Trafiğe Çıkarken Dikkatli Olun, Bu Cezaları Kimse Bilmiyor! Ortalama 31 milyon sürücünün bulunduğu trafik için ışıkta geçme, şerit ihlali, alkollü araç kullanma, hız sınırı aşmak gibi cezalar biliyor olsa da trafikte polis memurlarının kesmekle yükümlü olduğu pek çok bilinmeyen ceza bulunuyor.

Trafiğe Çıkacak Olanlar Bu Cezalara Dikkat

İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen trafiğe çıkış ve trafikte yapılması gerekenler listesinde pek çok bilinmeyen ceza bulunuyor. Buna göre Trafik Kanunu çerçevesinde denetim yapan polisler tarafından durdurulan araçlara sürücülerin hiç tahmin etmedikleri alanlardan ceza kesilebiliyor. Son dönemlerde sıklıkla yapılan denetimler sonucunda, bakanlık tarafından trafik kurallarını hiçe sayan sürücülere çok sayıda ceza kesildiği ifade edildi. Karayolları Trafik Kanunu 64’üncü maddesi uyarınca; yerleşim birimleri dışında karayollarında geceleri seyir halindeyken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve durumlarda, uzak farları kullanmanın cezasının 132 TL olduğu belirtildi. Aynı şekilde ilgili maddenin 63’üncü maddesi kapsamında da araçlarda şartlara uygun olmayan ışık donanımı bulundurmanın da 598 TL cezası bulunuyor. Gece sis ışıklarını ise karlı ve sağanak yağmurlu havaların dışında diğer farlar ile yakmanın da cezası 132 TL olarak belirlendi. Buna göre keyfi uzun far ya da sis farı yakanlar denetime denk gelmeleri halinde ceza kesilebilecek.

Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Belirtilen haller dışında sürücülerin bilmediği daha pek çok ceza bulunuyor. Buna göre gece karşılaşmasında ışıkları söndürmek 132 TL, dönüş ışıklarının geç anlamında kullanmak, halk tabiri ile selektör yapmak 132 TL, öndeki aracı geçmek için uzun farları yakıp söndürmek 132 TL, sadece park lambaları ile hareket etmek 132 TL, arka kenar ve arka park lambalarının çalışmaması 132 TL olarak cezai işlem uygulanıyor. Bu durumlarda ya da farklı nedenlerden ötürü trafik cezası kesildiğinde ise cezanın haksız olduğu düşünülüyorsa cezaya itiraz hakkı bulunuyor. Trafik cezasına itiraz etmek için gereken belgeler ile birlikte en yakın Sulh Ceza hakimliğine 15 gün içerisinde başvuruda bulunulması gerekiyor. 15 günlük süre, cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren geçerli oluyor ve bu süre içinde başvuru yapılmazsa itiraz hakkı geçersiz sayılıyor.
Editör: TE Bilisim