Taşeron işçilerin uzun bir zamandır bekledikleri zamlar ile ilgili olarak önemli gelişmeler yaşanıyor. Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler için 31 Ekim tarihinde yeni bir dönem başlayacak. Yapılacak görüşmeler sonrasında işçilerin kazanacakları mali ve sosyal haklar da açıklanacak.

TİS Görüşmeleri Bekleniyor

Kadroya alınmış olan taşeron işçiler için TİS görüşmeleri için heyecan sürüyor. Ekim ayı sonlarında sona erecek olan sözleşmeler sonrasında taşeron işçilerin iş kolu için düzenlemeler de Resmi Gazete’de yayımlandı. Taşeron işçiler için en çok merak edilen nokta ise maaşlarına ne kadar zaman geleceği oluyor. Çalışma Bakanlığı tarafından bu konuda verilen zam teklifi ile Türk İş’in talebi ile şekillen zam oranlarının yüzde 8 ile 10 bandında olduğu görülüyor. Bunun yanında Türk İş ise yüzde 20’ye kadar zam talebinde bulunuyor. Bunların dışında taşeron işçiler için yüzdelik dilimlerin düzenlenmesi de gündeme getirildi. Taşeron işçilerin maaşlarının kadroya alınmadan önce ederi kadar asgari ücret oranına göre yeniden düzenlenmesini içerecek yüzdelik dilimin de görüşmeler kapsamında olması bekleniyor.

Taşeron İşçiler Hangi Tarihi Bekliyor?

Taşeron işçiler bu zam oranlarının geçerlilik kazanacakları tarihin yanında toplu iş sözleşmesinin tarihini de merakla bekliyorlar. Fakat taşeron işçilerin takip edecekleri önemli bir süreç bulunuyor. Bu süreç dahilinde ilk olarak taşeron işçiler daha önce açıklanmış olan mali ve sosyal haklar sözleşmeleri son bulacak. Bu sözleşmelerin sona ermesi için belirlenmiş olan tarih 31 Ekim tarihini taşıyor. Bu sonlanmanın ardından ise taşeron işçilerin iş kolları değişikliğe uğrayacak. Daha sonra ise toplu iş sözleşmesi yapılacak. Bu kapsamda da Ekim ve Kasım aylarının ilk dönemlerinde toplu iş sözleşmesi kapsamındaki detaylar tam olarak belli olabilecek. Taşeron işçiler için çok önemli olan maaş zammı konusunda ise bakanlık ve sendika temsilcilerinin görüşmesi ile karar alınması bekleniyor. İşçiler için yüzdelik dilim düzenlemesi de gündemde olurken aynı zamanda bir diğer talep de bayram, eğitim, düğün gibi alanlarda taşeron işçilere ek ödemelerin yeni ekonomik duruma göre güncellenmesi oluşturuyor. Görüşmelerin başlaması ile birlikte zam oranları netlik kazanacak.
Editör: TE Bilisim