Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından borcunu erken ödeyerek tapusuna hemen sahip olmak isteyenlere yönelik her yıl yapılan indirim kampanyası detayları belli oldu. Buna göre 21 Ekim’de başlayacak kampanyada yüzde 20 indirim yapılacak.

Borcunu Erken Ödemek İsteyenlere İndirim

TOKİ tarafından verilen bilgiye göre Bakanlık, borcunu erken kapatarak konut ya da işyeri alıcılarına yönelik, geri ödemeleri devam etmekte olan gayrimenkuller için başlatılan kampanyada yoğun talep yüzünden ikincisini başlatıyor. Kampanya dahilinde borcunu peşin ödeyerek mülk sahipleri yüzde 20 indirim hakkından yararlanacaklar. Kampanyadan yararlanmak isteyenler ise 21 Ekim tarihinden itibaren bankaya başvuru yapabilecekler. Ayrıca tüm borcunu kapatamayacak olanlar da indirimden yararlanacaklar. Bu bakımdan borcun tamamını kapatamayacak olanlar dahi borç bakiyesinin yüzde 25’ini ödemeleri halinde yapacakları peşin ödeme üzerinden yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanacaklar. Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve işyeri sahipleri ise 19 Kasım’a kadar başvuru yapabilecekler. Bu tarihten sonra ise yapılacak borç kapatmalarda indirimden yararlanılmayacak.

TOKİ İndirim Kampanyası Detayları

Belirlenen kampanya şartlarına göre indirim uygulaması kapsamına giren projelerdeki konut ve işyeri sahiplerinin başvuru tarihinden geçerli olacak şekilde TOKİ’ye ödemekle yükümlü olunan aidat ya da benzeri borçlarının bulunmaması gerekli. Kampanyadan yararlanmak için satışları 2019 yılının Haziran ayının sonuna kadar gerçekleşmiş olan ve geri ödeme taksitleri de en geç 2019 Haziran sonu itibariyle başlamış olan konut ve işyerleri yararlanabiliyor. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalmış olan projeler ise indirim kampanyasından yararlanamıyor. Aynı zamanda kampanyadan yararlanmak isteyenlere yönelik Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin imzalandığı ve aracı olan bankalar tarafından da borcu kapatmaya yönelik konut kredisi sağlanabilecek. Borç kapatma indiriminden yararlanarak hemen tapularını almak isteyenler, 21 Ekim tarihinden itibaren TOKİ taksitlerini yatırmakta oldukları bankalara giderek buradan ilgili işlemleri ve hesaplamaları yapabilecekler. İndirim oranı toplam borç üzerinden yani toplam borç tutarından yüzde 20 indirim yapılması ile belirlenecek. Hesaplama sonrasında çıkarılan tutarın bankaya peşin olarak yatırılması sonrasında tapu da mülk sahiplerine verilecek. Yapılması planlanan projeler için ise indirim uygulanmayacak.
Editör: TE Bilisim