UYAP sorgulaması yapmak isteyen kişilerin e devlet kapısını ziyaret etmesi gerekir. İşlemlerin tümü e devlet üzerinden yapılacaktır. E devlet sistemine erişim sağlandıktan sorna giriş işlemlerinin ardından mahkeme dosya sorgulama hizmetinin seçilmesi gerekir. İlgili hizmet seçildikten sonra mahkeme durumu ekranda karşınıza çıkar. Mahkeme sorgulama işlemine ek olarak kişilerin Yargıtay dosya sorgulama işlemini de rahatlıkla yapması mümkündür. Yargıtay’ın resmi internet sitesi üzerinden bu işlem ücretsiz olarak yapılabiliyor. Yargıtay’da işlem gören dosyası olan kişilerin, dosyaları hakkında bilgi alması adına dosyalarını takip edebilmesi büyük bir kolaylıktır. Vatandaşlar diledikleri kadar sorgulama yapabilirler. Sınırlama bulunmamaktadır. Aynı sistem üzerinden online şekilde adli sicil kaydı belgesi de alınabiliyor. Belge alındığı zaman resmi belge niteliğindedir. Bütün ihtiyaçlarda bu belge kullanılabilir.

UYAP Nedir?

UYAP Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi anlamına gelmektedir. Bilgi işlem dairesi tarafından UYAP hayata geçirilmiştir. UYAP Adalet Bakanlığı’na bağlı olan bütün birimleri ilgilendirmektedir. Herkesin kullanabileceği bir sistem olan UYAP sayesinde vatandaşların işleri oldukça kolaylaşmaktadır. Yalnızca vatandaşlar değil, yargı mensuplarının da bu sistemden faydalanması mümkündür. 81 ildeki teşkilatlar için de sistemin kullanılması mümkündür. Teknolojik gelişmelerinin hızla yaygınlaşmasının bir sonucu olan UYAP sayesinde Adalet Bakanlığı’na bağlı olan bütün faaliyetleri görebiliyorsunuz.

UYAP ile Hangi Bilgileri Öğrenmek Mümkündür?

UYAP ile öğrenilebilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • POLNET ehliyet kayıtları,
 • MERNİS nüfus kayıtları,
 • Adres kayıt sisteminde yer alan adres kayıtları,
 • Merkez bankasından döviz kurlarını,
 • TAKBİS’ten kadastro ve tapu kayıtlarını öğrenmek mümkündür.

UYAP Türkiye’de yer alan bütün yargı sistemiyle iletişim halindedir. UYAP vatandaş portal girişi yapmak isterseniz e devlet şifrenizi mutlaka bilmeniz gerekir. UYAP sorgulaması için de şifre kullanılarak sorgulama yapmak şarttır.

UYAP Avukat Portal Girişi Nasıl Yapılır?

UYAP avukat portal girişi yapmak isteyen kişilerin e imza sahibi olması gerekiyor. Yapılan bazı düzenlemeler sayesinde prtala mobil imza aracılığıyla da girmek mümkün olur. Avukatlar bu sistem sayesinde vekil olmadıkları dosyaları hakim onayı ile inceleyebilir, vekil oldukları dava dosyalarını inceleyebilirler. Bunu yapmak için yorulmazlar. Bütün işler online sistem üzerinden yalnızca bir iki dakika içinde halledilir. Adalet Bakanlığı’na bağlı bütün teşkilatlar UYAP sayesinde birbirine bağlanmış olur. UYAP bütün yargı sisteminin işlemesini sağlayan bir bilişim sistemidir.

UYAP Amacı Nedir?

UYAP amacı temel olarak yüksek yargı organları arasında etkin bilgi ve iş akışını sağlamak olarak tanımlanabilir. UYAP sayesinde mahkemeler, icra daireleri ve Cumhuriyet başsavcılıkları ortak veri tabanına ulaşmak mümkün  olur. Yapılacak olan işlemlerin hepsi bilgisayar ortamında yürütülmektedir. Üst dereceli mahkemelere yargılama faaliyetlerinin gönderilmesi ve birimlerin düzenleme yapması elektronik ortamda mümkün olmaktadır. Kullancıların hizmetine sunulan bu faaliyetler iletişim yeteneği olan yazılımlar sayesindedir. Ulusal Yargı Ağı pek çok işlemin yapılmasına katkı sağlar. Bu işlemler arasında şunlar yer alır:

 • Duruşma sırasında bile mevzuata erişilmesi,
 • Mahkeme kararlarının davanın açıldığı anda getirilmesi,
 • Nüfus ve sabıka kaydının getirilmesi,
 • Teslimat ve yazışmaların elektronik ortamda yapılması,
 • Güvenlik güçleri ile haberleşme (Özellikle hazırlık aşamasında(,
 • Kadroların sağlıklı bir şekilde süratla takip edilmesi,
 • Delillerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde toplanması,
 • Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yargıyla ilgili olan bilgilerine ulaşmak,
 • UYAP sorgulaması yapmak mümkündür.

Güncel Ücretsiz (Bedava) Netflix Hesapları

Emlak Vergisi Sorgulama, Öğrenme ve Ödeme

Editör: TE Bilisim