Vakıfbank BES iptali ve para iade süreciyle ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulacağınız yazımıza hep birlikte göz atalım. İptal sürecini ister müşteri temsilcisi ile isterseniz de mobil uygulama üzerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

BES Nedir? Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu BES uygulaması ilk olarak 2017 yılında yürürlüğe alınmıştır. Bu uygulamanın amacı;

 • 45 yaşını doldurmamış
 • Çalışan her Türk vatandaşını sistem için almaktır.

İşverenler yukarıda sayılan her çalışanları için BES hesabı açmak zorundadır. Hesabı olan çalışanın maaşından her ay düzenli olarak belirlenen oranda kesinti yapılır ve hesaba otomatik olarak aktarılır.

 • Bu sistemde minimum 10 yıl kalan vatandaşlar için Devlet, birikim rakamına göre ilave destek sağlar.
 • BES hesabına maaşlardan kesilerek aktarılan rakam %3’tür.

Çalışanlar bu sistemden kendi rıza ve onayları ile ayrılmaları mümkündür. Kendi içinde çeşitli avantajları olan sistemden çıkanlar maaş kesintisi yaşamak istemeyenlerdir. Vakıf Emeklilik BES iptali nasıl yapılır? İptal işlemleri vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için farklı yollar üzerinden kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanabilir.

Vakıf Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

BES uygulamasına Vakıfbank aracılığıyla dâhil olanlar, farklı yollar üzerinden iptal işlemini tamamlayabilirler. Vakıf emeklilikten ayrılma ve Vakıf emeklilik BES çıkış işlemleri adım adım uygulanarak başarılı şekilde tamamlanabilir.

SMS İle Vakıf Emeklilik BES İptali

En hızlı iptal yöntemi olan SMS ile BES iptali telefonla tamamlanır. Adım adım Vakıf emeklilikten cayma işlemi için;

 1. Telefonun mesajlar bölümüne girilir.
 2. Mesaj metin alanına VEML boşluk
 3. T.C KİMLİK NUMARASI boşluk
 4. CAYMA boşluk
 5. DOĞUM TARİHİ (gg.aa.yyyy) yazılarak
 6. 4933’e mesaj gönderilir.

Kısa mesajın gitmesinin ardından Vakıf Emeklilik BES iptal işlemi değerlendirmeye alınır. İptal işleminin ardından geçen 10 günlük sürede para iadesi için gerekli hesaplamalar tamamlanır, onaylanır ve iade tutarı hesaba aktarılır.

Mobil Şube veya İnternet Bankacılığı Üzerinden BES İptali

Vakıfbank resmi web sitesi üzerinden https://www.vakifbank.com.tr/

 • Mobil bankacılık indir ve
 • İnternet bankacılığı menüsü seçilerek online işlemlere erişim sağlanabilir.

Bu hizmetler yardımıyla banka şubelerine gitmeden de bankacılık işlemleri hızlı ve güvenli şekilde tamamlanabilir. Vakıf Emeklilik mobil uygulaması veya internet şubesi girişinin ardından “Otomatik BES Cayma” seçeneği takip edilerek işlemler adım adım online olarak tamamlanabilir. İşlemler 7/24 kesintisiz olarak yapılabilir. başvurunun ardından değerlendirme, onay ve iade işlemleri için geçen gün sayısı 10 iş günüdür.

BES Robotuyla Vakıf Emeklilik İptal İşlemi

BES iptal hakkını kullanmak isteyenler işlemlerine “Otomatik BES robotu” ile devam edebilirler. SMS ile bilgi mesajının ardından başlatılacak online görüşmede merak edilen sorulara yanıtlar alınabilir.

 • Sohbet penceresinde yazılan otomatik mesajlara kısa ve doğru yanıtlar verilerek ilerleme sağlanabilir.

Cayma talebine istinaden BES uygulamasının avantajlarını kapsayan bir metin kullanıcıya iletilir. Son kararını veren müşteriler BES iptali yapmakta ısrarcıysa mesaj alanına TC Kimlik numaralarını girerek iptal işlemini tamamlayabilirler. BES avantajları göz önünde tutularak iptal işleminden vazgeçilmesi halinde oturum sonlandırılmalıdır.

Telefonla Vakıf Emeklilik BES İptali

İptal işlemi telefonla müşteri temsilcisine bağlanarak gerçekleştirilebilir.

 • Otomatik BES iptali için hizmet veren çağrı merkezi numarası
 • 0 850 222 9 237’dir.

Vakıf Emeklilik çağrı merkezine iletilen talep işlemlerin başlatılmasını sağlar. Para iadesiyle sonuçlanan cayma süreci ortalama 10 iş günü sürer. Vakıfbank Çağrı Merkezi numarası ise 0 850 222 0 724’tür. Sesli yönlendirme aracılığıyla yapılmak istenen işleme dair ilgili birime ulaşılabilir. 

WhatsApp Üzerinden Vakıf Emeklilik BES İptali

Gelişen teknolojilerden destek alan Vakıfbank hizmetleri müşterilerin pek çoğunun tercih ettiği WhatsApp üzerinden de tamamlanabilir.

 • Vakıf Emeklilik WhatsApp hattı 0 549 802 47 75’tir.
 • BES Cayma işlemi için pratik bir yol olarak görülen WhatsApp hattı işlemleri diğer yöntemlere nazaran daha uzun sürebilir.

BES iptali için doldurulması gereken form müşteriye iletilir. Talep formunun eksiksiz ve güncel bilgiler eşliğinde doldurularak Vakıfbank Emeklilik bölümüne teslim edilmesi gerekir. Bu yöntemle başvuru başlangıcı, onay ve iade arasında geçen süre 20 günü bulabilir.

Vakıfbank Şubelerinden Vakıf Emeklilik BES İptali

En yakın Vakıfbank şubesine kimlikle birlikte gidilerek BES iptal işlemi için müşteri temsilcisiyle görüşme sağlanabilir. Müşteri temsilcisinin işlem için verdiği form doldurularak kısa sürede BES iptal işlemi yapılabilir. İşlem sonrasında para iadesi hesaba en kısa sürede aktarılır.

BES Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi çalışan çalışmayan, genç yetişkin fark etmeksizin isteyen herkese ve her yaş grubuna hitap eden bir yatırım aracıdır. Bu aracın en önemli özelliği devlet tarafından güvence altına alınmış bir tasarruf sistemi olmasıdır.

 • Emeklilikte de ek gelir elde etme imkânı sunan sistem, birikimlerin risk grubu analizini müşteriler için özel olarak planlar.

Yapılan tasarruf devlet tarafından verilen katkı payıyla artar. Devlet desteğinden faydalanmak için uzun süre sistem içinde kalmak gerekir. Tüm uyarılara rağmen sistemden ayrılmak isteyenler cayma haklarını istedikleri zaman kullanabilirler.

Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Bireysel emeklilik sistemine dâhil olanların yaptıkları ödemeler devlet için önemli bir gelir kaynağıdır. İptal talebi bu döngüde kırılmalara yol açacağı için ortaya çıkacak zarar müşteriye yansıtılır. Müşterilerin BES cayma kararı öncesinde bilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

 1. Sistemden emekliliğe hak kazanmadan ayrılmak isteyenler emeklilik sistemine giril tarihindeki haklarını kaybederler.
 2. İptal talebinde devreye girecek olan yasal kesintiler mali sonuca olumsuz katkı sağlar.
 3. Devlet katkısı ve bu katkının getirisinden sadece emekliliğe hak kazananlar faydalanabilirler.
 4. Bireysel emeklilik iptal başvurusu yapıldığında elde edilen gelirden stopaj kesintisi yapılır. 10 yıldan az sistemde kalınması halinde kesinti oranı birikim getirisi üzerinden hesaplanır.

Vakıfbank BES katılımcıları sisteme giriş yaptıkları tarih itibariyle en az 10 sene boyunca sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmuş olmak şartıyla emekliliğe hak kazanırlar.

Katılımcıların emekliliğe hak kazanmasının ardından hesapta biriken tutar, toplu halde ya da kısım kısım alınabilir. Hazırlanan geri ödeme planında maaş bağlama seçeneği de tercih edilebilir. Emeklilik hakkı kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalma şartı zorunludur. Bu süre dolmadan sistemden ayrılmak isteyenler birikimlerinden kesinti yapılmasına razı olmayı kabul etmiş sayılır.

Vakıfbank BES Cayma Hakkı ve Para İadesi

Bireysel emeklilik planına sözleşme imzalandığı gün dâhil olunur. Formun imzalandığı veya mesafeli satış teklifinin onaylandığı günden itibaren ilk 60 gün içinde Vakıfbank BES cayma hakkı kullanılabilir.

 • Cayma hakkının sözleşme yürürlüğe girmeden kullanılması halinde katkı payı düzenli ödeme talimatları iptal edilir.
 • Cayma hakkının sözleşme yürürlüğe girdikten sonra kullanılması halinde elde edilen gelirden gelir vergisi kesintisi yani stopaj alınır.
 • Kalan tutar iade onaylandıktan sonra ortalama 10 gün içerisinde hesaba iade edilir.

Vakıfbank BES başvuruları şubeler aracılığıyla yapılır. 18 yaş altı BES çocukların geleceği için erken yaşta birikim imkânı sağlar. 200 TL’den başlayan aylık katkı payları faizli ya da faizsiz fon alternatifleri ve devlet katkısı avantajıyla geleceği güvence altına alır. İptal kararı vermeden önce mevcut birikim, iptal halinde doğacak kayıplar ve emeklilik için kalan süre öğrenilmeli ve değerlendirmenin ardından karar kesinleştirilmelidir.

Editör: TE Bilisim