2020 yılında vergi dairesi çalışma saatleri; 08:30 ile 17:00 saatleri arasındadır. Hafta sonları ve resmi tatillerde vergi daireleri çalışmamaktadır. Vergi dairesi; mükelleflere vergi konusunda hizmet sunan bir idari birim olarak bilinmektedir. Mükelleflerin hangi vergi dairesi üzerinden hizmet alacağı ise; ikamet ettikleri adrese veya iş yerlerinin adresine göre değişiklik göstermektedir. Mükelleflerin bağlı bulunduğu ve hizmet alacağı vergi dairesi belirlenirken, Maliye Bakanlığı bu konuda yetkili olmaktadır. Bir ilde eğer vergi dairesi başkanlığı yok ise; vergi ile alakalı işlemler için ilgili şehirde bulunan defterdarlığın ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri Nasıldır?

Vergi dairesine gidecek olanlar için vergi daireleri sabah saat 08:30’da açılmaktadır. Kurum yetkililerinin öğle araları ise; 12:30 ile 13:30 arasındadır. Ancak kurumdaki yoğunluğa bağlı olarak bu saat aralığında kurum yetkilileri değişiklik yapabilmektedirler. Bu durumlarda da öğle arası 12:00 ile 13:00 arasında olmaktadır. Vergi dairesinin kapanış saati ise; 17:00 olmaktadır. İstisnai durumlarda bu süre 17:30’a kadar uzayabilmektedir.

Vergi Dairesi Hafta Sonu Açık Mıdır?

Vergi daireleri hafta sonları açık değildir. Cumartesi ve pazar günleri hizmet vermemektedir. Aynı zamanda özel ve resmi günlerde de vergi dairesi kapalı olmaktadır. 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere bu günlerde vergi dairesi kapalıdır. Buna ek olarak dini bayramların arefe günlerinde de vergi dairesi açık olmamaktadır.

Vergi Dairesi İletişim Bilgileri Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açık adresi; Devlet Mahallesi, Merasim Caddesi, No:9/1 06450 Çankaya/ANKARA olmaktadır. Telefon numarası ise; +90 312 415 30 00’dır. Faks numarası ise; +90 312 415 28 21 veya +90 312 415 28 22’dir. Vergi dairesi ile işlem yapacak olup Vergi İletişim Merkezi’ne ulaşmak isteyenlerin araması gereken numara ise; 189 olmaktadır.

Maliye Çalışma Saatleri Nasıldır?

Maliye Bakanlığı kapsamında hizmetini sürdüren vergi daireleri; Gelir İdaresi Başkanlığı taşra teşkilatı olarak kabul edilmektedir. Maliye çalışma saatleri sabah 08:30’da başlamaktadır. 17:30’da bitmektedir. Öğle araları ise; 12:30 ile 13:30 arasındadır.

Vergi Dairesi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Mükellefi tespit eden, vergi, resim ve harç tarh eden, tahakkuk ettiren, ceza kesme işlemini üstlenen, aynı zamanda kesilen cezayı tahsil eden birime vergi dairesi denmektedir. Tahsil Dairesi olarak da isimlendirilmektedir. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri kapsamında vergi dairesinin tanımı belirlenmektedir. Hazineyi temsilen dilek, savunma, itiraz ve temyiz gibi durumların izlenmesi ve sonuçlanması gibi durumlar da vergi dairesi tarafından yürütülmektedir.

İnternet Vergi Dairesi Adresi Nedir?

Günümüzde online işlemlerin daha fazla tercih edildiği süreçte; https://intvrg.gib.gov.tr/ adresi üzerinden vergi dairesi işlemlerinin yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu adres üzerinden yapılabilecek işlemler ise aşağıdaki gibidir:
  • Borç ödeme işlemleri yapılabilmektedir.
  • Motorlu taşıtlar vergisi yatırılabilmektedir.
  • Borç sorgulamak için internet vergi dairesi kullanılabilmektedir.
  • Kira beyannamesi işlemleri internet vergi dairesi üzerinden yapılabilmektedir.
  • İhbar işlemleri vergi dairesi üzerinden yürütülebilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi Nedir?

https://ivd.gib.gov.tr/ adresi üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yapılabilmektedir. Pasaport değerli kağıt bedeli, tapu harcı, cep telefonu harcı, motorlu taşıtlar vergisi, yurt dışı çıkış harcı, sürücü belgesi harcı, T.C. kimlik kartı bedeli gibi ödemeler; İnteraktif Vergi Dairesi adresi üzerinden yapılabilmektedir. E-arşiv faturaları, e-tebligatlar, tahsilat ve araç bilgileri gibi bilgilere de sistem üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

TEB Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Metrobüs Çalışma Saatleri, Mesai Zamanı ve Ücretleri

KOÇTAŞ Çalışma Saatleri, Kaçta Açılıp Kapanıyor?

Editör: TE Bilisim