TOKİ’den ev almış ve borçlarını kira ile ödeyen konut ve işyeri sahiplerine önemli bir kampanya başladı. Kampanyaya göre kalan ödemelerin peşin ödenmesi halinde ana tutardan yüzde 20 oranında indirim yapılacak. Aynı şekilde borçlarını kapatmak için nakit parası olmayanlara da Ziraat Bankası ve Halkbank uygun faiz oranları ile kredi veriyor.

TOKİ Yüzde 20 İndirim Kampanyası Başladı

21 Ekim 2020 tarihinde başlayan kampanya ile TOKİ ev ve işyeri sahiplerine önemli bir fırsat sunuyor. Borcunu erken ödeyerek tapularını hemen almak isteyenlere yönelik sunulan kampanya kapsamında ana borç üzerinden yüzde 20 oranında indirim söz konusu oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi TOKİ tarafından başlatılan kampanyada borcunu erken ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri sahipleri yararlanabiliyor. Kampanyadan yararlanmak isteyenler ise 21 Ekim ve 19 Kasım 2020 tarihleri aralığında başvurularını yapmaları gerekiyor. Nakit olarak borcunu hemen ödeyenlere ana tutardan yüzde 20 indirim yapıldığı gibi aynı zamanda tapuları da kendilerine hemen teslim edilecek.  

Nakit Parası Olmayanlara Kredi İmkânı

Yüzde 20 indirim kampanyasından tüm borçlarını kapatamayacak olanlar da yararlanma imkânı bulacaklar. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar da borçlarından yüzde 25 oranından az olmamak şartıyla yapacakları peşin ödemelerde ödedikleri tutar üzerinden yüzde 20 indirim imkânından yararlanabilecekler. Son başvurunun 19 Kasım 2020 olarak belirlendiği kampanyaya bu tarihten sonra yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Kampanyadan yararlanmak isteyenler ise belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. İndirim uygulaması kapsamındaki konut ve işyerleri için TOKİ’ye ödemekle yükümlü olunan aidat ve herhangi bir borcun bulunmaması gerekiyor. Aynı zamanda kampanyadan satışları 2019 yılı Haziran ayının sonuna kadar gerçekleştirilmiş olan ve geri ödeme taksitleri de en geç 2019 yılı Haziran ayı sonu itibariyle başlamış olan konut ve işyerleri alıcıları yararlanabiliyor. Ödenecek taksit sayısı 12 ay ve daha azı kalan kimseler ise indirimden yararlanamayacak. Nakit parası olmayanlar ise Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından yüzde 1,25 faiz oranı ile birlikte kapatma tutarları kadar kredi kullanarak borçlarını kapatabilecekler.
Editör: TE Bilisim