Yüksek Öğretim Kurumu 19.02.2015 tarihinde yaptığı açıklamayla üniversitelerde ikinci öğretim ders başlama saatlerinin üniversite öğrencileri ve üniversitenin durumuna göre kurumların kendilerinin belirleyeceğini, ikinci öğretim ders başlama saatleri için belli bir saat konulmayacağını ve birinci öğretim ders saati hemen bitişinde ikinci öğretim derslerine başlanabileceği açıklamasında bulundu.İşte o açıklamanın tamamı:

[caption id="attachment_2522" align="aligncenter" width="451"] YÖKTEN İKİNCİ ÖĞRETİM DERS SAATLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA[/caption]

Başkanlığımıza sosyal medya, elektronik posta ve faks yoluyla ulaşan özellikle kız öğrencilerimizin, son günlerde yaşanılan üzücü hadisenin de etkisiyle ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikayetleri üzerine konu görüşülmüş ve ekteki karar alınmıştır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, ikinci öğretim programlarında öğrenim gören özellikle kız öğrencilerimizden gelen, ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikâyetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler üzerine konu tekrar tarafımızca ele alınmıştır.

Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alınarak “birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği” sonuç ve kanaatine varılmıştır.

İkinci öğretim dersleri için herhangi bir başlangıç saati belirtilmeyerek, birinci öğretimin derslerinin bitimini müteakiben olmak kaydı ile ikinci öğretim derslerinin başlangıç saatlerinin belirlenmesi konusu yükseköğretim kurumlarımıza bırakılmıştır.

Yükseköğretim kurumlarımızın bu ve buna benzer konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Yükseköğretim Kurulu olarak, önceliğimiz öğrencilerimiz ve onların huzurlu, mutlu birşekilde iyi eğitim almalarını sağlamaktır. Almış olduğumuz bu kararın bütün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını dileriz.

Kamuoyuna önemle duyurulur

Editör: TE Bilisim