Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl yapılır ?

Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.Özellikle son dönemde çocuk ve kariyer arasında kalan annelere devlet tarafından müjdeli haberler var.Eskilerden beri çalışmakta olan annelerin aklı hep evde bıraktıkları ya da doğum izni bittikten sonra bırakackları çocuklarında.Bu durum karşısında ekonomik ihtiyaçlarından dolayı çalışmak zorunda olan anneler için hem toplumda kadının varlığını arttırmak, hemde anneye destek amaçlı devlet bakıcı parası adı altında bir para vermektedir.Verilecek bu tutar karşısında annelerin en büyük sıkıntısı ortadan kalkmış oluyor.

Bakıcı Parası Nereden Alınır ?

Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.Devlet tarafından verilmekte olan bakıcı parasından yararlanmak isteyen anneler , bakıcı başvuruları için SGK’ya gitmelidir.Bebek bakıcısı çalıştırmak zorunda kalan anneler için öncelikle bu başvurunun yapılması ve ekonomik olarak belirli bir desteğe ihtiyaç duyduğuna dair beyanda bulunduğu dilekçe yazılmsı gerekir.Dilekçesini teslim eden anneler için süreç şu şekilde devam etmektedir ;

Canı sıkılan, çalışmayıp evde oturur halde bulunan, herhangi bir sigortalılık durumu mevcut olan anneler bu hizmetten yararlanamazlar.Ancak bu durumlar dışında kalan ve çalışan anneler; işe giriş tarihiyle beraber ,sigortalılık tarihi hizmet dökümünden yararlanılarak eksiksiz bir şekilde doldurmalıdırlar.Başvuru yapacak olan ebeveyn bu bildirgeyi SGK‘ya teslim edemezse, vekaletinin bulunduğu herhangi biride onun adına bu işlemi gerçekleştirebilir.Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.

İkametgah adresine göre SGK şubesine uzak olan ebeveynler belgelerini PTT ya da özel kargo şirketlerinden biriyle gerekli bilgileri tamamlayıp, SGK ya kargolayabilirler.

Bakıcı Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.Devlet tarafından gerçekleştirilen yardımların birçoğunda olduğu bu desteğinde mümkün olabilmesi için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.Bu durumu göz önüne alarak yeni doğum yapmış ve doğum süresi dolmuş annelerin,çalışmakla yükümlü olduklarınıda varsayarsak bebeklerine bakacak birini bulmaları gerekmektedir.

Ancak Bunun İçin Gerekli Kriterler Şöyledir

Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.Çalışmak zorunda olan ve bebeğine bakacak birine ihtiyaç duyan bir ebeveyn için öncelikle bilinmesi gerekir ki, bebek bakıcı paraları 0-2 yaş arasında çocuğa sahip olan anneler için verilmektedir.Ayrıca bu mebla , dışarıdan herhangi bir şekilde sigortalı olan birine ödenen asgari ücretin yüzde 34.5’ine denk gelmektedir.

Temel olarak ifade etmek gerekirse bakıcı parası alacak olan yeni doğum yapmış anneler için şartlar oldukça aza indirilerek, genel ve net başlıklarda toplanmıştır.Bunlar sırasıyla;

 • Annenin TC vatandaşı olması.

Yönetmeliğince bir ebeveyn TC vatandaşı değilse bu haktan faydalanamaz.

 • Bakıcı ile annenin aynı ilde ikametgah etmesi.

Bakım parası almak için başvuruda bulunacak annenin öncelikle buna dikkat etmesi ve gerekli bilgileri e-devlet sisteminde bulunan ‘ikametgah bilgilerim’ kısmından teyit ederek bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurup göndermesi gerekmektedir.Bakıcı ve anne aynı il de ikamet etmelidir.Bu durum bakılacak bebek için oldukça önemli bir husustur.

 • Bebeğin 0-2 yaş aralığında olması.

Bakıcı parası verilecek olan ailenin bebeği 0-2 yaş aralığında olmalıdır.Bu şart,hem bakılacak bebeğin durumu hem de çalışmakta olan diğer annelerin hakkının yenmemesi için önemlidir.

 • Ebeveynin herhangi bir sigorta koluna bağlı olarak istihdam olması.

Sigortalılık durumuna göre doğum yapmadan önce de çalışmakta olan ve halen çalışır durumu aktif gözüken anneler bu haktan yararlanabilirler.SGK kapsamında gerçekleşen bir uygulama olması sebebiyle bu kural getirilmiştir.

 • Bakıcı parası alacak annenin en fazla , en az olan asgari ücretin brüt tutarının 2 katı kadar bir ücrete nail olması gerekir.
 • Başvuruda bulunan annenin ilk çocuğu ise geçerli sayılmaz.

Bakıcı parası alacak olan ebeveynin iki yaşını doldurmuş ve ya daha küçük yaşta bir çocuğunun olması gerekmektedir.

Bakıcı Parası Alacak Bakıcıda Aranan Özellikler ;

Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.Annenin yanı sıra bakıcı içinde bazı şartlar söz konusudur ;

 • Bakıcının 18 yaşını doldurmuş olması.

Devlet sisteminde reşit olmayan kişiler bakıcı olmak için aday sayılamazlar.

 • Bakacak kişinin kadın olması.

Bu iş için uygunluk sağlayacak gerekli özellikler kadınlarda bulunduğu için , bakım parası alacak bakıcının kadın olması gerekmektedir.

 • Bakıcının en az ilköğretim mezunu olması gerekmektedir.

Önüne gelen bakıcı olamaz gibi bir durum söz konusudur.Bakım ciddi bir sorumluluk ister ve bunun içinde en azından ilköğretim mezunu olan kişiler tercih edilecektir.

 • Bakıcının birinci dereceden akraba olmaması gerekir.

Yasalarca bazı şeylere göz yumulmuyor.Büyükanne desteği için ayrıca bakım parası alınabildiği için birinci derecen bir akraba bakım parası için uygun görülmemektedir.

Devletten bakıcı parası nasıl alınır,başvuru nasıl yapılır.Bu bilgilere göre genel olarak baktığımızda devlet tarafından sağlanan bu destek için bakıcı parası alan ebeveyne aylık ortalama 900-1000 TL arası bir miktar verilmektedir.

Ölüm Yardım Parası Ne Kadar, Kimlere Ödenir ?

Çalışan Annelerin Hakları Nelerdir?

En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba
   Bakıcı parası alacak annenin en fazla, en az olan asgari ücretin brüt tutarının 2 katı kadar bir ücrete nail olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu