İsabetli piyasa tahminleri sonrasında geniş bir kitle tarafından takip edilmeye başlayan Ekonomist İslam Memiş’ten yatırımcılara yeni uyarılar geldi. Altın, gümüş, döviz ve borsa yatırımcılarının tümünü ilgilendiren önerileriyle dikkat çekti.

Kaleme aldığı köşe yazısında çok önemli detaylara yer veren İslam Memiş, özellikle düşen faiz, enflasyon ve deprem felaketinin de etkileriyle piyasalarda oluşacak duruma ilişkin güçlü ipuçlarını paylaştı. Sadece Türkiye’de değil, tüm ülkelerde değer kazanacağına yönelik tahminlerde bulunan İslam Memiş, yatırımcıların alternatif bir alana yönelmesine ilişkin sinyal verdi.

BU YATIRIM ARACI TÜM ÜLKELERDE DEĞER KAZANACAK!

Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde büyük bir felakete neden olan deprem sonrasında piyasalara ilişkin önemli analizlerde bulunan İslam Memiş, depremin yanı sıra düşen faiz ve artan enflasyona bağlı olarak arsa taleplerinin arttığını söyledi. Arsa talebinin çok fazla olduğuna işaret eden İslam Memiş, konut yatırımının bile önüne geçtiğini aktardı.

Deprem öncesinde takibe aldığı arsa fiyatlarında ciddi bir artış olduğuna işaret eden İslam Memiş, talebin artmasının ardından arsa fiyatlarının da uçtuğunu söyledi. Yatırım tavsiyesi olmamakla beraber altını, dövizi, gümüş ya da borsa hissesi olanların arsa yatırımı yapmalarının da mümkün olabileceğini ifade etti. Ayrıca sadece Türkiye’de değil tüm dünyada toprağın değer kazanacağına vurgu yaptı.

UZUN VADEDE TALEP ARTABİLİR!

Türkiye’de ve dünyada yaşanan doğal afetlerin yanı sıra kuraklık ve kıtlık gibi sorunlar da tarım arazilerine olan ilgiyi artırdığını ifade ediyor. Yüksek konut fiyatları ve ev alma sorunu ile imarlı arsalara, küçük miktarlı yatırımların değerlendirilmesi, uzun vade için imar beklenmesi tarlalara olan talebi de artırdığını kaydetti.

Yapılacak yeni yasalar, düzenlemeler ve kurallar sonrasında arsa fiyatı bu yıl daha da netlik kazanacak. Yatırımcıların dikkatini farklı bir alan çeken İslam Memiş, piyasalarda son dönemde görülen belirsizlikler ve risk faktörlerinin de giderek arttığını belirtti. Bu dönemde yatırım yapmak isteyenlerin ise altın, gümüş, borsa ve döviz başta olmak üzere tüm piyasalarda temkinli olunması gerektiği ifade ediliyor.  

Editör: TE Bilisim