; ‘’Bir zam beklemiyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Asgari ücrete ara zam gelmeyecektir.’’

‘GEREKİRSE ZAM YAPARIZ’

Birçok kişinin yılbaşından beri merakla beklediği ara zamma dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapıları kapattı. Bakan Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamalarda olağanüstü bir durum dahilinde ara zammın asgari ücrete yapılabileceği bilgileri de yer aldı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret açıklamalarında şu ifadeler de yer almıştı; ‘’Gerekirse ara dönemde zam yapmaktan geri durmayız.’’ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarının yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarda asgari ücretli çalışanlar için bir umut olmaya devam ediyor.

Ancak konuya dair herhangi bir zam bilgisi yapılan açıklamalarda yer almadı. Önümüzdeki süreç için asgari ücretle çalışanların ara zam bekleyişi devam ediyor.

Editör: TE Bilisim