Türkiye’nin gündeminde bir süredir geniş yankı bulan borç yapılandırmasına yönelik karar nihayet Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı sonrasında Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme kapsamında birçok borç silinecek ve yapılandırma fırsatı getirilecek.

Vergi borçları, trafik cezaları, ehliyet affı, otoyol ve köprü cezaları, belediye borçları gibi daha pek çok farklı kalemde borç silinecek. Belirlenen tarihin öncesine devlete olan borçlarını rahatça ödemek isteyenler düzenlemeden yararlanabilecek. Ödeme kolaylığının getirilmesi de borcu olanları bir hayli sevindirdi.

BORÇ YAPILANDIRMA PAKETİ DETAYLARI NELER?

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Paketin tüm detayları da böylece belli oldu. 31 Aralık 2022 tarihi öncesine ait borçlar yapılandırma kapsamında 48 ay taksitle ödenebilecek.

Yapılandırma için başvurular ise 31 Mayıs tarihinde yapılacak ve ilk taksiler 30 Haziran’da ödenmeye başlayacak. Yapılandırılacak borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim yapılacak.

Yapılandırılan borcun peşin ödemesi halinde yurt içi üfe tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek. Alkol, uyuşturucu, dirft ve aday sürücülük halleri dışında sürücülerin trafik ihlallerinden kaynaklı ceza puanları silinecek.

2 BİN LİRANIN ALTINDAKİ BORÇLAR SİLENECEK!

Yeni düzenleme kapsamında 2 bin liranın altında vergi daireline olan borçlar silinecek. Düzenlemede ayrıca depremzedeler için de bazı maddelere yer verildi. Bu kapsamda depremzedelerin kullanılmayacak durumdaki ev ve arabalarından hacizler kaldırılacak.

BORÇ YAPILANDIRMA PAKETİNDE HANGİ BORÇLAR YER ALIYOR?

Borç yapılandırma paketinin yürürlüğe girmesinin ardından birçok borcun kapsam içinde yer aldığı görülüyor. Alkollü ve uyuşturucuyla araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazalara neden olmak dışında sürücülere uygulanan idari para cezalarına istinaden ceza puanları silinecek.

Yasa kapsamında tüm vergi borçları, trafik, askerlik, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, nüfus, idari para cezaları, öğrenim kredileri ve destekleme prim borçları gibi farklı kalemde birçok borç yapılandırılabilecek. Uygun ödeme koşullarının dışında bazı borçlar tamamen de silinebilecek.  

Editör: TE Bilisim