Ticaret sicil gazetesi sorgulama ile iş yaşamındaki güncel bilgileri ve kendi işyerinize ait vergi bilgilerini kolayca öğrenebilirsiniz. Faaliyet gösteren kurum ve şirketlerin güncel durumlarını ya da değişikliklerini ticaret sicil gazetesi sayesinde öğrenmek mümkün.

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Ticaret sicil gazetesi ya da diğer adıyla Türkiye ticaret sicil gazetesi, Türk Ticaret Kanunu kapsamında bilgilendirme yapılması amacıyla çıkarılmaktadır. Ticaret gazetesi Odalar ve Borsalar Birliği ortak kararı ile beraber 2004 yılında çıkarılmaya başlanmış ve haftalık olarak yayımlanan bir gazetedir. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan şirket ve kurumlar kendilerine ait olan bilgileri ve değişen bilgileri bu gazetede yayınlamak durumundadırlar. Bu amaç yüzünden kurulmuş olan gazetenin asıl amacı da yeni kurulmuş şirketin kendisini duyurması olmaktadır. Aynı zamanda iflas etme, batma, konkordato ilan edecek durumda olan şirketlerin duyurulması ve takip edilmesi de yine bu gazete sayesinde mümkün olmaktadır. Aynı zamanda gazete sayesinde firmalarda meydana gelen kadro değişikliklerini öğrenmek de olanaklıdır. Bunların yanında yeni kurulan bir şirket gazeteye ilan vermek durumundadır. Belirli bir ücret karşılığında gazetede yer alabilmektedir. Bu ilanın yayınlanması ile birlikte şirket de kuruluşunu tamamlamış ve duyurmuş olmaktadır.

Ticaret Sicil Gazetesi İçinde Neler Bulunuyor?

Ticaret sicil gazetesinde bulunanlar ülkede kurulmuş olan yeni şirketlere ait detaylardır. Aynı zamanda mevcut şirketlerde yapılmış olan değişiklikler de gazete içeriğinde bulunur. Bunlarının yanında şirket ya da kuruluşların tadilleri, yönetim kurulu kararları, olağan ya da olağanüstü kurum kararları gazete içeriğini oluşturmaktadır. Ticaret sicil gazetesinde bilgi yayınlatmak isteyenler ise farklı adımları takip etmelidirler. Öncelikle gerekli olan belgelerin tescili ve ilan edilmesi için önce tüm belgelerin sicil gazetesine dilekçe ile birlikte teslim edilmesi gerekir. Ardından tescil ve ilan ücreti ilgili hesaba yatırılmalıdır. Ücret yatırıldıktan sonra ilan incelenecek ve uygunluk taşıyorsa gazetede yer alacaktır.

Ticaret Sicil Gazetesi Abonelik ve İlan Ücretleri Nedir?

Ticaret sicil gazetesi abonelik ve ilan ücretleri açısından farklı fiyatlandırma yapmaktadır. Ticaret sicil gazetesi ilan yayınlatma ücreti için belirli bir usul takip edilmektedir. Gazete üzerinden verilecek olan ilanın türüne ve ilanı verecek olan pozisyona göre ücretlendirme de farklılık taşımaktadır. Buna göre şirket ilanları yayınlatmak isteyen kimse kelime başına 50 kuruş, kuruluş ilanı için kelime başına 35 kuruş, kooperatif üzerinden yapılacak olan ilanlarda kelime başına 35 kuruş, ticaret başlangıcının duyurulduğu bilgilendirme metni için 80 TL ödemesi gerekmektedir. Bu tutarlar sicil gazetesi hesaplarına yatırıldıktan sonra ilan yayınlatmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında ticaret sicil gazetesi aboneliği için de ücret yatırılması gerekmektedir. Kağıt ortamında yıllık abonelik ücreti 18.000 TL, elektronik ortamda abonelik yıllık ücreti 32.000 TL olup elektronik ortam aboneliği fihrist aboneliğini de kapsamaktadır. Ticaret sicil gazetesi için ilan vermiş olan herhangi bir kuruluş ilan ücretini daha fazla yatırması durumunda sicil gazetesi internet sitesi üzerinden iade talebi yapabilmektedir. İade talebinin yanıtlanması için yatırılan ücret tespit edilir ve kişinin haklı bulunması durumunda yatırılmış olan ücretin fazlası belirtilen hesaba aktarılmaktadır.

Ticaret Unvanı Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar Nedir?

Ticaret sicil gazetesinde ilan yayınlatmak için en önemli noktalardan birisi ticaret unvanı seçimidir. Şahıs işletmelerinde unvan seçilirken kişinin ad ve soyadını kullanması zorunlu olmaktadır. Buna ek olarak kişinin işletmesi ile istediği unvanı da kullanması mümkün olmaktadır. Ancak bu şirketin şahıs şirketi olduğunun anlaşılması seçilecek olan unvan açısından önemlidir. Adi ya da sermayesi paylara bölünmüş olan şirketlerin ticari unvanlarının seçiminde ise ortaklardan en az birisinin ad ve soyadı, şirketi ve türünü gösterecek olan ibare olması gerekmektedir. Limited ve anonim şirketlerde ise unvanlarında faaliyet konularını belirtmek durumundadırlar. Aynı zamanda şirket türüne göre isimlerinde limited şirket ya da anonim şirket ibarelerinin bulunması da zorunlu tutulmaktadır. Ticaret sicil gazetesinde yayınlanacak ilanlar için özellikle ticaret unvanı büyük önem taşıdığı için şirket için unvan seçiminde bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ticaret sicil gazetesi sorgulama işlemleri için iki yöntem kullanabilirsiniz. İlk yöntem e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Ticaret sicil gazete sorgulama için öncelikle e – devlet adresine girin. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden e – devlet şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna ticari sicil gazete yazın ve açılan sekmeye tıklayın. Eğer şahsınız adına gazeteye aboneliğiniz bulunuyorsa bu durumda gazete bilgileri ekrana yansıyacaktır. Diğer bir yöntem ise ticaret sicili gazetesi resmi internet sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bunun için siteye girdikten sonra ana sayfada yer alan ücretsiz gazete sorgu kısmını seçin ve daha sonra sisteme üyelik oluşturarak ilanınızın gazetede yayınlanıp yayınlanmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca 0312 218 20 00 numaralı telefon üzerinden de işletmenizin ticaret sicil numarası ve kayıtlı bulunduğunuz ticaret sicili memurluğu müdürlüğü bilgilerini iletmeniz halinde ilanınızın yayını hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İlanınız ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, ilk olarak ilanının gazetede yayın durumunu belirtilen sorgulama yöntemleri ile öğrenin. Eğer ilan kaydına ulaşamıyorsanız bu durumda bahsedilen telefon numarası üzerinden iletişim kurulmalı ve kayıtlı olunan sicil müdürlüğü bilgileri ile birlikte ilanın yayını hakkında bilgi alınabilmektedir.

Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim