Piyasalarda son zamanda dalgalanmalar ve belirsizlikler devam ediyor. Özellikle borsada işlem yapan birçok yatırımcı yaşanan son gelişmeler sonrasında yeni stratejiler uygulamaya başladı. Şirketlerden ise peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ise hissedarlarında temettü ödeme kararı aldı.

Tofaş, 23 Mart 2023 tarihinde ödenmek üzere hisse başı belirlenen rakamlar üzerinden ödeme gerçekleştirecek. Şirket ortaklarına 3 milyar lira nakit temettü ödenmesi hedefleniyor. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada ödeme tarihleri ve detayları belli oldu.

TOFAŞ TEMETTÜ NE KADAR?

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Tofaş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirimde bulundu. Bu kapsamda şirket tarafından hisse başı brüt 6,00 TL ve net 5,40 TL temettü dağıtma kararı alındı. Borsada birçok yatırımcı ise 3 milyar lira nakit temettü ödemelerine ilişkin detayları araştırmaya başladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, net dönem karından, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Mevzuatı ve şirketin ana sözleşme hükümleri ile Kâr Dağıtım Politikasına uygun olarak, yasal yükümlülükler düşüldükten sonra, ortaklara brüt 600,00 oranında toplam 3 milyon TL nakit temettü ödeneceği belirtildi.

TOFAŞ TEMETTÜ NE ZAMAN ÖDENECEK?

KAP’a yapılan açıklamaya göre 23 Mart 2023 tarihinde Tofaş tarafından hisse başına net 5,40 TL temettü ödemesi yapılacak. 2022 yılı konsolide bilanço ve gelir tablosunda ise şirketin 2022 yılı ana ortaklığa ait net dönem kârının 8 milyar 562 milyon 191 bin lira olduğu aktarıldı. Söz konusu dönem içinde ise sosyal yardım amacıyla vakıf ve derneklere yapılan bağış ve yardımların tutarının ise 21 milyon 28 bin 679 TL olduğu aktarıldı.

23 Mart 2023 tarihinde ödenmek üzere brüt 6,00 lira ve net 5,40 TL temettü dağıtılacağı açıklandı. Son dönemde piyasalarda yaşanan olumsuzluklar borsayı da etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda birçok yatırımcı şirketlerden gelen haberlere odaklanmış durumda. Tofaş’tan gelen temettü açıklaması ise birçok yatırımcının yüzünü güldürdü. Toplam 3 milyar lira nakit temettü ödenecek.  

Editör: TE Bilisim