2020 Emekliler için çok merak edilen konuların başında gelen emekliye faizsiz kredi imkânı henüz netlik kazanmamıştır. Ancak halihazırdaki tasarı kabul edildiğinde emekliler Ziraat Bankası üzerinden faizsiz kredi imkânından yararlanabilecekler. Emeklilerin faizsiz kredi şartlarını taşımaları halinde emekli maaşlarının 10 katı kadar kredi çekme imkânı bulabilecekler.

Ziraat Bankası’ndan Emekliler için Sunulan Hizmetler Nelerdir?

Ziraat Bankası emeklilik imkanları oldukça fazladır. Ziraat Bankası tarafından emeklilik için oldukça avantaj ve kampanyalar sunulmaktadır. Bunlar:
 • Emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan almaya söz veren kişilere, emekli maaşı promosyonu uygulaması yapılmaktadır.
 • Ziraat Bankası tarafından sunulan geniş şube ve ATM ağları sayesinde emekli maaşınız ile ilgili işlemleri her zaman yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası ATM’leri emekli maaşını tek seferde çekmeyi sağlamaktadır. Emekliler, günlük para çekme limiti olmadan emekli maaşlarını kesebilmektedir.
 • Emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan almak isteyen emekliler için hesap işletim ücreti bulunmamaktadır.
 • Maaş ödemelerine göre Ziraat Bankası oldukça uygun faiz oranları ile kredi çekme imkanı sunmaktadır.
 • Ziraat Bankası emekli müşterileri için konut ve taşıt kredisi için Emeklinin Artısı ürününü sunmaktadır. Bu sayede oldukça uygun faizlerle kredi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası Emeklinin Artısı Paketi Avantajları Nelerdir?

Emeklinin artısı paketi Ziraat Bankası tarafından yalnızca emekli müşterileri için sunulan bir hizmettir. Emeklinin artısı paketi, özellikle uygun faiz oranları ile ön plana çıkmaktadır. Maaş ödemelerini Ziraat Bankası’ndan alan kişiler aşağıdaki avantajlardan faydalanabilmektedir:
 • Ziraat Bankası müşterisi olan emekli vatandaşlar bu paket sayesinde 10 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi çekebilmektedir.
 • Emekli vatandaşlara özel olarak sunulan 36 aya kadar vade seçenekleri bulunmaktadır. Bu krediler için faiz oranları ise yalnızca yüzde 1,53 olmaktadır.
 • Çektiğiniz kredi tutarlarının binde 5 oranında ücret banka tarafından tahsis edilmektedir.
 • Bu paket kapsamında konut kredisi çeken emekliler 100 Bin TL’ye kadar kredi çekme şansına sahiptir. Bu krediler için 120 aya varan vade seçenekleri de bulunmaktadır.
 • Emekliler Ziraat bankası kapsamında yüzde 1,28 oranında faiz oranlarından faydalanabilmektedir.

2020 Ziraat Bankası Emekli Maaşı Promosyonu

Ziraat Bankası emekli maaşı promosyon ödemesi emekli maaşına göre belirlenmektedir. Ziraat Bankası; 4A, 4B ve 4C kapsamında emekli olan ve maaşlarını Ziraat Bankası’ndan çekmeye söz veren vatandaşlara ödeme yapmaktadır. Yapılan emekli maaşı promosyon ödemeleri ise:
 • Emekli vatandaşın maaşı 1500 TL’nin altında ise Ziraat Bankası’ndan ödenen promosyon 500 TL olmaktadır.
 • Emekli maaşı 1500 TL ve 2500 TL arasında olan kişilere ödenen promosyon ise 625 TL olmaktadır.
 • Emekli maaşı 2500 TL  ve üstü olan emeklilere verilen promosyon tutarı ise 750 TL olmaktadır.
Ziraat Bankası’ndan emekli maaşı promosyonu almak için emekli maaşınızın 3 sene boyunca Ziraat Bankası’ndan alacağınıza dair söz vermeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası emekli kredi başvurusu yaparken banka tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Ziraat Bankası emekli kredisi başvurusu yapmak için internet bankacılığı ya da telefon bankacılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Talep edilen belgeler ise:
 • Emeklilik belgesi,
 • Kimlik belgesi,
 • İkametgah belgesi,
 • Son 6 ayda çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
Emekli maaşını hali hazırda Ziraat Bankası’ndan alan kişiler yalnızca nüfus cüzdanları ile bankaya başvurabilir. Bu durumda kredisi onaylanan emekli müşterilerin çektikleri kredi tutarı, banka hesap kartlarına ödenmektedir. Emekli kredisi kapsamında talep edilen faiz oranı hakkında, kişi bilgilendirilecektir.

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Yaş Sınırı Kaçtır?

Ziraat Bankası emekliye kredide yaş sınırı 65 olmaktadır. 65 yaşın üzerindeki vatandaşlar uzun vadeli kredi çekmek için uygun değildir. Yaş sınırı bankalara göre değişmektedir. Buna göre yapılan hesaplamalarda yaş ve kullanacağınız kredisi vadesi 80’i geçmez. Bu noktada örnek vermek gerekirse; vatandaş eğer 79 yaşında ise, yalnızca 1 senelik, kısa vadede kredi çekebilmektedir. Ziraat Bankası, düşük faiz oranlarının yanı sıra emekli kredisi kampanyaları ile maaşın 10 katı kadar emekli kredisi verebilmektedir.

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Faizleri

Ziraat Bankası emekli kredisi faizleri kişinin aldığı emekli maaşına göre belirlenmektedir. Kişiler, aldıkları emekli maaşlarının 15 katı kadar kredi çekebilmektedir. Buna göre Ziraat Bankası faizleri ise:
 • Tüketici Kredisi
  • Kredi Tutarı : 20.000 TL
  • Kredi Vadesi (Ay) : 60 Ay
  • Faiz Oranı (%) : 0,98
  • Tahsis Ücreti : 100 TL
  • Taksit Tutarı : 466,53 TL
  • Yıllık Maliyet Oranı (%) : 15,3311
 • Konut Kredisi 
  • Kredi Tutarı : 100.000 TL
  • Kredi Vadesi (Ay) : 120 Ay
  • Faiz Oranı (%) : 0,94
  • Tahsis Ücreti : 500 TL
  • Taksit Tutarı : 1.393,40 TL
  • Yıllık Maliyet Oranı (%) : 12,2235

2020 Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası’ndan ihtiyaç kredisi hesaplanma işlemleri emekli maaşına göre yapılmaktadır. İhtiyaç kredisi için belirlenmiş faiz oranları ise yüzde 1,75 olarak belirlenmiştir. Kefilsiz başvuru imkanları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra İhtiyaç Kredisi için Ziraat Bankası’ndan SMS ile başvuru yapılmaktadır. İhtiyaç kredisi için:
 • İlk olarak SMS bölümünde TUKETICI yazdıktan sonra TC kimlik numaranızı yazmanız ve boşluk bırakarak çekmek istediğiniz kredi tutarını yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra aylık net gelirinizi yazdıktan sonra 4747’e SMS göndermeniz gerekmektedir.

Faizsiz Kredi ile İlgili Çalışmalar Sürüyor

Emekliler için henüz faizsiz kredi imkânı olmasa da emeklilere çeşitli kredi alternatifleri sunuluyor. Emeklilik gününü dolduran ancak SSK veya Bağ-Kur borçlarından ötürü emekli olma hakkından yararlanmayanlar için bankadan kredi çekerek emeklilik borçlarının ödenmesi talep edilmektedir. Ancak çoğu banka kredi notlarının düşük olması yüzünden böyle kimselere kredi kullandırmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ise borçlarından ötürü emekli olamayanlar için Ziraat Bankası ile protokolü hayata geçirdi. Bu protokol kapsamında kredi notu düşük olan emekli adayları, emekli olabilmek için gereken tutarı kredi olarak çekebilecekler ve bağlı olunan kurum tarafından emekli olma imkânı sağlanacak. Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma sonucunda diğer bankalar da emekli olmak isteyenlere yönelik yeni düzenlemeleri gündeme getirdiler.

Kredi ile Emekli Olma İmkânından Kimler Yararlanabilir?

Emeklilere faizsiz kredi ile ilgili olan çalışmalar devam ediyor olsa da yapılan protokol sonrasında emekli olmak için gereken prim borçlarının ödenmesi için ilk adımlar atıldı. Buna göre emeklilik borçlarını kapatmak isteyenler için Ziraat Bankası’na başvuru yaparak borçlarının ödenmesini sağlayacaklar. Ancak kredi için temel şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre başvuruda bulunacak kişiler için en temel şart emeklilik için gereken yaş ve yıl şartlarını tamamlamış olmaları. Bunun yanında emeklilik yaş ve yılını tamamlamış ancak eksik primi olan ya da askerlik ve ya doğumdan dolayı ortaya çıkmış eksik ödemelerin kapatılması gerekiyor. Aynı zamanda dondurulan Bağ-kur sürelerinin de aktif hale getirilmesi ve yapılandırılma yapılmış olması şartlarının sağlanması halinde Ziraat Bankası’ndan çekilecek kredi ile emeklilik borçları ödenebilmektedir. Ziraat Bankası da kredi çekecekler için belirli şartların yerine getirilmesi talep ediyor. Emekliye kredide yaş sınırının 65 olarak belirlendiği başvurular, 65 yaş üzerindeki kimseler için kredi notlarına bakılarak veriliyor. Aynı zamanda vade sayısı da 80 ayı geçmiyor. Bu bakımdan kredi çekmek isteyen kişinin yaşı 78 ise bu durumda 2 senelik kısa vadeli olarak kredi çekme imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca son zamanlarda emekliler için Ziraat Bankası, koronavirüs tedbirleri kapsamında tatil destek paketi kredisini de hayata geçirdi. Tatil yapmak isteyen emeklilerin tatil masraflarını karşılayabilmeleri için kredi sunan banka, 10.000 liraya kadar 36 aya varan vade oranları ile emeklilerin tatil kredisi çekme imkânı sağlıyor. İlk 6 ay ödemesiz olan tatil kredisinin aylık faizi de 0,67 olarak hesaplanıyor. Bunun yanında emekli olmak için değil, emeklilerin farklı ihtiyaçlarının giderilmesi için de Ziraat Bankası’nda farklı paketler bulunuyor. Buna göre 0,98 faiz oranından başlayan emekliler için krediler, 60 aya kadar vadeler ile ödeniyor. Emekliler için banka tarafından sunulan paketlerden birisi olan konut kredisi, ilk kez ev almak isteyen emeklileri kapsıyor. Acil ihtiyaçların giderilmesi için de 30.000 TL’ye kadar tüketici kredisi yine emeklilere verilebiliyor. Ancak tüketici ya da konut kredilerine başvuru yapmak için emeklilerin aylıklarını Ziraat Bankası’ndan almaları gerekiyor. Başka bir kurumdan emekli maaşının alınması halinde emeklilere kredi verilmiyor. Emekli aylığı taşıma işlemleri sayesinde ise Ziraat Bankası’ndan emekli kredisi çekmek isteyenler şartı yerine getirebiliyorlar. Bunun yanında faizsiz kredi veren bankalar henüz emekliler için oluşmadığından, emekliler faizsiz kredi alabilme olanağının hayata geçirilmesini talep ediyorlar.

Emlak Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz İndirim Kampanyası Başlattı

Kamu Bankaları Dar Gelirlilere Özel İhtiyaç Kredisi Kampanyası Başlattı

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Erteleme Kampanyası Başlattı

Editör: TE Bilisim