Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından farklı kalemler altında nakdi destek ödemeleri düzenli olarak yapılıyor. Farklı projeler için kişilerin karşılaması gereken şartlarda değişiklik gösteriyor. Seçim tarihinin yaklaşması ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek ödemelerinde de hızlanma meydana geldi.

Özellikle meydana gelen depremlerin ardından çocuklara yönelik destek kampanyaları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından art arda açıklanmaya başlandı. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni bir duyuru yayınladı. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen destek ödemelerini bir yenisini daha eklendiği yapılan son duyuruda bildirildi.

1 İLE 4 ÇOCUK SAHİBİ OLANLAR BAŞVURABİLECEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, meydana gelen deprem felaketinin ardından sosyal destek ödemelerini hızlandırdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu kapsamda dar gelirli ailelere nakdi ödemeler yapmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ödemeler kapsamında yeni bir kalemin yer alacağını açıkladı. Açıklanan çocuk yardımı için aileler gereken şartları ve başvuruların nereye yapılacağını araştırmaya başladı.

DERYA YANIK AÇIKLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda çocuklara dair ek bir desteğin sağlanacağını duyurdu. Çocuk Destek Bileşeni olarak açıklanan desteklerde, hanede bulunan çocuk sayısına göre aylık 350 TL ile 650 TL arasında destek ödeneceği belirtildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yapılan açıklamalarda şu bilgilere yer verildi; ‘’Bu kapsamda 1-2 çocuklar anneleri 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu haneleri 650 TL ilave destek sağlayacağız.’’ ilgili destek ödemeleri için başvurular e-devlet platform üzerinden yapılabildiği gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla de yapılabilecek.

İlgili ödemeler 12 ay boyunca düzenli bir şekilde hak sahiplerine teslim edilecek. Çocuk desteğinin şartları için ise; hanede kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin üçte biri yani 1.883,45 TL’nin altında olması gerekiyor. İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilen herkes destekten yararlanabilecek. Aynı zamanda sosyal destek yardımı alanlar da ek olarak bu destekten faydalanabilecek.

Editör: TE Bilisim