Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ayda en az 436 TL ile ev sahibi olmak isteyenlere müjde verildi. Yapılan açıklamada Türkiye’nin farklı şehirlerinde konut kampanyası başladığı bildirildi. Uygun fiyatlar ile satışların başlamasının ardından ev sahibi olmak daha kolay hale getirildi.

TOKİ Aylık 436 TL Taksit ile Ev Kampanyası

TOKİ tarafından başlatılan yeni bir kampanya ile birlikte farklı bölgelerde düşük aylık taksitler ile ev sahibi olma imkânı sağlıyor. TOKİ’den yapılan açıklamada ödeme planları hakkında da açıklama yapıldı. Buna göre;
 • Alt gelir konut grubu, 2 + 1 konutlar için; yüzde 12 peşinat ile birlikte 180 ay vade, yüzde 20 peşinat ile 240 ay vade,
 • Orta gelir konut grubu, 3 + 1 konutlar için; yüzde 10 peşinat ile 120 ay vade, yüzde 20 peşinat bedeli ile 180 aya varan vade oranları açıklandı.
Örnek ödeme tablosuna bakıldığında ise; Net alan 67 – 77 metrekare olan, 2 + 1 konut için yüzde 20 peşinat ödemesi yapılması halinde 240 ay vade ile başlangıç taksiti 436 TL oluyor. Eğer yüzde 12 peşinat ile 180 ay vade seçilirse bu durumda başlangıç taksiti 640 TL oluyor. 3 + 1 konutlara bakıldığında, 122 – 128 metrekare brüt alana sahip olan konut için yüzde 10 peşinat ödendiğinde başlangıç taksiti bin 411 TL olurken, yüzde 20 peşinat ödendiği halde başlangıç taksiti 836 TL’den başlıyor.

TOKİ Alt ve Orta Gelire Yönelik Konut Projesi Detayları

Yapılan açıklamada alt ve orta gelire yönelik konut projesinin detayları da belli oldu. Projeye konu olan illerde geçerli olacak fiyatlar ile satışa çıkarılan evlere başvuru yapmak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Şartları sağlayanlar ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar TOKİ üzerinden başvuru yapacaklar. Başvuru şartları şu şekilde belirlendi;
 • Söz konusu projeler kapsamında, satışa çıkarılacak olan konutlar için her hane halkı bir başvuruda bulunacaktır. Bu bakımdan kişinin kendisi, eşi ve velayeti altında çocukları adına, tek bir başvuru yapılmaktadır. Aynı hane halkı içinde farklı başvurular değerlendirmeye alınmaz, geçersiz kabul edilir.
 • Başvuru ve satın alma sözleşmesinin imzalandığı tarih kapsamında kişinin kendisi, eşi ya da velayeti altında olan çocukları üzerine tapuya kayıtlı olan kat irtifaklı, kat mülkiyetli, bağımsız bir bölümün ya da müstakil bir konutun bulunmaması gerekmektedir. Fakat kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tesis edilmemiş olan konutlar ile eşi ya da velayeti altındaki çocukları dışında kalan şahıslar ile birlikte hisseli gayrimenkuller bu hüküm dışındadır. Kişinin anne ve babasına ait olan tapu kapsam dahilinde değildir.
 • Kişinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocukların daha önce TOKİ tarafından satılan bir konutu çekiliş ya da diğer satın alma yöntemleri alma almamış olmaları gerekmektedir.
 • Satış işlemleri esnasında konut alıcısı olan kişi, kendisine, eşine ve velayeti altında olan çocuklarına dair tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmadığına dair sözleşme imzalayacaktır. Sözleşme vekaleten yapılacağı durumlarda, adına sözleşmeyi imzalayacak olan kişi için adıma gayrimenkul satış sözleşmesi imzalamaya yetkilidir ya da adıma gayrimenkul alımı ile ilgili her türlü belgeyi imzalamaya yetkilidir ifadesini içerecek olan noter onaylı vekaletname ve vekil olan kimsenin de nüfus cüzdanı olması gerekmektedir. Vekalet dışında, söz konusu proje için başka isimler imza atamamaktadır.
 • Başvuru yapan adayların, projenin bulunduğu il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmaları gerekmektedir ve ikametlerinin de projenin bulunduğu il ya da ilçe nüfusuna kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bunun dışında, 1 yıldır ikameti bulunmayan iller ya da ilçeler için başvuru yapılmayacaktır.
 • Başvuru yapacak kişinin başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını bitirmiş olması, alt gelir konut grubu için ise 25 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir, üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • Aylık hane halkı geliri en fazla 5.500 TL olmalıdır. Bunun dışında kalan ve daha yüksek hane halkı gelirine sahip olan haneler başvuru yapamayacaklardır.

Hangi İllerde Projeler Var?

TOKİ tarafından yıl sonuna kadar alınan başvurular pek çok il ve ilçede geçerli bulunuyor. 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapılacak projeler şu şekilde;
 • Ankara Mamak Gülseren Mahallesi, orta gelir, 1312 Konut
 • Bursa, Orhangazi ilçesi, alt gelir, 292 adet konut, 2 adet dükkan,
 • Denizli, Çardak ilçesi, alt gelir, 1817 adet konut, 5 adet dükkan,
 • Denizli, Bekilli ilçesi, alt – orta gelir, 134 konut, 1 adet dükkan,
 • Karabük, merkez, orta gelir, 1144 adet konut,
 • Kırklareli, Kavaklı beldesi, alt – orta gelir, 119 adet konut, 1 adet dükkan
 • Kütahya, Dumlupınar ilçesi, alt gelir, 126 konut
 • Mersin, Gülnar Mahallesi, orta gelir, 115 Konut
 • Tokat Merkez, Dedeli Mahallesi, alt – orta gelir, 436 konut
Projelerine yıl sonuna kadar uygun şartları sağlayanlar başvuru yapacaklar ve 436 TL’den başlan taksitler ile ev sahibi olabilecekler.

Başvuru İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim