Tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atmak için tatil planları yapıyorsanız nereye gideceğinize karar vermek kadar tatil bütçesi planlama işlemlerini de doğru yapmak zorundasınız. Bütçenizi doğru şekilde belirlediğinizde herkes tatil yapabilir.

Bütçeye Göre Tatil Planı Yapın

Tatile gitmek ne kadar yüksek tutarlar harcanarak yapılan bir eylem olarak görülse de doğru tatil bütçesi hazırlama ile birlikte herkes tatil yapabilir. Alışılmış kalıplar yüzünden tatile gitmek her zaman lüks yerlere büyük paralar harcayarak yapılan bir eylem olarak görülmektedir. Ancak tatile bu şekilde bakmak yerine farklı yerler görmek, yeni insanlar ile tanışmak ya da hoş bir zaman geçirmek olarak bakmak çok daha yerinde olacaktır. Bunun için uygun fiyatlar ile gidilecek bölgeleri araştırma yapabilirsiniz. Genelde çok rağbet gören bölgelerde otel, ulaşım, yemek ve benzeri fiyatları rağbet çok olduğu için yüksek olur. Özellikle turistlerin de geldiği bölgelerde öncelik döviz taşıyan turistlere verildiği için fiyatların yükselmesi daha da muhtemel olur. Bu yüzden henüz keşfedilmemiş, çok fazla rağbet görmeyen bölgeleri tatiliniz için tercih edebilirsiniz. Tatil planınızı en başta bu şekilde yapmak, daha ekonomik ve keyifli bir tatil yapabilmenizi de sağlar.

Nereye Gideceğinize Karar Verin

Genelde Türkiye’de bulunanlar için tatil, kıyı kesimlerinde dört ya da beş yıldızlı otellerde tatil yapmak anlamına gelmektedir. Bu ise ekonomik tatil tanımına uymaz ve esasında yüksek fiyatlar ile karşılaşmanızı da mümkün kılar. Bilinmeyen bir konu, bazı yurtdışı ülkelerinde dört yıldızlı ya da beş yıldızlı otellerde kalmanın neredeyse yarı fiyatına tatil yapabileceğinizdir. Yurtdışı tatili seçmeniz hem başka bir kültür ile karşılaşmak hem de yeni yerler görmek açısından çok ideal olacaktır. Bunun için Türkiye’den vize istemeyen ülkeleri değerlendirebilirsiniz. Pek çok Balkan ülkesinin yanında Ukrayna ya da Gürcistan gibi yakın ülkeler de vize istememektedir. Bu ülkelere sadece pasaport ile gidiş yapabilir ve uygun fiyatlı tatilden yararlanabilirsiniz. Gittiğiniz ülkelerde de tatil masraflarınızı düşürmeniz mümkündür. Bunun için otel arama motorlarını ve sitelerini kullanabilir, en düşük fiyatlardan sunulan otelleri kullanabilirsiniz. Otel yerine hostel olarak adlandırılan yerleri tercih etmeniz halinde ise konaklama masrafınız da düşecektir. Hostel fiyatları neredeyse otel fiyatlarının yarısına denk gelmekte ve böylece masraflarınızı azaltmaktadır. Eğer eşiniz ya da çocuğunuz ile gitmek isterseniz hostellerde ayrı oda kiralamak da mümkün olup bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Yurtdışında aynı zamanda yeme içme masraflarınız da çok düşecektir. Marketlerden yapacağınız alışverişleri hostelde kendiniz hazırladığınızda yemek masraflarını da çok düşürmüş olursunuz.

Alışılmış Tatil Planlarının Dışına Çıkın

Gerek yurtiçinde gerekse de yurtdışında tatil masraflarını azaltmak için alışılmış davranışların dışına çıkabilirsiniz. Örneğin otellerde kalmak yerine mevsim şartlarının uygun olması halinde kamp yapabilirsiniz. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan kamp yapmak size farklı bir deneyim yaşatacağı gibi aynı zamanda tatilinizin de çok ucuz olmasını sağlayacaktır. Eğer kamp kurmak için alanınızın güvenli olmasını isterseniz kamp alanlarını tercih ederek hem güvenli şekilde kamp yapabilir hem de kamp alanının sunduğu tuvalet, banyo ve elektrik gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Kamp yaparken istediğiniz yere de çadırınızı kurabilir, böylece en güzel doğa manzaraları karşısında güzel vakitler geçirebilirsiniz. Bu yöntemleri dikkate alırsanız her zaman tatil yapmanız mümkün olacaktır. Tatil yapmak çoğu kimse için bir lüks gibi görünse de aslında tatil yapmak değil, tatilde yapılan harcamalar lüks olmaktadır. Doğru adımlar ve bütçe planları ile birlikte ekonomik bir şekilde tatil yapabilirsiniz.
Editör: TE Bilisim