E-Devlet Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama 2021

Devlet tarafından annelere verilen süt parası (emzirme ödeneği) sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden yada Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden hızlıca sorgulayabilirsiniz. Süt parası alacak anneler, başvurularının ardından süt parasını 15 gün içerisinde alabilirler.

Süt Parası Nedir ?

Süt parası, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında SSK’lı olarak çalışanların çocuk sahibi olması durumunda ödenmektedir.

Süt parasının genel özellikleri aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Süt parası sadece bir defaya mahsus olarak anneye verilen sosyal yardımdır.
 • Süt parası, bebeğin doğumundan itibaren alınabilir.
 • Annelerin ya da bebeklerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hazırlanmıştır.
 • Süt parasının tutarı, bebek sayısına göre artış göstermektedir.
 • Bebek 5 yaşına gelmeden, süt parası ödemesi alma hakkı devam etmektedir.
 • Bebeğin yaşının dolmasına karşın süt parası başvurusu yapmayan anneler, aynı bebek için süt parası alma haklarını kaybetmektedir.
 • Süt parası ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir.

Süt Parası Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?

Süt parası başvurusu yapmak isteyen kişilerde aranan koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen süt parası ödeneği, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanmaktadır.
 • Annenin SSK’lı olması ya da eşin SSK’lı olarak çalışmasına karşın annenin ev hanımı olması gerekir.
 • BAĞ-KUR ya da emekli sandığı kapsamında sigortalı olan kişilere, süt parası ödemesi yapılmamaktadır.
 • Annelerin süt parasından faydalanabilmeleri için doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin hayatta olması gerekir. Ölü doğumlar ya da kürtajlar sonucunda, herhangi bir doğum ödemesi alınması söz konusu değildir.
 • Doğum iznine ayrılmadan son 1 yıl önce annenin çalışmaya başlaması ve doğum izninden önceki son 3 aylık süreçte, tüm SSK primlerinin ödenmesi gerekir.
 • Anneler doğum izni süresince farklı bir işte çalışmamalıdır.

Süt parası ödenekleri, SSK’lı olarak çalışan ve doğum iznine ayrılan tüm annelere verilmektedir. Babaların süt parası başvurusu yapması durumunda, eşinin çalışmaması şart koşulmuştur. Süt parası ödeneğinden faydalanmak için maddi durum değerlendirmesi yapılmamakta ve kişilerde muhtaçlık durumu aranmamaktadır.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması gerekir. SSK’lı olarak çalışan ve doğum iznine ayrılan anneler, doğrudan e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi, kendilerine ve bebeklerine ait evrakları kuruma postayla yollayarak da başvuru yapabilirler. Süt parası başvurusu, annelerin yerine eşleri tarafından da gerçekleştirilmektedir. Eğer SSK’lı olarak çalışan kişi babaysa ve eşi çalışmıyorsa, anne yerine babaya süt parası ödemesi yapılmaktadır.

İl ya da ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne gidilerek ya da e-devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasına giriş yapılarak süt parası için başvuru talebi oluşturulabilir. Anneye ve bebeğe ait kimlik belgesiyle birlikte kuruma gidilmesi ve süt parası başvuru formunun doldurulması, süt parası başvurusu için yeterlidir.

Süt Parası Ne Kadardır?

Annelere bir defaya mahsus olarak verilen emzirme ödeneğinin limiti 180 TL’dir. Süt parası ödeneği, çalışan annelerin süt iznine ayrılmaları süresinde verilmektedir. Çocukların doğmasından itibaren, 5 yıllık süre içerisinde sosyal Güvenlik Kurumu ya da SGK il müdürlükleri üzerinden, süt parası başvurusu yapılabilir.

Doğum Yardımı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğum yardımı ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Doğum yardımı demeleri, çalışan ve çalışmayan tüm annelere yapılmaktadır. Doğum yardımı parası almak için annelerin sigortalı olması ya da çalışması gibi bir şart bulunmamaktadır.

Çocukların hayatta olması şartıyla, bir defaya mahsus olarak doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Doğum yardımı parasının tutarı, çocuk başına artmakta ve ikiz ya da üçüz doğumlarda toplu ödeme yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelerin doğum yapması durumunda, isimlerine doğum yardımı parası ayrılmaktadır. Annelerin bu yardımdan faydalanabilmesi için e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapması gerekir. Başvuruda bulunmayan annelerin doğum yardımı alma hakları ortadan kalkmaktadır.

Doğum Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusu yapacak kişilerde aranan koşullar şunlardır:

 • Doğum yardımı ödemeleri, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan annelere yapılmaktadır.
 • Annelerin SSK ya da farklı bir alanda sigortalı olma zorunluluğu yoktur.
 • Doğum parası alacak annelerin maddi durumu önemsenmez. Çalışan ve çalışmayan tüm annelere, doğum parası ödemesi yapılmaktadır.
 • Doğum parası alma hakkının oluşması için doğumun gerçekleşmesi ve bebeklerin hayatta olması gerekir.
 • Bebeklerin sayısına göre, doğum parasının limit artmaktadır.
 • Annelerin doğum parası başvurusu yapmaması durumunda, ödenek hakkı geri alınmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu ve Başvuru Sorgulaması

Doğum parası başvuruları il ya da ilçelerde yer alan sosyal hizmetler müdürlüğü üzerinden yapılmalıdır. Annelerin kendisi ya da eşleri tarafından, doğum yardımı başvurusu oluşturulabilir. Ayrıca anne ve bebeğe ait kimlik belgesiyle birlikte, doğum belgesinin de bir zarfa koyularak kuruma postayla iletilmesi, doğum yardımı parası başvurusu için yeterlidir.

E-devlet sistemi üzerinden ya da Sosyal Hizmetler müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden, doğum yardımı parası için başvuru talebi oluşturulmaktadır. Doğum yardımı ödenekleri, başvurunun ardından işleme alınmakta ve PTT üzerinden kişilerin adına yatırılmaktadır. Doğum parası başvurusu sorgulaması, e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Süt Parası Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Süt parası sorgulamak için yukarıda ki “Süt Parası Sorgulama” bağlantı adresine tıklanarak, doğrudan e-devlet sorgulama ekranı açılmalıdır. Sayfanın sağ köşesinde bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılabilir. Sistem girişi tamamlandıktan sonra, doğum parası başvurusunun sonuçları öğrenilecektir.

2008 tarihinden sonra doğan tüm çocuklar adına doğum parası alınabilir. Doğum parası başvurusu tamamlanan kişilerin, PTT hesaplarına doğum yardımı ödeneği yatırılacaktır.

Çocuk Başına Doğum Yardımı Parası Ne Kadardır?

Doğum yardımı parasının tutarı, çocuk başına artmaktadır. İkiz ve üçüz bebekler için çocuk başına ödenen tutar toplu şekilde ödenmektedir.

Doğum yardımı ödeneğinin çocuk başına belirlenen limitleri aşağıda yer almaktadır:

 • 2008 yılından sonra doğan ilk bebek için 300 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk için ödenen doğum yardımı limiti 400 TL olarak belirlenmiştir.
 • Üçüncü çocuğa sahip olan annelere, 700 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. İlk doğumunda ikiz bebek sahibi olan anneler, birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL doğum yardımı almaktadır.
 • İlk doğumunda üçüz bebek sahibi olan annelere, birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL, üçüncü bebek için 700 TL olmak üzere toplamda 1400 TL yardım ödemesi yapılmaktadır.

Doğum Parasıyla Doğum Yardımı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Doğum parası ve doğum yardımı ödeneğinin farkı, doğum parasının sadece SGK’lı olarak çalışan annelere, doğum yardımı parasının ise tüm annelere verilmesidir. Doğum yardımı parası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelere verilirken, doğum parası sadece doğum iznine ayrılan çalışan annelere sağlanmaktadır. SSK’lı annelerin doğum iznine ayrılmasının ardından, maaşları oranında doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl yapılır ?

SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Kadınların Süt İzni Ne Kadar ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Süt parası başvurusu için anneye ve bebeğe ait kimlik belgesiyle birlikte kuruma gidilmesi ve süt parası başvuru formunun doldurulmasına gerek yoktur.
  Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir. Başvuru kaydı yoksa Alo170 numaralı hat üzerinden oluşturulabilir.

 2. “BAĞ-KUR kapsamında sigortalı olan kişilere, süt parası ödemesi yapılmamaktadır” cümlesi hatalı…

  Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan (BAĞKUR lu) sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması halinde halinde ödeme yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu