Altın piyasalarında hareketlilik devam ediyor. 2023 yılının ilk ayında toparlanma eğilimi gösteren ve yeni rekorlara imza atan altın fiyatlarına ilişkin bu kez ünlü iş insanından dikkat çeken bir tahmin geldi. Üst üste beş haftalık kaybın ardından ilk kez kazanan altına ilişkin piyasa uzmanlarından da tahminler gelmeye devam ediyor.

FED raporlarında şahin mesajlar altında dalgalanmalara neden olurken, Çin imalat verileri ile altının güçlendiği görülüyor. Ünlü iş insanı Robert Kiyosaki ise altın ve gümüş hakkında daha önce dile getirilmemiş tahminlerde bulundu. Altının uçuşa geçeceği döneme ilişkin önemli beklentilerini duyurdu.

ALTIN PİYASALARINDA HAREKETLİLİK SÜRÜYOR!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından kısa süre önce yılda iki defa yayımlanan raporda yüksek enflasyona yanıt olarak faiz oranlarının hızla artırılması ve eldeki menkul kıymetlerin azaltılmasına ilişkin açıklama geldi. Yüzde 2 enflasyon oranlarında ısrarcı bir politika üzerinde duran FED’in faiz artırma kararlarını almaya devam edeceği yönünde beklentiler ise altın fiyatlarında dalgalanmaya neden oluyor.

Öte yandan Çin’in imalat ve hizmet sektöründe hızlı toparlanma göstermesi piyasalara olumlu yansıdır. Çin’den gelen veriler altın fiyatları da olumlu etkiledi.  

ALTIN FİYATLARI İÇİN YENİ TAHMİN!

ABD’li ünlü iş insanı ve yazar Robert Kiyosaki tarafından piyasalar hakkında kritik bir açıklama yapıldı. Altın ve gümüş fiyatlarının bu yıl ve gelecek yıllarda rekor kırabileceğini aktardı. Kriz zamanları için en iyi ve güvenli yatırım araçlarından birinin altın olduğuna işaret eden Kiyosaki, altının yanı sıra gümüşe de dikkat çekti.

Mevcut görünümde 1.863 dolar seviyelerinde hareket eden ons altının 3 bin 800 dolara kadar tırmanabileceğinin altını çizdi. Öte yandan gümüşün ise 75 dolara kadar çıkabileceğini söyledi. 2025 yılına kadar altın fiyatlarının 5 bin dolara kadar yükselebileceği yönünde tahminini paylaştı.

GRAM ATIN NE KADAR?

6 Mart Pazartesi haftanın ilk işlem gününde 1.127 lira seviyesinde ilerleyen gram altının yeni haftada yön arayışına devam edeceği düşünülüyor. Çeyrek altın 1.886 lirada haftaya başlarken, ons altın ise 1.853 dolar bandında ilerliyor.

Editör: TE Bilisim